ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 10.05.2017 р. N 115/ІПК/15-32-13-01-04

Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло звернення щодо надання податкової консультації у порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), на наступні питання:

1. Чи необхідно мені реєструватись самозайнятою особою у разі фактичного провадження адвокатської діяльності у складі адвокатського бюро (за контрактом) та відсутності доходів, отриманих мною як фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність?

2. У разі моєї реєстрації як самозайнятою особою та фактичною сплатою адвокатським бюро відповідних податків за провадження адвокатської діяльності у складі адвокатського бюро (за контрактом) та відсутності доходів, отриманих мною як фізичною особою діяльність, чи потрібно мені сплачувати самостійно відповідні податки як самозайнятій особі, якщо так, то чи не буде це вважатись подвійним оподаткуванням?

та, керуючись ст. 52 ПКУ, в межах компетенції повідомляє наступне.

У запиті Ви правомірно застосовуєте інформацію, яка міститься на сайті Інформаційно-довідкового департаменту ДФС, а саме: розділ 119.4, відповідь на питання: "Чи необхідно адвокату ставати на облік в контролюючому органі як особі, що здійснює незалежну професійну діяльність, у випадку, коли він не провадить самостійну адвокатську діяльність, а перебуває у трудових відносинах з роботодавцем?", де зазначено:

Згідно з нормами підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПКУ самозайнятою особою є платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це, зокрема, діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Відповідно до пункту 63.2 статті 63 ПКУ та пункту 1.3 розділу I Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 N 1588 (Порядок N 1588), що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за N 1562/20300, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.

Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Якщо адвокат здійснює свою діяльність виключно у рамках трудових відносин з роботодавцем (адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням), всі договори про надання правової допомоги укладаються від імені роботодавця, та оплата за послуги адвоката здійснюється від імені роботодавця, то такий адвокат не повинен ставати на облік в контролюючому органі як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.

Якщо хоча б одна з вищевказаних умов не виконується, то адвокат повинен стати на облік у контролюючому органі як самозайнята особа.

Таким чином, якщо адвокат за вищезазначених умов здійснює свою діяльність виключно у рамках трудових відносин з роботодавцем (адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням), то він не повинен ставати на облік в контролюючому органі як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.

Щодо нарахування та сплати податків у разі реєстрації самозайнятою особою: нарахування та сплата податків зазначеною особою при відсутності доходів здійснюється на загальних підставах:

Оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, регулюється ст. 178 ПКУ.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п. 164.1.3 ст. 164 ПКУ загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно з ст. 177 ПКУ, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно з ст. 178 ПКУ.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності (п. 178.6 ст. 178 ПКУ).

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію (Наказ N 859) за результатами звітного року у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб (п. 178.4 ст. 178 ПКУ).

Згідно з п. 178.2 ст. 178 ПКУ доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті).

З урахуванням викладеного, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, на підставі даних, зазначених в податковій декларації про майновий стан і доходи (Наказ N 859), здійснюють остаточний розрахунок суми податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік. Зазначене питання висвітлюється на сайті інформаційно-довідкового департаменту ДФС, а саме: розділ 105.06.

Щодо нарахування єдиного внеску, то відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року N 2464, зі змінами та доповненнями (далі - ЗУ N 2464), фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, є платниками єдиного внеску.

Відповідно до п. 2 частини 1 статті 7 ЗУ N 2464 для платників, зазначених у пункті 5 частини першої статті 4 ЗУ N 2464, а саме тих, хто забезпечує себе роботою самостійно, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Звертаємо Вашу увагу, що до самозайнятої особи за нормами ПКУ відноситься платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Згідно із статтею 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали