Лише третина спадщини в Україні оформлена заповітами

 

23 квітня 2012 года

Лише третина спадщини в Україні оформлюється заповітами. Про це свідчать щорічні статистичні звіти про роботу державних та приватних нотаріусів, повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович.

Так, за словами Міністра, наприклад у 2011 році в Україні отримали свідоцтва про право на спадщину за заповітом лише близько 30 відсотків спадкоємців. Решта 70 відсотків – отримали право на спадщину за законом. Схожа статистика була зафіксована й у попередні роки. Зокрема, у 2010 році за заповітом отримали право на спадщину близько 30 відсотків спадкоємців, за законом – близько 70.

У цьому контексті Міністр відзначив низьку активність українців щодо юридичного захисту майнових прав, зокрема й у шлюбі.

Так, згідно статистичного звіту нотаріусів, щороку українці нотаріально завіряють близько 150 тисяч заповітів. При цьому, заповіти подружжя складають у загальній кількості мізерну частку. Наприклад, у 2010 році заповіти подружжя склали лише 0,1 відсотка від загальної кількості заповітів, у 2011 році – 0,15 відсотка.

(Заповіт подружжя складається щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності. У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.)

Практично не набув популярності в Україні й інститут шлюбного контракту, який дозволяє юридично регулювати майнові відносини між подружжям, визначати їхні майнові права та обов’язки, зокрема після розірвання шлюбу. Так, наприклад, протягом восьми років дії Сімейного кодексу України можливістю укласти шлюбний договір скористалося лише близько 7,5 тис. подружніх пар. З них, майже 1,5 тис. – у 2011 році. При цьому, як свідчить нотаріальна практика, часто шлюбні договори укладаються подружніми парами, де один з подружжя є іноземцем.

(Інститут шлюбного контракту з’явився в Україні у 1992 році з внесенням доповнень до Кодексу про шлюб та сім’ю. На сьогодні поняття, зміст, правила укладання та розірвання шлюбного договору визначені главою 10 Сімейного кодексу України, який набув чинності 1 січня 2004 року.)

Міністр юстиції зазначив, що такі показники свідчать про недостатню обізнаність громадян щодо механізмів захисту майнових прав.

У цьому зв‘язку Міністр нагадав, що громадяни можуть отримати безоплатні правові послуги - консультацій та роз'яснення з правових питань, в громадських приймальнях, що створені при територіальних управліннях юстиції. На сьогодні їх мережа нараховує близько 750 приймалень по всій Україні. Після ухвалення у липні 2011 року закону «Про безоплатну правову допомогу», безоплатні юридичні консультації у таких приймальнях можуть отримувати всі без винятку громадяни України.

 

Джерело: Прес-реліз Мінюст України
 

 

 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали