ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

04.10.2018 р.

Справа N 918/199/16

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Ткаченко Н. Г. (головуючого), Білоуса В. В., Жукова С. В., за участю секретаря судового засідання - Гаращенко Т. М., за участю представників: КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради - адвоката Т. О. В., ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адвоката Р. П. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2018 в частині закриття провадження у справі N 918/199/16 за заявою Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради про банкрутство, встановив:

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 07.06.2016 порушено провадження у справі N 918/199/16 про банкрутство КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника - КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради строком на 115 календарних днів до 30.09.2016 та призначено розпорядника майна боржника.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 18.10.2016 у справі N 918/199/16 затверджено реєстр вимог кредиторів боржника.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 26.03.2018 у справі N 918/199/16 (суддя Марач В. В.), зокрема, закрито провадження у даній справі.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2018 у справі N 918/199/16 (судді: Крейбух О. Г., Павлюк І. Ю., Миханюк М. В.) ухвалу господарського суду Рівненської області від 26.03.2018 щодо закриття провадження у дані справі скасовано, а справу N 918/199/16 передано на розгляд господарському суду Рівненської області.

В касаційній скарзі КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради просить постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2018 скасувати, залишивши в силі ухвалу господарського суду Рівненської області від 26.03.2018 щодо закриття провадження у дані справі.

Не погоджуючись з прийнятою постановою апеляційного господарського суду, скаржник посилається на порушення апеляційним судом вимог ч. ч. 1 - 3 ст. 85 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою передбачено, що під час розгляду справи про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність, орган місцевого самоврядування може звернутись до господарського суду з клопотанням про не застосовування до такого суб'єкта, передбачених цим Законом процедур банкрутства та закриття провадження у справі про банкрутство, додавши при цьому відповідне рішення ради органу місцевого самоврядування, прийняте виключно на її пленарному засіданні, а також гарантії задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями, проте у разі якщо вимоги кредиторів такого суб'єкта підприємницької діяльності не будуть погашені протягом поточного та наступного календарних років, провадження у справі про банкрутство щодо відповідного суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється на загальних підставах.

На думку скаржника, апеляційним судом зазначених вимог Закону не враховано, та не враховано і того, що Законом чітко визначено строки виконання зобов'язань перед всіма кредиторами такого боржника (суб'єкта, який становить суспільну або іншу цінність для територіальної громади), а саме поточний та наступний календарні роки, при цьому наслідками непогашення боргу перед кредиторами такого боржника для органу місцевого самоврядування є відсутність права на повторне звернення до господарського суду із зазначеним у ст. 85 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" клопотанням, а провадження у справі про банкрутство щодо відповідного суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється на загальних підставах.

Таким чином, скаржник посилається на помилковість висновків апеляційного господарського суду про передчасність закриття провадження у цій справі у зв'язку з тим, що гарантія органу місцевого самоврядування виконання всіх боргових зобов'язань такого боржника перед кредиторами не містить строку дії та обсягу зобов'язань щодо яких вона діє.

У відзиві ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" просить оскаржувану постанову апеляційного господарського суду залишити без змін, як таку що прийняту з урахуванням обставин справи та вимог ст. 85 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями Касаційного господарського суду від 17.07.2018 для розгляду справи за даною касаційною скаргою визначено колегію суддів у складі: Ткаченко Н. Г. - головуючого (доповідача), Жуков С. В., Білоус. В. В. та ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.07.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2018, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 04.10.2018 на 09:45 год.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н. Г., представників боржника та кредитора - ПАТ "НАК "Нафтогаз України", перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та доводи відзиву на касаційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами обох інстанцій, 07.06.2016 ухвалою суду першої інстанції порушено провадження у справі N 918/199/16 про банкрутство КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 18.10.2016 у справі N 918/199/16 затверджено реєстр вимог кредиторів боржника - КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради: ФОП С. В. В. в сумі 101948 грн. 50 коп. - четверта черга, в сумі 2756,00 грн. - перша черга; - ПАТ "Рівнеобленерго" в сумі 55488 грн. 09 коп. - четверта черга, в сумі 2756 грн. - перша черга; - ДП "Сарненський лісгосп" в сумі 469324,58 грн. - четверта черга, в сумі 2756 грн. - перша черга; - ФОП Н. О. М. в сумі 621850 грн. 56 коп. - четверта черга, в сумі 2756,00 грн. - перша черга; - ФОП В. В. П. в сумі 65415 грн. 80 коп. - четверта черга, в сумі 2756 грн. - перша черга. - ФОП Ч. Ю. М. в сумі 431360 грн. - четверта черга, в сумі 2756 грн. - перша черга; - ФОП Н. В. В. в сумі 376997 грн. 33 коп. - четверта черга, в сумі 2756 грн. - перша черга; - ПП "Леола-2" в сумі 51356 грн. - четверта черга, в сумі 2756 грн. - перша черга; - ПП - фірма "Компанія Квартал" в сумі 135496 грн. - четверта черга; в сумі 2756 грн. - перша черга; - ФОП Л. Л. І. в сумі 79999 грн. 81 коп. - четверта черга, в сумі 2756,00 грн. - перша черга; - ПП "Західпроменерго" в сумі 270138 грн. 04 коп. - четверта черга; в сумі 2756 грн. - перша черга; - Сарненська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області в сумі 240114 грн. 19 коп., в тому числі 226730 грн. 85 коп. (податок на додану вартість) - третя черга; 4264 грн. 16 коп. (заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) - друга черга; 9119 грн. 18 коп. (штраф, пеня) - шоста черга; в сумі 2756 грн. - перша черга;- ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" в сумі 550307 грн. 31 коп. (основний борг) - четверта черга; в сумі 2756 грн. - перша черга; - ПАТ НАК "Нафтогаз України" в сумі 5182256 грн. 20 коп., в тому числі 5053669 грн. 87 коп. (основний борг) - четверта черга, неустойка (штраф, пеня) в сумі 128586 грн. 33 коп. - шоста черга; судовий збір (за подання заяви про порушення провадження у справі та заяви про визнання грошових вимог до боржника) в сумі 16536 грн. - перша черга.

В подальшому, 02.03.2018 до господарського суду першої інстанції звернулась Сарненська міська рада з клопотанням про незастосування до КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради процедур банкрутства та закриття провадження у справі N 918/199/16, на підставі ст. 85 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", обґрунтовуючи це тим, що рішенням Сарненської міської ради Рівненської області N 749 від 15.02.2018, прийнятим на пленарному засіданні, затверджено перелік комунальних підприємств, що мають суспільну цінність для територіальної громади м. Сарни, стосовно яких орган місцевого самоврядування гарантує задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями, до якого також включено і Комунальне підприємство "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради.

Ухвала суду першої інстанції від 26.03.2018, якою зокрема, закрито провадження у даній справі про банкрутство КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, мотивована тим, що Сарненська міська рада на пленарному засіданні 15.02.2018 прийняла відповідне рішення про затвердження переліку комунальних підприємств, що мають суспільну цінність для територіальної громади м. Сарни, стосовно яких орган місцевого самоврядування гарантує задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями та про не застосування до цих підприємств процедур банкрутства і припинення провадження у справі про банкрутство комунальних підприємств, зокрема до цього переліку включено і боржника - КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, внаслідок чого міська рада звернулась з відповідним клопотанням до суду, а тому враховуючи положення ч. 1 ст. 85 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у даній справі підлягає закриттю.

Постанова апеляційного господарського суду, якою скасовано зазначену ухвалу місцевого господарського суду від 26.03.2018 про закриття провадження у даній справі, а справу направлено на розгляд до господарського суду Рівненської області, обґрунтована тим, що підставою для незастосування до суб'єкта підприємницької діяльності, що має суспільну цінність, визначених Законом процедур банкрутства є надання органом місцевого самоврядування гарантій задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями боржника, враховуючи положення ст. 85 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", однак до клопотання Сарненської міської ради про закриття провадження у даній справі та не застосування до КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради процедур банкрутства, надано лише копію відповідного рішення Сарненської міської ради та не надано будь-яких гарантій задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями до боржника, а також не зазначено терміну, протягом якого кредиторські вимоги боржника будуть погашенні. Відтак, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що провадження у справі N 918/199/16 про банкрутство КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради господарським судом першої інстанції закрито передчасно.

Але з такими висновками суду апеляційної інстанції погодитись не можна, оскільки вони є помилковими, з огляду на таке.

Провадження по даній справі про банкрутство КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, здійснюється за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній після 19.01.2013.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно Статуту КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, одним із основних напрямків діяльності боржника є, зокрема виробництво, транспортування та розподіл теплової енергії на опалення і гаряче водопостачання та паропостачання об'єктів житлово-комунального, соціально-технічного та іншого призначення / а. с. 198 - 200 т. 1/.

Сарненською міською радою Рівненської області /YII скликання/ на пленарному засіданні 15.02.2018 прийнято рішення N 749 "Про затвердження переліку комунальних підприємств, що мають суспільну цінність для територіальної громади м. Сарни, про незастосування до даних підприємств процедур банкрутства, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та щодо яких Сарненська міська рада гарантує задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями, зокрема і щодо боржника у даній справі - КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 85 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", під час розгляду справи про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність для Автономної Республіки Крим або територіальної громади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування може звернутися до господарського суду з клопотанням не застосовувати до такого суб'єкта передбачені цим Законом процедури та закрити провадження у справі про банкрутство.

До клопотання додається рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, рішення ради органу місцевого самоврядування, прийняте виключно на її пленарному засіданні, про незастосування до відповідного суб'єкта підприємницької діяльності передбачених цим Законом процедур та закриття провадження у справі про банкрутство, а також гарантії задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями.

Згідно ч. 3 ст. 85 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у разі якщо вимоги кредиторів такого суб'єкта підприємницької діяльності не будуть погашені протягом поточного та наступного календарних років, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування позбавляється права на повторне звернення до господарського суду із зазначеним у цій статті клопотанням, а провадження у справі про банкрутство щодо відповідного суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється на загальних підставах.

Таким чином, відповідна рада органів місцевого самоврядування має право виключно на пленарному засіданні прийняти рішення про незастосування положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до суб'єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність для Автономної Республіки Крим або територіальної громади, як до початку порушення справ про банкрутство цих підприємств, так і на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство.

Провадження у справі про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність для Автономної Республіки Крим або територіальної громади, передбачених ст. 85 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" підлягає закриттю незалежно від того, прийнято рішення відповідної ради органу місцевого самоврядування про незастосування положень цього Закону до цих підприємств до чи після відкриття судом провадження у справі про їх банкрутство. При цьому Законом не передбачено подання до господарського суду разом із клопотанням про закриття провадження у справі про банкрутство та рішенням органів місцевого самоврядування прийнятого виключно на пленарному засіданні, з відповідними гарантіями погашення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями, будь-яких додаткових графіків погашення такої заборгованості, оскільки ч. 3 ст. 85 "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначені строки погашення кредиторської заборгованості перед всіма кредиторами та наслідки не погашення такої заборгованості.

З огляду на зазначене вище, суд касаційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для закриття провадження у справі N 918/199/16 про банкрутство боржника - КП "Сарнитеплосервіс" Сарненської.

Аналогічна позиція викладена у Рішенні Конституційного Суду України від 20.06.2007 N 5-рп/2007 у справі N 1-14/2007.

Відповідно ч. 1 та ч. 2 ст. 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

За таких обставин, постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2018 в частині відмови у закритті провадження у справі N 918/199/16 підлягає скасуванню, а ухвала господарського суду Рівненської області від 26.03.2018 в частині закриття провадження у справі N 918/199/16 залишенню в силі, як така, що прийнята з урахуванням фактичних обставин справи та відповідно до вимог чинного законодавства.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 300, 301, 314, 315, 317 ГПК України, суд постановив:

Касаційну скаргу Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради задовольнити.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2018 в частині закриття провадження у справі N 918/199/16 скасувати.

Ухвалу господарського суду Рівненської області від 26.03.2018 в частині закриття провадження у справі N 918/199/16 залишити в силі.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

Головуючий, суддя

Н. Г. Ткаченко

Судді:

В. В. Білоус

 

С. В. Жуков




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали