ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

02.06.2010 р.

N 6/129-09

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Полякова Б. М. - головуючого (доповідач у справі), Коваленка В. М., Короткевича О. Є., розглянувши касаційну скаргу ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської обласної дирекції на ухвалу від 18.03.2010 р. господарського суду Сумської області у справі N 6/129-09 господарського суду Сумської області про банкрутство ПП "Водолій - Автотранс", м. Суми, арбітражний керуючий Воловик С. В. (ліквідатор банкрута), м. Суми, за участю Сумської товарної універсальної біржі (в судовому засіданні взяли участь представники: ліквідатор Воловик С. В.; скаржника Герман І. В., довір.; Сумської товарної універсальної біржі Сисоєва Л. І., довір.), встановив:

Ухвалою господарського суду Сумської області від 07.08.2009 р. порушено справу N 6/129-09 про банкрутство ПП "Водолій - Автотранс" у порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Сумської області від 20.08.2009 р. визнано боржника банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора банкрута та зобов'язано його вчинити певні дії.

ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської обласної дирекції (далі - скаржник), який є заставним кредитором боржника, звернувся до суду з заявою про визнання недійсними торгів із продажу майна боржника, які відбулися 21.09.2009 р., з підстав невідповідності порядку їх проведення нормам Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Ухвалою господарського суду Сумської області від 18.03.2010 р. (суддя Гордієнко М. І.) в задоволенні вказаної заяви відмовлено.

Не погоджуючись з винесеною ухвалою суду першої інстанції, скаржник звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати та прийняти нове рішення про визнання торгів із продажу майна банкрута недійсними.

На думку скаржника, при винесенні ухвали місцевим господарським судом неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема ст. 30 Закону про банкрутство, норми Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, 17.09.2009 р. у N 36 газети "Громадянин України+біржова торгівля" було надруковано оголошення про продаж майна банкрута на біржових торгах де зазначено, що торги будуть відбуватися кожного дня з моменту виходу оголошення.

Фактично реалізація майна банкрута відбулася 21.09.2009 р. двом покупцям.

Відмовляючи в задоволенні заяви скаржника про визнання торгів недійсними, суд першої інстанції виходив з того, що банкрут не є державним підприємством, тому застосування норм Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" щодо порядку продажу його майна не обов'язкове.

Проте такий висновок суду не можна визнати законним та обґрунтованим у зв'язку з наступним.

Необхідно зазначити, що згідно вимог Закону про банкрутство майно банкрута має реалізовуватися виключно на конкурентних засадах, а саме на відкритих торгах або на аукціоні.

При цьому згідно частини 3 статті 30 Закону про банкрутство, яка визначає порядок продажу майна банкрута, у разі надходження двох і більше пропозицій щодо придбання майна банкрута ліквідатор проводить конкурс (аукціон). Порядок проведення конкурсу (аукціону) визначається згідно із Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Отже, у такому випадку ліквідатор не може встановлювати порядок проведення конкурсу (аукціону) на власний розсуд. У силу імперативної норми ч. 3 ст. 30 Закону про банкрутство це питання регламентується Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Оскільки, як встановлено місцевим господарським судом, при проведенні торгів на придбання майна банкрута надійшло дві пропозиції, то майно повинно реалізовуватись ліквідатором у порядку, передбаченому Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Враховуючи вищевикладене, судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної ухвали неправильно застосовано норми матеріального права, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню, а справа у частині визнання недійсними торгів з продажу майна - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді суду необхідно врахувати викладене та розглянути справу у відповідній частині відповідно до вимог чинного законодавства.

Вищий господарський суд України також зазначає, що за наслідками розгляду касаційної скарги (подання) згідно ст. ст. 125, 129 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України N 8-рп/2010 від 11.03.2010 р. постанова (ухвала) Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 125, 129 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України N 8-рп/2010 від 11.03.2010 р., ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст. ст. 1115, 1117, 1119 -11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

1. Касаційну скаргу ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської обласної дирекції задовольнити частково.

2. Ухвалу господарського суду Сумської області від 18.03.2010 р. у справі N 6/129-09 скасувати.

3. Справу N 6/129-09 у частині визнання недійсними торгів з продажу майна в процедурі банкрутства передати на новий розгляд до господарського суду Сумської області в іншому складі суду.

4. Постанова Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

Б. М. Поляков

Судді:

В. М. Коваленко

 

О. Є. Короткевич

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали