ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

10.03.2010 р.

N Б26/111-07

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Полякова Б. М. - головуючого (доповідач у справі), Коваленка В. М., Короткевича О. Є., розглянувши касаційні скарги 1. арбітражного керуючого Попова А. Д. (м. Миколаїв); 2. ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат" (м. Кривий Ріг) на постанову від 30.11.2009 р. Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі N Б26/111-07 господарського суду Дніпропетровської області за заявою ТОВ "Фінінвест" (м. Кривий Ріг) до ТОВ "Рудснаб" (м. Кривий Ріг) про банкрутство (за участю голови комітету кредиторів - приватної компанії з обмеженою відповідальністю "Ateko Corporation Ltd" (Англія)) (в судовому засіданні взяв участь представник ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат" - Майтак І. В., довір.), встановив:

У провадженні господарського суду Дніпропетровської області знаходиться справа N Б26/111-07 про банкрутство ТОВ "Рудснаб".

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 28.07.2009 р. визнано ТОВ "Рудснаб" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Ковальова С. М. та зобов'язано його вчинити певні дії.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 30.11.2009 р. (Джихур О. В. - головуючий, Виноградник О. М., Лисенко О. М.) вказану постанову скасовано, а справу передано на розгляд до суду першої інстанції на стадію розпорядження майном. Постанова мотивована тим, що рішення комітету кредиторів про відкриття ліквідаційної процедури прийнято неповноважними зборами комітету кредиторів.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, арбітражний керуючий Попов А. Д. та ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат" звернулися до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами.

Арбітражний керуючий Попов А. Д. в касаційній скарзі просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, а також постанову від 28.07.2009 р. в частині призначення ліквідатора банкрута, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права. На думку скаржника, суд безпідставно скасував постанову від 28.07.2009 р. в повному обсязі, оскільки на засіданнях комітету кредиторів більшість кредиторів погодилися щодо визнання боржника банкрутом. Певні розбіжності мали місце лише щодо призначення ліквідатора.

ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат" в касаційні скарзі просить скасувати постанову апеляційного господарського суду, а постанову суду першої інстанції залишити в силі. Касаційна скарга обґрунтована порушенням судом норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) та ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Заявник стверджує, що при скликанні зборів комітету кредиторів було повністю дотримано вимоги Закону про банкрутство, а саме повідомлено всіх кредиторів про час та місце проведення зборів, тому підстав для визнання їх неповноважними не має.

Обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, 27.07.2009 р. було проведено збори комітету кредиторів ТОВ "Рудснаб" за участю членів комітету кредиторів приватної компанії з обмеженою відповідальністю "Ateko Corporation Ltd" та ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат". На цих зборах було прийнято рішення про звернення до суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора (протокол від 27.07.2009 р.).

При винесенні постанови про визнання боржника банкрутом суд першої інстанції керувався саме цим клопотанням комітету кредиторів.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону про банкрутство збори кредиторів скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою або ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких складає не менше однієї третини всіх вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів. Збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим (ліквідатором) протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання. Збори кредиторів проводяться за місцезнаходженням боржника.

Отже, згідно норм Закону про банкрутство повноваженнями скликати збори кредиторів наділений виключно арбітражний керуючий, а комітет кредиторів чи окремі кредитори можуть лише ініціювати скликання зборів кредиторів.

Однак судом апеляційної інстанції встановлено, що в порушення вимог Закону про банкрутство збори комітету кредиторів ініційовані одноособово одним з членів комітету кредиторів - ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат".

Таким чином, у даному випадку порушений порядок скликання зборів комітету кредиторів, у зв'язку з чим відповідне рішення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, що прийняте комітетом кредиторів, не породжує правових наслідків щодо визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Стосовно зборів комітету кредиторів від 14.07.2009 р., то як судом першої, так і судом апеляційної інстанції було встановлено, що у цих зборах брав участь представник голови комітету кредиторів - приватної компанії з обмеженою відповідальністю "Ateko Corporation Ltd", який на момент їх проведення не мав повноважень на представлення інтересів вказаної юридичної особи. У зв'язку з чим збори комітету кредиторів, що відбулись 14.07.2009 р., не можна вважати повноважними.

Враховуючи вищевикладене, доводи касаційних скарг не спростовують висновків суду апеляційної інстанції.

За таких обставин оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для її зміни або скасування не вбачається.

На підставі зазначеного та керуючись ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 41, 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив:

1. Касаційні скарги арбітражного керуючого Попова А.Д. та ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат" залишити без задоволення.

2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 30.11.2009 р. у справі N Б26/111-07 залишити без змін.

 

Головуючий

Б. М. Поляков

Судді:

В. М. Коваленко

О. Є. Короткевич

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали