ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

03.02.2010 р.

N 1/25"Б"

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Полякова Б. М. - головуючого (доповідач у справі), Коваленка В. М., Короткевича О. Є., розглянувши касаційну скаргу ТОВ "Еліта - Сервіс", м. Бердичів Житомирської області на постанову від 29.10.2009 р. Житомирського апеляційного господарського суду у справі N 1/25"Б" господарського суду Житомирської області за заявою Бердичівської ОДПІ до ВАТ "Бердичівський завод безалкогольних напоїв", м. Бердичів Житомирської області про банкрутство, арбітражний керуючий Борейко А. М. (розпорядник майна), м. Житомир, в судовому засіданні взяв участь представник боржника - Рудницький В. М., голова правління, встановив:

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 29.01.2002 р. порушена справа N 1/25"Б" про банкрутство ВАТ "Бердичівський завод безалкогольних напоїв".

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 25.06.2009 р. визнано частково грошові вимоги кредитора - ТОВ "Еліта - Сервіс" до боржника в сумі 7950,48 грн. прямих збитків, в частині визнання кредиторських вимог в сумі 2280000 грн. не отриманих доходів відмовлено.

Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 29.10.2009 р. (судді: Черпак Ю. К. - головуючий, Веденяпін О. А., Іоннікова І. А.) вказану ухвалу змінено шляхом зменшення грошових вимог кредитора - ТОВ "Еліта - Сервіс" до боржника до 7636,68 грн., у решті ухвалу залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, ТОВ "Еліта - Сервіс" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати в частині відмови у визнанні його грошових вимог та прийняти нове рішення, яким визнати його кредиторські вимоги до боржника на суму 2280000,00 грн., які складаються зі збитків у вигляді не одержаних доходів.

Касаційна скарга мотивована порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 33, 35 Господарського процесуального кодексу України та ст. 203 Цивільного кодексу УРСР.

Заслухавши пояснення учасника судового засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Як вбачається, загальна сума заявлених ТОВ "Еліта - Сервіс" грошових вимог становить 2287636,68 грн. Реальні збитки в сумі 7636,38 грн., що складаються з зобов'язання боржника перед кредитором по оплаті будівельних робіт та безпідставно сплаченої кредитором орендної плати, були визнані судом в оскаржуваній постанові. Разом з тим, кредитор також просив визнати понесені ним збитки в сумі 2280000 грн. не одержаних доходів на підставі ст. 203 Цивільного кодексу Української РСР.

В обґрунтування грошових вимог у частині не одержаних доходів кредитор посилається на те, що рішенням арбітражного суду Житомирської області від 14.09.2000 р. у справі N 173 "НМ"/10150, яке набрало законної сили, було встановлено факт незаконного перешкоджання з боку боржника кредитору в користуванні орендованим майном. Внаслідок таких протиправних дій боржника кредитор був позбавлений можливості протягом 190 робочих днів виготовляти продукцію та виконати укладені ним у травні 2000 року з третіми особами договори поставки виготовленої продукції.

Слід зазначити, що в процедурі банкрутства господарський суд не вирішує спір по суті, а лише констатує наявність або відсутність грошових зобов'язань боржника.

У зв'язку з цим питання щодо збитків у вигляді не отриманих доходів не може розглядатись у справі про банкрутство, оскільки в цьому випадку необхідно, щоб такого роду збитки були обчислені, тобто визначені шляхом ухвалення відповідного судового рішення в порядку позовного провадження. Для цього необхідно вирішення питання по суті шляхом залучення інших учасників (контрагентів кредитора), проведення відповідної експертизи. Крім того, необхідно здійснити аналіз доказової бази, що підтверджує розмір спричинених збитків, з'ясувати наявність причинно-наслідкового зв'язку між діями боржника та збитками кредитора, здійснення кредитором заходів, спрямованих на зменшення збитків. Усі ці питання повинні вирішуватись виключно під час розгляду справи в позовному провадженні.

Як вбачається, кредитор звертався до суду з позовом до боржника про стягнення збитків, які є його грошовими вимогами у даній справі про банкрутство. Проте ухвалою господарського суду Житомирської області від 15.05.2008 р. у справі N 11/2185 позовну заяву ТОВ "Еліта - Сервіс" залишено без розгляду у зв'язку з неявкою позивача у судове засідання без поважних причин (а. с. 2, том 5).

Таким чином, кредитор скористався своїм правом на стягнення збитків у позовному провадженні, але справа не була розглянута по суті з вини кредитора.

Відсутність судового рішення щодо стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди не дає право кредитору на визнання його грошових вимог з цих підстав у справі про банкрутство.

За таких обставин оскаржувана постанова підлягає залишенню без змін, як така, що винесена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

З урахуванням наведеного та керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив:

1. Касаційну скаргу ТОВ "Еліта - Сервіс" залишити без задоволення.

2. Постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 29.10.2009 р. у справі N 1/25"Б" залишити без змін.

 

Головуючий

Б. М. Поляков

Судді:

В. М. Коваленко

 

О. Є. Короткевич

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали