ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

24.03.2010 р.

N Б24/74-09(Б15/8/02)

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Полякова Б. М., - головуючого (доповідач у справі), Коваленка В. М., Короткевича О. Є., розглянувши касаційні скарги: 1. ЗАТ "Оветри"; 2. арбітражного керуючого Шмаля В. Г., м. Нікополь Дніпропетровської області, на ухвалу від 06.10.2009 р. господарського суду Дніпропетровської області та постанову від 24.12.2009 р. Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі N Б24/74-09(Б15/8/02) господарського суду Дніпропетровської області за заявою Прокурора м. Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської ОДПІ до ЗАТ "Оветри", м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, про банкрутство, в судовому засіданні взяли участь представники: боржника - Гніденко Ю. Д., голова правління; розпорядник майна - Шмаль В. Г., встановив:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2002 р. порушено провадження у справі N Б24/74-09(Б15/8/02) про банкрутство ЗАТ "Оветри".

Ухвалою від 06.10.2009 р. (суддя Камша Н. М.) за наслідками підготовчого засідання заяву ініціюючого кредитора про порушення провадження у справі про банкрутство залишено без розгляду на підставі п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у зв'язку з відсутністю ознак неплатоспроможності боржника. Відхилено клопотання розпорядника майна про затвердження оплати його послуг, як таке, що не підлягає розгляду в межах справи про банкрутство.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.12.2009 р. (судді: Джихур О. В. - головуючий, Лисенко О. М., Виноградник О. М.) вказану ухвалу залишено без змін.

Не погоджуючись з винесеними судовими рішеннями, до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою звернувся арбітражний керуючий Шмаль В. Г., в якій просить їх скасувати з підстав порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 8, 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство), ст. ст. 42, 45, 81 ГПК України.

Касаційну скаргу також подано ЗАТ "Оветри", в якій воно просить скасувати зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанції, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована неправильним застосуванням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. 11, 40 Закону про банкрутство, ст. ст. 43, 80, 81 ГПК України. Скаржник зазначає, що у випадку встановлення судом відсутності ознак неплатоспроможності боржника провадження у справі про банкрутство підлягає припиненню, як безпідставно порушене. Щодо оплати послуг арбітражного керуючого, то це питання повинно вирішуватись в межах провадження у справі про банкрутство.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Залишаючи заяву ініціюючого кредитора без розгляду, суди попередніх інстанцій виходили з відсутності ознак неплатоспроможності боржника, визначених ч. 3 ст. 6 Закону про банкрутство, а саме доказів, які підтверджують безспірність вимог ініціюючого кредитора.

Однак судами попередніх інстанцій не враховано, що до відносин, які мають місце в справі про банкрутство, норми ГПК України застосовуються з урахуванням особливостей Закону про банкрутство, як спеціального нормативно-правового акта (ст. 41 ГПК України).

Виходячи зі змісту ст. 11 Закону про банкрутство, основне завдання підготовчого засідання суду полягає в з'ясуванні ознак неплатоспроможності боржника, наявності чи відсутності перешкод для подальшого руху справи про банкрутство.

Слід зазначити, що у справі про банкрутство заява ініціюючого кредитора підлягає залишенню без розгляду лише на підставі ч. 13 ст. 11 Закону про банкрутство, у зв'язку з нездійсненням ним у визначений строк публікації оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.

У свою чергу наслідком встановлення судом у підготовчому засіданні факту відсутності всіх передбачених Законом про банкрутство ознак неплатоспроможності боржника, необхідних для здійснення подальшого провадження у справі про банкрутство, є припинення провадження у такій справі, як безпідставно порушеній.

Отже, у даному випадку суд першої інстанції, дійшовши висновку про відсутність ознак неплатоспроможності боржника, повинен був припинити провадження у справі про банкрутство.

У зв'язку з чим постанова суду апеляційної інстанції у відповідній частині підлягає зміні.

Стосовно оплати послуг арбітражного керуючого колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ч. 10 ст. 31 Закону про банкрутство оплата послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків здійснюються в порядку, встановленому цим Законом.

При цьому Законом про банкрутство встановлено спеціальні джерела оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого, а саме за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника.

За змістом ст. ст. 44, 84 ГПК України витрати на оплату послуг арбітражного керуючого входять до складу судових витрат і їх стягнення повинно здійснюватись у справі, під час розгляду якої такі витрати виникли.

Таким чином, оплата послуг арбітражного керуючого, як і відшкодування його витрат, відбувається в межах справи про банкрутство та не може бути предметом розгляду у окремому позовному провадженні. Таке можливе лише у випадку стягнення збитків у вигляді вже сплачених судових витрат.

Отже, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, безпідставно відхилив вимоги арбітражного керуючого щодо оплати його послуг, як такі, що не підлягають розгляду в межах справи про банкрутство. Такі вимоги безпосередньо витікають зі справи про банкрутство і повинні розглядатися судом у межах справи про банкрутство.

Враховуючи, що провадження у даній справі припинено, питання щодо оплати послуг арбітражного керуючого підлягає вирішенню господарським судом за правилами ст. 88 ГПК України.

У зв'язку з чим рішення суду першої інстанції у частині відхилення клопотань арбітражного керуючого про оплату його послуг підлягає скасуванню, як таке, що не відповідає вимогам чинного законодавства, а відповідні клопотання - передачі на розгляд до суду першої інстанції.

З урахуванням викладеного та керуючись ст. ст. 31, 6, 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 41, 44, 84, 88, 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив:

1. Касаційні скарги ЗАТ "Оветри" та арбітражного керуючого Шмаля В. Г. задовольнити частково.

2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.12.2009 р. у справі N Б24/74-09(Б15/8/02) змінити, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції:

"1. Частину першу ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2009 р. у справі N Б24/74-09(Б15/8/02) змінити, виклавши її в наступній редакції: "Провадження у справі N Б24/74-09(Б15/8/02) про банкрутство ЗАТ "Оветри" припинити.".

2. Частину другу ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2009 р. у справі N Б24/74-09(Б15/8/02) скасувати. Клопотання розпорядника майна ЗАТ "Оветри" арбітражного керуючого Шмаля В. Г. від 01.06.2009 р. та від 23.09.2009 р. щодо оплати його послуг передати на розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

3. У решті ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2009 р. у справі N Б24/74-09(Б15/8/02) залишити без змін."

 

Головуючий, суддя

Б. М. Поляков

Судді:

В. М. Коваленко

 

О. Є. Короткевич

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали