Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про механізм застосування положень чинного законодавства України щодо утримання аліментів

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 16.09.2019 р. N 34122/635-2-19/11.4.3

Про механізм застосування положень чинного законодавства України щодо утримання аліментів

Міністерством юстиції України розглянуто <...> звернення <...> стосовно роз'яснення механізму застосування положень чинного законодавства України щодо утримання аліментів та в межах компетенції повідомляється.

Згідно з частиною третьою статті 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (Закон N 1403-VIII) примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" (Закон N 1404-VIII) (далі - Закон) випадках - на приватних виконавців.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і Законом (Закон N 1404-VIII), відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Закону (Закон N 1404-VIII).

Порядок та особливості виконання рішень про стягнення аліментів визначені положеннями статті 71 Закону (Закон N 1404-VIII) та розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 р. N 512/5 (Наказ N 512/5) (далі - Інструкція).

Так, у разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця відрахування здійснюються на підставі постанови виконавця, яка надсилається для виконання за місцем отримання боржником відповідних доходів.

При цьому слід зазначити, що відповідно до пункту 6 розділу X Інструкції (Наказ N 512/5) виконавець обов'язково зазначає у постанові: порядок стягнення та розмір відрахувань; реквізити рахунку органу державної виконавчої служби, рахунку приватного виконавця, на який необхідно перераховувати стягнуті кошти; вимогу щодо направлення звітів про здійснені відрахування та виплати із зазначенням періодичності подання звітів та адреси, на яку необхідно направляти звіти; роз'яснення про відповідальність за невиконання законних вимог виконавця, порушення вимог Закону (Закон N 1404-VIII).

Згідно з частиною четвертою статті 18 Закону (Закон N 1404-VIII) вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Таким чином, роботодавець не може самостійно змінювати порядок стягнення та розмір відрахувань, які чітко визначені у постанові виконавця.

Водночас рішення, дії або бездіяльність виконавців можуть бути оскаржені відповідно до положень статті 74 Закону (Закон N 1404-VIII).

Разом з цим звертаємо увагу, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм.

 

Міністр

Д. Малюська
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали