ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ ПО М. КИЄВУ І КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЛИСТ

від 29.05.2012 р. N 08-019/9737

Управління готівково-грошового обігу та касових операцій

Банкам м. Києва і Київської області


Про надання додаткових роз'яснень з питань готівково-грошового обігу

У доповнення до листа Головного управління від 21.03.2012 N 08-019/5066 (Лист N 08-019/5066) надсилаємо роз'яснення, надані Національним банком України1 з питань готівково-грошового обігу, порушених банками при підготовці до наради, що відбулася 15 березня 2012 року за участю представників Національного банку України, Головного управління та керівників банків Київського регіону.


1 лист від 08.05.2012 N 11-213/2033

Додаток: Роз'яснення з питань готівково-грошового обігу, надані Національним банком України, на 2 арк.

 

Начальник Головного управління

Є. П. Лехіцька


 

Додаток


Роз'яснення з питань готівково-грошового обігу, надані Національним банком України1

1. Чи можливе проставляння на неповних пачках та неповних корінцях банкнот зразка 1992 року реквізиту "Зразок 1992 року" від руки?

Оскільки пунктом 4.13 глави 4 розділу II Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 N 174 (Постанова N 174), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.06.2011 за N 790/19528 (далі - Інструкція N 174), дозволяється проставляти від руки на накладках неповних пачок і бандеролях неповних корінців банкнот кількість і суму, то відповідно і реквізит "Зразок 1992 року" теж можливо проставляти від руки.

2. Чи необхідно проводити сертифікацію на робочих місцях касових працівників банків на відповідність стандартам України відгороджувальних конструкцій, які виготовлені з цегли, деревини тощо, та які не мають відповідних сертифікатів відповідності ДСТУ 4546 та 4547?

Відповідно до вимог пункту 5.3 Положення про вимоги щодо технічного стану та організації охорони приміщень банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2007 N 493-дск, робочі місця касирів банку та/або касових працівників, які здійснюють операції з готівкою та/або іншими цінностями під час обслуговування клієнтів, приймання/передавання готівки та/або інших цінностей інкасаторам, обладнуються елементами відгороджувальних конструкцій, що мають сертифікат відповідності, який за формою та змістом відповідає законам України "Про підтвердження відповідності", "Про акредитацію органів з оцінки відповідності". Клас опору елементів відгороджувальних конструкцій обирається за рішенням керівника банку або уповноваженої ним особи, якщо створено безпечні умови під час роботи з цінностями, але має бути не нижчим, ніж СК2 за ДСТУ 4546 та ОЗК2 за ДСТУ 4547. Таким чином, застосування на вищезазначених робочих місцях несертифікованих відгороджувальних конструкцій, які виготовлені із цегли, деревини тощо, не передбачено вимогами чинних нормативно-правових актів Національного банку України.

3. Чи планується Національним банком України сертифікація обладнання для автоматизованого оброблення банкнот у частині відповідності технічних характеристик цього обладнання вимогам нормативно-правових актів щодо якості сортування готівки і які мінімальні вимоги до цього обладнання?

Діючими нормативно-правовими актами не передбачено проведення Національним банком України робіт з сертифікації обладнання для автоматизованого оброблення банкнот у частині відповідності його технічних характеристик вимогам нормативно-правових актів Національного банку України щодо якості сортування банкнот, оскільки в Інструкції N 174 (пункт 4 розділу I) (Постанова N 174) визначені вимоги до обладнання для автоматизованого оброблення банкнот, яке може бути застосовано для роботи з готівкою. Тобто, банк (філія, відділення) може використовувати будь яке обладнання, що забезпечує визначення справжності банкнот та їх сортування на придатні і непридатні до обігу відповідно до критеріїв оцінки якості сортування банкнот, що наведені у додатку 3 Інструкції N 174 (Постанова N 174).

Крім того, вимогами Інструкції N 174 (пункт 4.1 розділу II) (Постанова N 174) на банк (філію, відділення) покладаються обов'язки щодо забезпечення контролю за результатами налаштування обладнання для автоматизованого оброблення банкнот та експертну оцінку відповідності якості сортування банкнот на обладнанні критеріям встановленим у додатку 3 Інструкції N 174 (Постанова N 174).

4. Чи можлива, за зверненням банків, зміна строків застосування вимог глави II розділу 4 пункту 4.2 Інструкції N 174 (Постанова N 174) у зв'язку з відсутністю на ринку України малогабаритного обладнання для автоматизованого оброблення готівки для касових вузлів невеликих за площею відділень банківських установ?

Стосовно питання щодо змінення строків застосування вимог пункту 4.2 розділу 4 глави II Інструкції N 174 (Постанова N 174) у зв'язку з відсутністю на ринку України малогабаритного обладнання для автоматизованого оброблення готівки, повідомляємо, що підстав для цього немає, оскільки:

обладнання для автоматизованого оброблення банкнот представлено на ринку України в достатньо широкому асортименті, у тому числі і малогабаритне. Наприклад, обладнання таких фірм-виробників: Glory, Laurel (Японія); Magner, Shinsung, Kisan, SBM (Корея), De La Rue (Англія); Giesecke & Devrient (Німеччина). Інформація про обладнання цих фірм доступна в мережі Інтернет, на сайтах відповідних українських постачальників;

у разі відсутності у банку обладнання для автоматизованого оброблення готівки, він може організувати обслуговування своєї мережі банкоматів із залученням інших банків або забезпечити завантаження своїх банкоматів готівкою, яка оброблена відповідно до діючих вимог за рахунок отримання її в інших банках, або територіальних управліннях Національного банку України.

5. Яку документацію на обладнання для автоматизованого оброблення банкнот повинен надати банк при перевірках Національного банку України?

При перевірках Національним банком України, банк (у разі наявності у нього обладнання для автоматизованого оброблення готівки) має надати підтвердження відповідності якості оброблення готівки на ньому вимогам, наведеним у додатку 3 Інструкції N 174 (Постанова N 174). Підтверджуючим документом такої відповідності може бути, наприклад - належним чином оформлений Протокол тестових випробувань обладнання, підписаний уповноваженими особами банку та постачальника обладнання. Зміст протоколу має доводити, що якість банкнот оброблених на обладнанні відповідає критеріям Національного банку України.




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали