ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 3 вересня 2008 року

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Григор'євої Л. І., суддів: Пшонки М. П., Гуменюка В. І., Жайворонок Т. Є., Косенка В. Й., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Волинського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про надання додаткової відпустки, за касаційною скаргою Волинського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на рішення апеляційного суду Волинської області від 14 лютого 2008 року, встановила:

У жовтні 2007 року ОСОБА_1. звернулась до суду із зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона працювала на посаді прибиральниці службових приміщень Волинського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз", є одинокою матір'ю, виховує неповнолітню дитину - доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з батьком якої шлюб розірвано 21 березня 2006 року. У березні 2007 року вона звернулась із письмовою заявою до підприємства з вимогою надати додаткову оплачувану відпустку за 2006 - 2007 роки тривалістю 14 календарних днів як одинокій матері. Проте в наданні зазначеної відпустки їй було відмовлено з тих підстав, що вона не підпадає під статус одинокої матері. З аналогічною заявою позивачка також зверталась у вересні цього ж року, однак підприємство повторно відмовило їй у наданні відпустки.

Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 11 грудня 2007 року в позові ОСОБА_1. відмовлено.

Рішенням апеляційного суду Волинської області від 14 лютого 2008 року рішення районного суду скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_1. задоволено. Визнано незаконною відмову Волинського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" щодо надання ОСОБА_1. щорічної додаткової оплачуваної відпустки. Зобов'язано Волинське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" надати ОСОБА_1. щорічну додаткову оплачувану відпустку.

У касаційній скарзі Волинське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" порушує питання про скасування рішення апеляційного суду та залишення в силі рішення суду першої інстанції, мотивуючи свою вимогу порушенням судом норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції й ухвалюючи нове рішення про задоволення позову ОСОБА_1, апеляційний суд виходив із того, що відмова в наданні щорічної додаткової оплачуваної відпустки позивачці як одинокій матері є неправомірною.

Проте цей висновок суперечить вимогам закону й матеріалам справи.

Відповідно до ст. 1821 КЗпП України жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

Згідно із ст. 19 Закону України "Про відпустки" жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

У п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року N 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" визнано, що одинокою матір'ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, вдова, інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.

Як убачається з матеріалів справи батько неповнолітньої дитини, ОСОБА_3., щомісячно на користь позивачки сплачує аліменти, а отже, брав участь в утриманні неповнолітньої дочки.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що ОСОБА_1 не підпадає під категорію одинокої матері і не має права на щорічну додаткову оплачувану відпустку відповідно до вимог чинного законодавства.

Оскільки рішення цього суду відповідає вимогам закону, то рішення апеляційного суду підлягає скасуванню, а рішення районного суду - залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 336, 339, 344, 345 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу Волинського лінейного виробничого управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити.

Рішення апеляційного суду Волинської області від 14 лютого 2008 року скасувати, а рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 11 грудня 2007 року залишити в силі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

Л. І. Григор'єва

Судді:

М. П. Пшонка

 

В. І. Гуменюк

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. Й. Косенко

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали