ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

30.03.2011 р.

N К-11496/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Бившевої Л. І., суддів - Карася О. В., Нечитайла О. М., Островича С. Е., Федорова М. О., секретаря судового засідання - Подолянко Р. О. (за участю представника позивача - Реви Д. А., Шилова А. К., представника третьої особи - Максимчук І. Т.), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2008 року у справі N 2а-1936/07 за позовом Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області, третя особа - Акціонерне товариство "Страхова компанія "Аванте" (за участю прокуратури Харківської області), про визнання протиправним та скасування рішення, встановила:

Дергачівська міжрайонна державна податкова інспекція Харківської області (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування з моменту його прийняття рішення сесії Черкасько-Лозівської сільської ради від 30 грудня 2003 року "Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова" про надання пільг в оподаткуванні АТ "СК "Аванте" по податку на прибуток (в редакції уточнення до позовної заяви від 18 листопада 2005 року N 3508/10/10-029).

Справа неодноразово розглядалася різними судовими інстанціями.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року в позові відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2008 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року залишено без змін.

В касаційній скарзі Дергачівська МДПІ Харківської області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2008 року і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

У запереченні на касаційну скаргу Черкасько-Лозівська сільська рада Дергачівського району Харківської області, посилаючись на те, що рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2008 року - без змін.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників позивача та третьої особи, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

Дергачівська МДПІ Харківської області провела перевірку АТ "СК "Аванте" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства України за період з 1 липня 2003 року по 30 червня 2004 року, за результатами якої було складено акт N 23-104/415/21246745 від 16 грудня 2004 року.

Проведеною перевіркою було встановлено, що Черкасько-Лозівська сільська рада на засіданні XIII сесії XIV скликання від 9 грудня 2003 року прийняла рішення придбати 20990 шт. акцій АТ "СК "Аванте" за номінальною вартість з умовою оплати на 10 років, починаючи з 1 січня 2005 року. Управлінню комунального майна Черкасько-Лозівської сільської ради здійснити купівлю акцій АТ "СК "Аванте" в кількості 5 шт. Фінансовому управлінню Черкасько-Лозівської сільської ради здійснити купівлю акцій Черкасько-Лозівської сільської ради в кількості 5 штук.

Також перевіркою було встановлено, що у I півріччі 2004 року АТ "СК "Аванте" користувалося пільгою по податку на прибуток, яка надана рішенням Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області XIV сесії XXIV скликання від 30 грудня 2003 року.

Згідно постанови Дергачівського районного суду Харківської області від 9 червня 2005 року по порушеній кримінальній справі заступником начальника КРВ в Дергачівському районі Жмеченко Н. П. (направлення N 55 від 14 червня 2005 року) КРВ в Дергачівському районі Контрольно-ревізійого управління в Харківській області була проведено перевірка Черкасько-Лозівської сільської ради з питання правомірності придбання акцій АТ "СК "Аванте", правомірності переоформлення АТ "СК "Аванте" в комунальну власність, правомірності надання додаткових пільг по оподаткуванню в розмірі 98,3 % з суми податку від валового доходу, отриманого від страхової діяльності, та 99,8 % суми прибутку з податку від доходу, отриманого від іншої не страхової діяльності, за результатами якої було складено акт від 21 червня 2005 року.

За результатами проведеної перевірки було зроблено висновок, що Черкасько-Лозівською сільською радою при прийнятті рішення на засіданні XIV сесії XXIV скликання від 30 грудня 2003 року "Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова" було порушено частини 2 статті 1 Закону України "Про систему оподаткування", оскільки АТ "СК "Аванте" на час прийняття рішення про надання пільги не перебувало на території громади Черкасько-Лозівської сільської ради. Тому, що згідно статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" у разі зміни юридично адреси суб'єктів підприємницької діяльності - платників податків, сплата визначених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду. АТ "СК "Аванте" необхідно було до 1 січня 2005 року знаходитися на обліку та платити податки за місцем попередньої реєстрації.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що з 30 грудня 2003 року - дати внесення відповідного запису до реєстру власників іменних цінних паперів АТ "СК "Аванте" стало власністю територіальної громади, а дата внесення змін до статуту компанії ніяким чином не впливає на право власності цієї громади і права ради щодо цього підприємства, з урахуванням того, що частиною 2 статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" надано право сільським радам встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, безвідносно мотивів таких висновків, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 30 грудня 2003 року Черкасько-Лозівська сільська рада Дергачівського району Харківської області XIV сесії XXIV скликання прийняла рішення "Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова".

Пунктом 1  вказаного рішення Черкасько-Лозівська сільська рада Дергачівського району Харківської області вирішила встановити АТ "СК "Аванте" додаткові пільги з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова шляхом зменшення на 98,3 % суми податку на прибуток від валового доходу, отримуваного від страхової діяльності; зменшення на 99,8 % суми податку на прибуток від доходу, отримуваного від іншої не страхової діяльності чи інших джерел.

Предметом позову у даній справі є визнання протиправним та скасування з моменту його прийняття рішення сесії Черкасько-Лозівської сільської ради від 30 грудня 2003 року "Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова" про надання пільг в оподаткуванні АТ "СК "Аванте" по податку на прибуток.

В силу пункту 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

Пунктом 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Однак такий суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лиже у випадках, встановлених законом (частина 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Функції органів державної податкової служби визначені статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", на підставі пункту 11 якої (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби подають до судів позови про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Права органів державної податкової служби визначені статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), пунктом 7 якої передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законом.

Таким чином, особливості процесуальної правосуб'єктності податкової інспекції як суб'єкта владних повноважень в адміністративному судочинстві полягає у можливості звернення до суду лише у разі, якщо таке право прямо передбачено законом.

Проте, ані вказаним Законом, ані іншими законами України не передбачено право органів державної податкової служби на пред'явлення адміністративних позовів про визнання протиправним і скасування рішення органів місцевого самоврядування.

Посилання Дергачівської МДПІ Харківської області як на підставу звернення з цим позовом на незаконне надання АТ "СК "Аванте" пільг в оподаткуванні також не обґрунтовує право позивача на звернення до суду з таким позовом.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення сесії Черкасько-Лозівської сільської ради від 30 грудня 2003 року "Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова" не порушує прав позивача щодо реалізації його компетенції у сфері здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанції дійшли обґрунтованого висновку, безвідносно мотивів такого висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, про безпідставність позовних вимог.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області підлягає залишенню без задоволення, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2008 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія ухвалила:

Касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2008 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий:

Л. І. Бившева

Судді:

О. В. Карась

 

О. М. Нечитайло

 

С. Е. Острович

 

М. О. Федоров

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали