ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

19.05.2011 р.

N К-23699/08


Повернуто заяву разом із доданими до неї матеріалами та справу
до Вищого адміністративного суду України
постановою Верховного Суду України
від 12 грудня 2011 року

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого судді Головчук С. В. (суддя-доповідач), суддів: Веденяпіна О. А., Зайця В. С., Розваляєвої Т. С., Цвіркуна Ю. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського місцевого суду Івано-Франківської області від 6 грудня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2008 року у справі за позовом Г. Ю. М. до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного військового комісаріату (далі - Івано-Франківський ОВК) про перерахунок пенсії, встановила:

У травні 2007 року Г. Ю. М. звернувся з позовом до відповідачів про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Зазначив, що проходив військову службу у гірському населеному пункті смт Ділятин Івано-Франківської області та отримував доплату у розмірі 25 % від посадового окладу за військову службу у гірській місцевості. З листопада 2001 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (далі - Закон України N 2262-XII) без урахування зазначеного підвищення. Посилаючись на відмову відповідачів провести перерахунок пенсії, просив суд зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу на 25 % за військову службу у гірській місцевості з дня призначення пенсії.

Постановою Івано-Франківського місцевого суду Івано-Франківської області від 6 грудня 2007 року, яку залишену без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2008 року, позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області в порядку, передбаченому постановою КМУ N 1522 від 2 листопада 2006 року, перерахувати позивачу пенсію з посадового окладу, який він отримував на момент звільнення з дня призначення пенсії з врахуванням надбавки 25 % за службу у гірській місцевості та вплатити різницю коштів, що виникла внаслідок невключення даної надбавки. Зобов'язано Обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду в Івано-Франківській області в порядку, передбаченому постановою КМУ N 1522 від 2 листопада 2006 року, документи, необхідні для проведення перерахунку позивачу. В решті вимог позову відмовлено.

У касаційній скарзі ГУ ПФУ в Івано-Франківській області порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській здійснити перерахунок пенсії до 1 січня 2007 року і ухвалення в цій частині нового рішення про відмову у позові. Відповідач посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, вказує на те що ГУ ПФУ в Івано-Франківській не є належним відповідачем у справі, оскільки не є правонаступником Івано-Франківського ОВК.

Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи видно, що Г. Ю. М. проходив військову службу у військовій частині, розташованої у населеному пункті смт Ділятин Івано-Франківської області. Наказом Командувача військами Західного оперативного командування від 31 жовтня 2004 року N 61-ПМ його звільнено з військової служби у запас та з листопада 2001 року призначено пенсію за вислугу років.

Зазначеному населеному пункту (смт Ділятин) надано статус гірського відповідно до переліку населених пунктів, яким відповідно до Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" надається статус гірських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1995 року N 647 "Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських".

Згідно з пунктом 39.1 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 5 березня 2001 року N 75, військовослужбовцям, які проходять військову службу у військових частинах (підрозділах), розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, посадові оклади підвищуються на 25 відсотків.

З матеріалів справи видно, що на день призначення пенсії позивач щомісячно отримував зазначене підвищення посадового окладу, передбачене пунктом 39.1 Положення від 5 березня 2001 року N 75, в розмірі 25 відсотків.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України N 2262-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 9 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які одержували перед звільненням зі служби персональні (збережені) посадові оклади, або підвищені посадові оклади за службу у високогірних місцевостях, пенсії обчислюються із звичайних, а не з персональних (збережених) або підвищених посадових окладів.

З 1 січня 2005 року набули чинності зміни до частини 3 статті 43 Закону України N 2262, внесені Законом України N 1769-IV від 15 червня 2004, згідно яких пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Отже, відповідно до вищезазначених нормативних актів, у відповідача не було підстав перераховувати та виплачувати пенсію з урахуванням підвищення посадового окладу на 25 % за військову службу у гірській місцевості до 1 січня 2005 року.

Посилання скаржника на те, що ГУ ПФУ у Івано-Франківській області є неналежним відповідачем по даній справі не приймаються колегією суддів, оскільки статтею 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.

Відповідні зміни внесені у статтю 49 Закону N 2262-XII в редакції від 3 квітня 2007 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року N 1522 затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян.

З урахуванням наведеного, з 1 січня 2007 року функції з призначення, виплати та перерахунку пенсій, передбачених Законом N 2262-XII, передано територіальним органам Пенсійного фонду України.

З огляду на зміни, що відбулися в законодавстві щодо пенсійного забезпечення вказаної категорії осіб, до яких відноситься позивач, суди першої та апеляційної інстанцій суди правильно зобов'язали відповідача провести відповідний перерахунок та виплату пенсії позивачу.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що при призначенні пенсії позивачу не враховано посадовий оклад з підвищенням на 25 % за службу в гірській місцевості, тому ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зобов'язане провести перерахунок пенсії та вплатити різницю коштів, що виникла внаслідок невключення даного підвищення. Разом з тим, суд не зазначив дату, з якої потрібно провести перерахунок, а апеляційний суд не звернув увагу на зазначений недолік, що є порушенням норм процесуального права та підставою для скасування рішення.

Постанова суду першої інстанції також підлягає зміні, оскільки цим судом не визначена дата, з якої позивачу потрібно перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням підвищення посадового окладу на 25 % за військову службу у гірській місцевості.

Відповідно до частини першої ст. 225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.

Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2008 року скасувати, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 6 грудня 2007 року змінити, виклавши абзац 3 резолютивної частини в наступній редакції:

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області в порядку, передбаченому постановою КМУ N 1522 від 2 листопада 2006 року, перерахувати Г. Ю. М. пенсію з посадового окладу, який він отримував на момент звільнення з дня призначення пенсії з врахуванням надбавки 25 % за службу у гірській місцевості та виплатити різницю коштів, що виникла внаслідок невключення даної надбавки з 1 січня 2005 року.

В іншій частині постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 6 грудня 2007 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 2391 КАС України.
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали