ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

03.02.2011 р.

N К-5770/07

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Співака В. І., суддів - Білуги С. В., Заїки М. М., Загороднього А. Ф., Ліпського Д. В., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 23.12.2005 та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 26.04.2006 у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, встановила:

У жовтні 2005 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Одеського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 23.12.2005 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

Ухвалою апеляційного суду Одеської області від 26.04.2006 апеляційну скаргу ОСОБА_1 було залишено без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 23.12.2005 - без змін.

У касаційній скарзі ОСОБА_1 не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Приморського районного суду м. Одеси від 23.12.2005 та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 26.04.2006 та ухвалити нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги.

Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є капітаном запасу майором Збройних Сил України і пенсіонером Міністерства оборони України, в період проходження військової служби брав участь в бойових діях. З 1997 року Одеським обласним військовим комісаріатом йому виплачується пенсія за вислугою років, з урахуванням надбавки за участь у бойових діях у розмірі 29,87 грн.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років учасникам бойових дій, підвищуються на 150 процентів мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм обрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.

За таких обставин положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 суди виходили з того, що виплати позивачу, передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснені правильно, оскільки їх розмір відповідає розміру, встановленому постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 03.01.2002 N 1.

Однак з таким твердженням суду погодитись не можна, оскільки, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії, передбаченої статтею 12 Закону України Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Крім цього, дана норма закону на час виникнення спірних правовідносин передбачала підвищення пенсії на 150 % мінімальної пенсії за віком.

Також, необхідно зазначити, що відповідно до статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції від 04.04.2006 чинній на час звернення з позовом) суми пенсії, нараховані пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і не одержані ним своєчасно, виплачуються за минулий час не більш як за 3 роки перед зверненням за її одержанням.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню. Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права - судові рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, постановила:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 23.12.2005 та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 26.04.2006 у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріат про перерахунок пенсії скасувати.

Ухвалити нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково. Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з врахуванням її підвищення як учаснику бойових дій на 150 % прожиткового мінімуму, з урахуванням виплаченого щомісячного її підвищення на суму 29,87 грн. з 18.10.2002 по 18.10.2005. В іншій частині позову відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

В. І. Співак

Судді:

С. В. Білуга

 

М. М. Заїка

 

А. Ф. Загородній

 

Д. В. Ліпський

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали