ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

29.04.2010 р.

N К-46938/09

Вищий адміністративний суд України у складі: головуючого, судді Розваляєвої Т. С. (суддя-доповідач), суддів Васильченко Н. В., Кравченко О. О., Леонтович К. Г., Черпіцької Л. Т., розглянувши в порядку письмового розгляду касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 липня 2009 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області про перерахунок пенсії, встановив:

В червні 2009 року ОСОБА_6 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області про перерахунок пенсії.

Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 липня 2009 року позов задоволено: зобов'язано відповідача призначити позивачу до виплати пенсію з 22 травня 2008 року в розмірі 15457 грн. 50 коп. та надбавок за особливі заслуги перед Україною в розмірі 124 грн. 50 коп., а також надбавки "дітям війни" - 49 грн. 80 коп. без обмеження дванадцятьма мінімальними розмірами пенсії за віком; зобов'язано відповідача провести доплати до одержаної позивачем пенсії з 22 травня 2008 року по час ухвалення судового рішення за кожний місяць у сумі 9655 грн. 30 коп.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2009 року змінено постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 липня 2009 року: абз. 2 резолютивної частини викладено в такій редакції: "Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_6 з 22 травня 2008 року, згідно Рішення Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року з урахуванням надбавок за особливі заслуги перед Україною - 124 грн. 50 коп. і доплати до пенсії як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням фактично виплачених сум"; в іншій частині постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 липня 2009 року залишено без змін.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою на них, в якій просив його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.

В своїх запереченнях на касаційну скаргу позивач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення судів - без змін.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що позивачу з 1 червня 2002 року призначена пенсія відповідно до ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року N 2493-III, ст. 37 Закону України "Про державну службу". Стаж роботи позивача на державній службі та в органах місцевого самоврядування складав 39 років 8 місяців 23 дні.

Частиною 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ст. 371 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 6 лютого 2008 року N 34 збільшено на 45 % розмір посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців апарату органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судів та інших органів.

14 березня 2008 року в зв'язку з прийняттям вказаної постанови позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача. При цьому розмір пенсії обмежено розміром 12 мінімальних пенсій за віком, встановлених абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів".

Відповідно до пп. 8 п. 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" внесено зміни до ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вказану норму викладено в наступній редакції:

"максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону".

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся з вказаним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суди зазначили, що Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені пп. 8 п. 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів", визнані неконституційними, а тому з 22 травня 2008 року пенсія позивача повинна бути перерахована відповідно до вимог законодавства.

З висновками судів погоджується колегія суддів.

Положення підпункту 8 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином з 22 травня 2008 року пенсія позивача підлягала перерахунку без обмежень її розміру, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів".

Доводи касаційної скарги не спростовують такий висновок.

При розгляді справи суд апеляційної інстанції правомірно вказав на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.

Між тим, зазначивши в мотивувальній частині рішення про помилковість третього абзацу резолютивної частини рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції в резолютивній частині свого рішення не вказав про її скасування.

За таких підстав рішення суду апеляційної інстанції підлягає зміні.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2009 року змінити, доповнивши її резолютивну частину абзацом 4 такого змісту: "скасувати абзац 3 резолютивної частини постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 липня 2009 року".

В іншій частині постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2009 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 239 КАС України.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали