ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

23.03.2011 р.

N К-34212/10


Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів - Бутенка В. І (доповідач), Горбатюка С. А., Лиски Т. О., Малиніна В. В., Мойсюка М. І., розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про зобов'язання вчинити певні дії, встановив:

У травні 2009 року прокурор Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_6 є пенсіонером і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська. Посилався на те, що в січні 2009 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а останній здійснив перерахунок пенсії із розрахунку середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, яка становила 1197,91 грн., при тому, що перерахунок здійснювався у 2009 році.

Постановою Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 27 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2010 року, позов задоволено.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська вчинити дії, направлені на здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_6, починаючи з 1 січня 2009 року, із врахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, що становить 1573,99 грн.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати зазначені рішення та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій, позивач є пенсіонером і перебувають на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, де отримує пенсію за віком.

У своїй відповіді Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська посилається на те, що вказаний перерахунок проведено із врахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік, у зв'язку з тим, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту з пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За правилами ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Крім того, підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року N 530 деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на яку посилається в своїй відповіді відповідач, встановлено, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року пенсії.

Таким чином, жодним актом перерахунок пенсії в 2009 році із врахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік не передбачено.

Наведені положення законодавства та обставини справи правильно врахували суди попередніх інстанцій, які прийняли обґрунтоване рішення про задоволення позову, оскільки на момент звернення позивача за перерахунком розміру пенсії у відповідача були наявні всі необхідні правові підстави та повноваження для задоволення вимог позивача про врахування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік, що передує року перерахунку пенсії.

Доводи касаційної скарги зроблених судами першої та апеляційної інстанцій висновків не спростовують.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судами попередніх інстанцій прийнято законні і обґрунтовані рішення, а тому підстав для їх скасування чи зміни не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 222, 223, 224, 230 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська залишити без задоволення, а постанову Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 27 жовтня 2009 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2010 року без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

 

Судді:

 

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали