ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 22 лютого 2012 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України у складі головуючого Патрюка М. В., суддів: Григорєвої Л. І., Лященко Н. П., Романюка Я. М., Гуменюка В. І., Онопенка В. В., Жайворонок Т. Є., Охрімчук Л. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_9 про перегляд ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 вересня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_9 до ОСОБА_10, третя особа - ОСОБА_11, про поділ майна подружжя та визнання права власності на Ѕ частину земельної ділянки, встановила:

У березні 2008 року ОСОБА_9 звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що вона перебувала з ОСОБА_10 у зареєстрованому шлюбі з 14 липня 1979 року до 22 листопада 2005 року, від якого мають дочку ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, та сина ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження. На підставі рішення Погребської сільської ради Броварського району Київської області від 17 жовтня 1996 року ОСОБА_10 отримав земельну ділянку площею 0,2157 га, яка розташована на АДРЕСА_1, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю від 12 листопада 1996 року. Оскільки земельна ділянка придбана ними під час шлюбу та враховуючи те, що діти перебувають на її повному утриманні, позивачка просила відступити від засад рівності часток подружжя та визнати за нею право спільної сумісної власності на вказану земельну ділянку, виділивши їй у власність 75 % цієї земельної ділянки. Після уточнення позовних вимог ОСОБА_9 просила визнати за нею право власності на Ѕ частину вказаної земельної ділянки.

Відповідач ОСОБА_10 позовні вимоги визнав у повному обсязі, проти їх задоволення не заперечував.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 2 березня 2011 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Київської області від 4 серпня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 вересня 2011 року відмовлено ОСОБА_9 у відкритті касаційного провадження в указаній справі.

25 листопада 2011 року ОСОБА_9 подала до Верховного Суду України через Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ заяву про перегляд ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 вересня 2011 року з підстав неоднакового застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме: ст. ст. 59 - 61 Сімейного кодексу України (далі - СК України), що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, та клопотання про поновлення строку на подання такої заяви.

Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 грудня 2011 року поновлено ОСОБА_9 строк для подання заяви про перегляд ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 вересня 2011 року; допущено до провадження Верховного Суду України цивільну справу за позовом ОСОБА_9 до ОСОБА_10, третя особа - ОСОБА_11, про поділ майна подружжя та визнання права власності на Ѕ частину земельної ділянки для перегляду ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 вересня 2011 року.

Ухвалами судді Верховного Суду України від 4 січня 2011 року відкрито провадження у справі; витребувано матеріали справи за вказаним позовом і здійснено підготовчі дії відповідно до ч. 2 ст. 360 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України).

У заяві ОСОБА_9 просить скасувати ухвалу судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 вересня 2011 року та направити справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

В обґрунтування неоднакового застосування касаційним судом норм матеріального права заявник надав ухвалу колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 20 вересня 2011 року, посилаючись на те, що судом касаційної інстанції неоднаково застосовані одні й ті самі норми матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, а саме: ст. ст. 59 - 60 СК України.

У доданому судовому рішенні суд касаційної інстанції погодився з висновком апеляційного суду про те, що відповідно до Закону України від 11 січня 2011 року N 2913-VI "Про внесення зміни до статті 61 Сімейного кодексу України щодо об'єктів права спільної сумісної власності подружжя" (далі - Закон N 2913-VI) об'єктом права спільної сумісної власності подружжя є земельна ділянка, набута внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, у тому числі приватизації.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи заявника, судова палата у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що заява про перегляд оскаржуваного судового рішення задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ст. 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.

За положеннями п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України підставою для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст. 22 Кодексу про шлюб та сім'ю України (далі - КпШС України) майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю.

Аналогічна норма міститься в ст. 60 СК України, який набрав чинності з 1 січня 2004 року.

Статтею 61 СК України (у редакції, чинній до внесення змін Законом N 2913-VI) було встановлено, що об'єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту. Об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, у тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

9 лютого 2011 року набрав чинності Закон N 2913-VI, яким ст. 61 СК України доповнено частиною п'ятою такого змісту: об'єктом права спільної сумісної власності подружжя є житло, набуте одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації державного житлового фонду, та земельна ділянка, набута внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, у тому числі приватизації.

Під час розгляду справи судом установлено, що ОСОБА_9 перебувала з ОСОБА_10 у зареєстрованому шлюбі з 14 липня 1979 року до 22 листопада 2005 року. На підставі рішення Погребської сільської ради Броварського району Київської області від 17 жовтня 1996 року ОСОБА_10 безоплатно отримав земельну ділянку площею 0,2157 га, яка розташована на АДРЕСА_1, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування будівель, ведення особистого підсобного господарства, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю від 12 листопада 1996 року. 17 лютого 1996 року ОСОБА_10 зі згоди дружини, ОСОБА_9, уклав із ОСОБА_11 договір купівлі-продажу початого будівництвом жилого будинку, збудованого на 8 %, без надвірних будівель, що розташований на АДРЕСА_1. Указаний договір та згода ОСОБА_9 нотаріально посвідчені. Згідно з розпискою ОСОБА_10 отримав від ОСОБА_11 16500 доларів США за проданий недобудований будинок, ураховуючи земельну ділянку площею 0,21 га, який розташований на АДРЕСА_1. 7 квітня 2009 року між ОСОБА_10 (продавець) і ОСОБА_11 (покупець) укладено та нотаріально посвідчено договір купівлі-продажу вказаної земельної ділянки.

Відмовляючи у відкритті касаційного провадження у справі, касаційний суд погодився з висновками судів першої й апеляційної інстанцій про те, що спірна земельна ділянка не є майном, набутим подружжям за час шлюбу, і не підлягає поділу між ними, оскільки ОСОБА_10 безоплатно отримав її в приватну власність у 1996 році, використавши своє право громадянина на приватизацію.

Такий висновок є правильним, оскільки правовідносини подружжя ОСОБА_10 щодо спірної земельної ділянки виникли у 1996 році, а тому регулюються нормами КпШС України, за якими приватизована земельна ділянка не є спільним майном подружжя та не підлягає поділу.

Закон N 2913-VI не має зворотної дії в часі і не може бути застосований до спірних правовідносин.

Ураховуючи, що суд касаційної інстанції, переглядаючи в касаційному порядку зазначену справу, правильно застосував норми матеріального права, то підстави для задоволення заяви ОСОБА_9 відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 3605 ЦПК України Верховний Суд України відмовляє в задоволенні заяви, якщо обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися.

Керуючись ст. ст. 355, 3603, 3605 ЦПК України, судова палата у цивільних справах Верховного Суду України постановила:

У задоволенні заяви ОСОБА_9 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 вересня 2011 року відмовити.

Постанова Верховного Суду України є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій п. 2 ч. 1 ст. 355 Цивільного процесуального кодексу України.

 

Головуючий

М. В. Патрюк

Судді:

Л. І. Григорєва

 

В. І. Гуменюк

 

Т. Є. Жайворонок

 

Н. П. Лященко

 

В. В. Онопенко

 

Л. І. Охрімчук

 

Я. М. Романюк

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали