ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 14.03.2007 р. N 4897/7/10-1416/878

ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі


Про порядок проведення перевірок з питань додержання платниками податків порядку проведення готівкових розрахунків

Державна податкова адміністрація України стосовно порядку проведення органами державної податкової служби перевірок з питань додержання платниками податків порядку проведення готівкових розрахунків повідомляє наступне.

Відповідно до статті 15 Закону N 265 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно статті 16 Закону N 265 контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Статтею 1 Закону N 265 визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Частиною 2 статті 16 Закону N 265 встановлені особливості щодо проведення планових перевірок стосовно осіб, що використовують спрощену систему оподаткування (пункти 5 - 9 статті 9 Закону N 265). Зокрема, така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Позапланова перевірка, що провадиться уповноваженими контролюючими органами стосовно осіб, визначених у частині другій статті 16 Закону, може здійснюватися виключно на підставі постанови слідчого, органу дізнання або відповідно до рішення суду.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону N 265 планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Статтею 111 Закону України від 04.12.90 N 509 "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон N 509) передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Тобто стаття 111 Закону N 509 хоча і містить частину 7 (позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду), однак не визначає підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Таким чином, підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом N 265 та п. 2.6 додатка 2 до наказу ДПА України від 11.10.2005 N 441 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану-графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні" та проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби.

Щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, то органи державної податкової служби України відповідно до законів України N 509, 265 наділені правом проведення таких перевірок, однак на сьогодні відсутні визначені законом підстави для їх проведення.

Порядок допущення посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових перевірок врегульовано статтею 112 Закону N 509 "Умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок".

Листи ДПА України від 21.12.2005 N 25461/7/23-8017 та від 24.10.2006 N 19823/10-14/4894 вважаються такими, що відкликані.

 

Заступник Голови

М. Я. Романів

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали