АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 23 березня 2017 року N 113-р

Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу

Антимонопольний комітет України, розглянувши подання Департаменту контролю за концентраціями та узгодженими діями від 03.01.2017 N 24-26.13/183-16/5-спр у справі N 24-26.13/183-16 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції компанією "Clariant International AG" (м. Муттенц, Швейцарія), передбачене пунктом 12 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді здійснення концентрації шляхом опосередкованого [через компанію "Clariant S.A." (м. Сан-Паулу, Бразилія)] придбання акцій компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda." (м. Віторія-да-Конкіста, Бразилія), що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління компанії, без отримання відповідного дозволу органів Антимонопольного комітету України, наявність якого необхідна, встановив:

01 липня 2015 року компанія "Clariant International AG" опосередковано [через компанію "Clariant S.A."] придбала акції компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda.", що забезпечують перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління компанії, що підтверджується установчим договором компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda." від 01.07.2015.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 22 Закону України "Про захист економічної конкуренції" концентрацією визнається безпосереднє або опосередковане придбання, набуття у власність іншим способом чи одержання в управління часток (акцій, паїв), що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб'єкта господарювання.

Відповідні вартісні показники учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, за підсумками 2014 року перевищували порогові значення, визначені частиною першою статті 24 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (у редакції, що діяла на момент здійснення концентрації).

Тому опосередковане придбання компанією "Clariant International AG" [через компанію "Clariant S.A."] акцій компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda.", що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління компанії, потребувало попереднього отримання дозволу органів Антимонопольного комітету України.

Відповідно до частини п'ятої статті 24 Закону України "Про захист економічної конкуренції" концентрація, яка потребує дозволу, забороняється до надання дозволу на її здійснення.

До Антимонопольного комітету України заява уповноважених представників компанії "Clariant International AG" про надання дозволу компанії "Clariant International AG" на опосередковане [через компанію "Clariant S.A."] придбання акцій компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda." (м. Віторія-да-Конкіста, Бразилія), що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління компанії, надійшла 01.09.2016 за N 1245 (зареєстрована в Комітеті 01.09.2016 за N 15-01/395-ЕКк), тобто вже після здійснення концентрації.

Отже, дії компанії "Clariant International AG" у вигляді здійснення концентрації шляхом опосередкованого [через компанію "Clariant S.A." (м. Сан-Паулу, Бразилія)] придбання акцій компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda." (м. Віторія-да-Конкіста, Бразилія), що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління компанії, без отримання відповідного дозволу органів Антимонопольного комітету України, наявність якого необхідна, є порушенням, передбаченим пунктом 12 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Відповідно до інформації заявників на момент здійснення концентрації:

компанія "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda." здійснює діяльність з реалізації глини для бурових розчинів, грануляції залізної руди, відходів з металургії, не здійснює діяльності на території України та пов'язана відносинами контролю з компанією "GEOSOL PARTICIPAES S.A." (м. Ібіріте, Бразилія), з якою після здійснення концентрації відносини контролю були припинені;

компанією "Clariant International AG" яка здійснює діяльність з управління корпоративними правами суб'єктів господарювання, пов'язаних з нею відносинами контролю (перелік яких надано в матеріалах заяви), які разом утворюють Групу Clariant, яка на території України здійснює господарську діяльність через:

суб'єкта господарювання - резидента України, який здійснює діяльність з реалізації каталізаторів;

суб'єктів господарювання - нерезидентів України, які здійснюють діяльність з реалізації пігментів, добавок, промислових, споживчих спеціальних товарів (ICS), каталізаторів, функціональних мінералів; суперконцентратів; надання послуг для нафтової та нафтопереробної і гірничодобувної промисловостей; алкілбетоїну та амінооксидів;

учасники концентрації не пов'язані відносинами контролю з іншими суб'єктами господарювання, крім наведених.

Зазначена концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках України.

На подання з попередніми висновками у справі N 24-26.13/183-16 компанія "Clariant International AG" листом від 17.01.2017 N 8-01/23-кі повідомила, що погоджується з висновками Антимонопольного комітету України.

Відповідно до абзацу третього частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за порушення, передбачене пунктом 12 статті 50 цього Закону, накладається штраф у розмірі до п'яти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Оскільки дохід (виручка) за останній звітний рік у компанії "Clariant International AG" відсутній, то згідно з частиною п'ятою статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф накладається у розмірі до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При визначенні розміру штрафу за вчинення компанією "Clariant International AG" порушення законодавства про захист економічної конкуренції враховано, що компанія "Clariant International AG" звернулась із заявою про надання дозволу на концентрацію до початку розгляду справи про порушення.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", статтями 25, 48 і 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та пунктом 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19 квітня 1994 року N 5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 6 травня 1994 року за N 90/299 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29 червня 1998 року N 169-р) (із змінами), Антимонопольний комітет України постановив:

1. Визнати, що компанія "Clariant International AG" (м. Муттенц, Швейцарія) вчинила порушення, передбачене пунктом 12 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді здійснення концентрації шляхом опосередкованого [через компанію "Clariant S.A." (м. Сан-Паулу, Бразилія)] придбання акцій компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda." (м. Віторія-да-Конкіста, Бразилія), що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління компанії, без отримання відповідного дозволу органів Антимонопольного комітету України, наявність якого необхідна.

2. За порушення, зазначене в пункті 1 цього рішення, накласти на компанію "Clariant International AG" штраф у розмірі 102000 (сто дві тисячі) гривень.

3. Надати дозвіл компанії "Clariant International AG" на опосередковане [через компанію "Clariant S.A."] придбання акцій компанії "Companhia Brasileira de Bentonita Ltda.", що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління компанії.

Штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу.

Рішення може бути оскаржене до господарського суду міста Києва у двомісячний строк з дня його одержання.

 

Голова Комітету

Ю. Терентьєв
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали