Шановні партнери! Вимушені повідомити, що в зв'язку зі зміною собівартості, з 1 березня будуть підвищені ціни на ДСТУ та ДБН


Додаткова копія: Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу

АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 23 грудня 2014 року N 639-р

Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу

Антимонопольний комітет України, розглянувши матеріали справи N 127-26.4/104-14 про порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" (м. Харків, код ЄДРПОУ 32674729) законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та подання з попередніми висновками N 227-26.4/104-14/241-спр від 28.11.2014, встановив:

До Антимонопольного комітету України (надалі - Комітет) надійшла заява товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфлот" (м. Миколаїв, код ЄДРПОУ 31656426) (надалі - ТОВ "Інтерфлот", Заявник) від 19.02.2014 б/н (вх. N 8-01/32-АМ від 25.02.2014) про недобросовісну конкуренцію у діях товариства з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" (м. Харків, код ЄДРПОУ 32674729) (надалі - ТОВ "Екватор", Відповідач) під час виробництва та реалізації рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії", зовнішнє оформлення етикеток яких є схожим із зовнішнім оформленням етикеток рибних консервів "Сардини натуральні з добавленням олії" виробництва Заявника (надалі - Сардини, виробництва Заявника).

Розпорядженням державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 8 липня 2014 року N 05/95р розпочатий розгляд справи N 127-26.4/104-14 за ознаками вчинення ТОВ "Екватор" порушення, передбаченого статтею 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", у вигляді використання оформлення етикетки рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії", яке є схожим з оформленням етикетки рибних консервів "Сардини натуральні з добавленням олії", яке раніше почало використовувати у господарській діяльності в Україні ТОВ "Інтерфлот", та без його дозволу (згоди), що може призвести до змішування діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор" з діяльністю ТОВ "Інтерфлот".

За результатами аналізу матеріалів, отриманих у ході розслідування у справі, встановлено наступне.

ТОВ "Інтерфлот" зареєстроване 7 вересня 2001 року Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополі.

26 березня 2014 року реєстраційною службою Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області відбулася перереєстрація місцезнаходження підприємства з міста Севастополь на місто Миколаїв.

Основним видом економічної діяльності підприємства є перероблення та консервування риби, зокрема рибної консервної продукції "Сардини натуральні з добавленням олії", "Бички у томатному соусі", "Сардина атлантична бланшована в олії", "Кілька чорноморська нерозібрана у томатному соусі" тощо.

За інформацією Заявника, з 2001 року на українському ринку реалізуються рибні консерви "Сардини натуральні з добавленням олії" з етикеткою, розробником якої є товариство з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРРИБФЛОТ" (м. Севастополь) за участю маркетологов ТОВ "Інтерфлот".

Ця етикетка була захищена патентом N 7344 від 15.05.2003 (за заявкою від 15.11.2002) на промисловий зразок, що належить ТОВ "ІНТЕРРИБФЛОТ", дія якого закінчилась 05.11.2006.

З 2004 року до 01.01.2007 року зазначену етикетку на рибні консерви використовує у господарській діяльності Заявник на підставі ліцензійного договору від 12.01.2004 б/н, укладеного з ТОВ "ІНТЕРРИБФЛОТ".

Після закінчення строку дії цього договору Заявник продовжував виробляти та реалізовувати рибні консерви "Сардини натуральні з добавленням олії" з етикеткою, зазначеною вище.

Зовнішнє оформлення етикетки рибних консервів Сардини виробництва Заявника, зокрема, включає такі основні елементи:

світло-блакитний загальний фон;

темно-блакитна смуга у нижній частині;

темно-блакитне коло у центрі із зображенням корабля, з двох боків від якого великими синіми літерами написана назва продукції "САРДИНИ" ("САРДИНЫ)" (мова оригіналу).

За повідомленням Заявника, в період з 2004 року по теперішній час, зовнішнє оформлення етикетки майже не змінювалось, змінювався лише технічний текст та значки на етикетці.

За інформацією Заявника, рибні консерви Сардини виробництва Заявника з зазначеною етикеткою реалізуються на всій території України.

У період з 2011 по 2014 рік продукція Заявника постачається великими партіями таким суб'єктам господарювання: товариству з обмеженою відповідальністю "Дистрибуція-Центр" (м. Вишневе, Київська обл.), товариству з обмеженою відповідальністю "Чорноморський рибоконсервний комбінат" (м. Київ), товариству з обмеженою відповідальністю "ІРФ-Україна" (м. Вишневе, Київська обл.), які надалі реалізують її у торговельні мережі по всій території України (серед яких, зокрема: товариству з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет" (смт Ювілейне, Дніпропетровська обл.), товариству з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" (м. Київ), товариству з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" (м. Вишневе, Київська обл.), товариству з обмеженою відповідальністю "Український Ритейл" (м. Донецьк), тощо).

За інформацією Заявника, реалізуючи продукцію із зазначеною етикеткою, ТОВ "Інтерфлот" дотримується вимог щодо високої якості товару, реалізовує вказану продукцію на ринку за конкурентоспроможними цінами.

Орієнтовна вартість продукції Заявника у торговельних мережах у 2013 - I півріччі 2014 роках становить 14 - 15 грн.

Як свідчать матеріали справи, рибні консерви Сардини виробництва Заявника, що тривалий час виробляються та реалізуються Заявником, відомі споживачам і користуються у них попитом, про що свідчить збільшення обсягів реалізації рибних консервів Заявника у 2010 році - 285096 банок, у 2011 році - 448668 банок, у 2012 році - 1435104 банки, у 2013 році - 3266422 банки, у 2014 році (станом на вересень) - 2966422 банки.

Просуванням та рекламуванням продукції Заявника займаються контрагенти, яким поставляється продукція Заявника. Крім того, Заявником самостійно здійснювались рекламні заходи.

За весь час реалізації продукції Заявника, орієнтовна сума витрат на рекламу рибної продукції Заявника складає більше ніж 1,5 млн грн.

Тривалий безперервний термін виробництва та реалізації рибних консервів "САРДИНИ" виробництва Заявника, обізнаність про цю продукцію споживачів сприяли набуттю Заявником ділової репутації та зростанню обсягів продажу зазначеної продукції в Україні.

Заявник виробляє та реалізовує й іншу рибну продукцію, зокрема, консерви "Бички у томатному соусі" та "Сардина атлантична бланшована в олії", "Кілька чорноморська нерозібрана у томатному соусі", на етикетках якої використовується загальна концепція оформлення етикетки продукції Заявника, яка використовується і на етикетці консерви Сардини виробництва Заявника, зокрема, світло-блакитний загальний фон; темно-блакитна (жовта, або червона - в залежності від соусу чи масла) смуга у нижній частині; темне коло у центрі із зображенням корабля, з двох боків від якого великими літерами написана назва продукції.

У 2013 році Заявнику стало відомо, що в торговельних мережах України з'явилися рибні консерви Сардина виробництва ТОВ "Екватор", оформлення етикеток яких, на думку Заявника, є схожим з оформленням етикеток рибних консервів Сардини виробництва ТОВ "Інтерфлот", що може призвести до змішування діяльності Заявника з ТОВ "Екватор".

Крім того, за інформацією Заявника, він отримував листи від своїх контрагентів (товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморський рибоконсервний комбінат" (м. Київ), товариства з обмеженою відповідальністю "Море співдружності" (м. Вишневе, Київська обл.), товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКСІОН" (м. Севастополь) та товариства з обмеженою відповідальністю "ТФ "Афіна" (м. Київ)), в яких зазначається, що у торговельних точках на території України реалізуються рибні консерви Сардина, виробництва ТОВ "Екватор" з етикеткою, яка є схожою до ступеня змішування з етикеткою рибної продукції САРДИНИ виробництва ТОВ "Інтерфлот".

ТОВ "Екватор" зареєстровано 30 вересня 2003 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради.

Основним видом діяльності товариства є перероблення та консервування риби, зокрема рибної консервної продукції "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії", "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії Ексклюзив", "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії" ТМ "Аквамир" (мова оригіналу) тощо.

ТОВ "Інтерфлот" і ТОВ "Екватор" діють на одному товарному ринку - консервування риби, тобто ці товариства є конкурентами.

ТОВ "Екватор" здійснює виробництво та реалізацію рибних консервів Сардина з травня 2013 року.

Зовнішнє оформлення етикетки рибних консервів Сардина атлантична виробництва ТОВ "Екватор" включає такі основні елементи:

світло-блакитний загальний фон;

темно-блакитна смуга у нижній частині;

темно-блакитне коло у центрі із зображенням глобуса, ліворуч від якого великими синіми літерами написана назва продукції "САРДИНА".

Аналіз зовнішнього оформлення етикеток рибних консервів "Сардини натуральні з добавленням олії" виробництва ТОВ "Інтерфлот" та зовнішнього оформлення етикеток рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії" виробництва ТОВ "Екватор" свідчить про те, що зазначені етикетки є схожими: за загальною композицією (оформлення етикетки), кольоровою гамою (загальний фон), розміщенням основних написів, окремих елементів, назви продукту та шрифтів.

За інформацією, наданою ТОВ "Екватор", розробником та виробником оригінал-макета етикетки Сардина виробництва Відповідача у 2012 році був відділ маркетингу ТОВ "Екватор".

Відповідно до договору N 09/07 від 09.07.2012 на виготовлення поліграфічної продукції виробником етикеток для зазначеної продукції є ФОП Ясінський А. В. Строк дії договору до 31.12.2012 року. Згідно з умовами договору виконавець не несе відповідальності за зміст оригінал-макета (текст, графічне зображення, поєднання кольорів тощо), що передається йому ТОВ "Екватор".

ТОВ "Екватор" повідомило Комітет, що зовнішнє оформлення етикетки Сардина виробництва Відповідача за період виробництва та реалізації не змінювалось.

Продукція ТОВ "Екватор" реалізовується відповідно до договорів дистрибуції іншим суб'єктам господарювання на території України. Серед покупців продукції ТОВ "Екватор", зокрема: товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс трейд лтд" (м. Запоріжжя), підприємство з 100 % іноземними інвестиціями "Білла-Україна" (м. Київ), товариство з обмеженою відповідальністю "ПАККО Холдинг" (м. Луцьк), товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" (м. Вишневе, Київська обл.), товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерфудз" (м. Донецьк), тощо.

Матеріали, отримані Комітетом від ТОВ "Екватор", свідчать про те, що рибна продукція виробництва ТОВ "Екватор", зокрема Сардина виробництва Відповідача, реалізовується на всій території України.

Щодо саме такого зовнішнього оформлення етикетки, ТОВ "Екватор" повідомило, що використовує блакитні кольори етикетки, як загальновживані кольори для рибної консервної продукції, що добре сприймається споживачами, та використовується більшістю виробників рибоконсервної продукції. Крім того, ТОВ "Екватор" зазначає, що напис САРДИНИ зроблений стандартним шрифтом, що також є в загальному доступі.

За результатами аналізу рибної продукції учасників ринку консервування риби, представленого у торговельних мережах України, встановлено, що цей ринок є висококонкурентним.

У торговельних мережах України присутні рибні консерви, в тому числі "Сардина", "Сардини" інших виробників. Аналіз зовнішнього оформлення етикеток цих рибних консервів свідчать про те що, виробники на етикетках своєї продукції поряд з блакитним загальним фоном, використовуються і інші кольори - темно-синій, жовтий, білий, тощо.

Кожній етикетці продукції притаманне оригінальне зовнішнє оформлення кожної етикетки, основний фон та оформлення етикетки, розміщення основних написів та зображень, окремих елементів, шрифту у назві продукції, використання відповідної гами кольорів, що забезпечує розпізнавальну здатність кожної продукції, визначає оригінальність дизайну етикеток та відрізняє продукцію одного виробника від іншого виробника і виключає їх змішування.

ТОВ "Екватор" до матеріалів справи надано зразки інших етикеток продукції, яку виробляє ТОВ "Екватор", зокрема, етикетки рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії Ексклюзив", "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії", "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії" ТМ "Аквамир" (мова оригіналу). За результатами аналізу зазначених етикеток встановлено, що зовнішнє оформлення цих етикеток суттєво відрізняються від зовнішнього оформлення етикетки рибної консерви Сардини виробництва ТОВ "Екватор" та зовнішнього оформлення етикетки Сардини виробництва Заявника, оскільки ці етикетки мають своє оригінальне оформлення, яке не може призвести до змішування з продукцією Заявника.

ТОВ "Екватор" повідомило Комітет, що рекламування рибних консервних виробів з саме таким зовнішнім оформленням етикетки не проводилось.

За період виробництва та реалізації рибних консервів Сардини виробництва Відповідача, а саме з травня 2013 року по серпень 2014 року, ТОВ "Екватор" реалізувало їх 883539 шт., на суму більш ніж 6,1 млн грн.

Орієнтовна вартість рибної консерви Сардина, виробництва відповідача, у торговельній мережі станом на липень 2014 року становить від 14 до 16 грн.

Тобто, ціна на зазначену продукцію Заявника і ТОВ "Екватор" в торговельних мережах майже однакова.

Присутність в торговельних мережах продукції ТОВ "Екватор" з зовнішнім оформленням етикетки рибних консервів Сардина виробництва Відповідача, яке є схожим з оформленням етикетки рибних консервів Сардини виробництва Заявника, може привести до того, що споживач може сплутати продукцію ТОВ "Екватор" з продукцією Заявника, і внаслідок цього придбати продукцію ТОВ "Екватор" замість продукції Заявника, і таким чином може призвести до зміщування діяльності цих підприємств.

Використовуючи напрацьовану роками репутацію Заявника, ТОВ "Екватор" намагається завоювати позиції на ринку. Такі дії ТОВ "Екватор" не можуть бути випадковими і розраховані на створення умов для сплутування покупцем продукції Сардини виробництва Заявника з продукцією Сардина виробництва Відповідача.

Комітетом було проведено опитування споживачів із різних регіонів України з питання сприйняття споживачами зовнішнього оформлення етикеток рибних консервів Заявника та ТОВ "Екватор".

На питання анкети "Чи могли би Ви придбати рибні консерви "САРДИНА" виробництва Відповідача, замість рибних консервів "САРДИНИ" виробництва Заявника, внаслідок сплутування цих продуктів?" 73 % респондентів дали ствердну відповідь.

Отже, зовнішнє оформлення етикетки продукції Сардина виробництва ТОВ "Екватор" може викликати у споживача враження, що ця продукція має відношення до продукції Заявника, тобто у споживача може виникнути асоціативний зв'язок між продукцією ТОВ "Екватор" та господарською діяльність Заявника, що може призвести до змішування діяльності ТОВ "Екватор" з діяльністю Заявника.

У своїх поясненнях щодо саме такого зовнішнього оформлення етикетки, листом від 25.06.2014 N 8-200/5356 ТОВ "Екватор" повідомило Комітет, що: ... так, як на момент початку використання ТОВ "Інтерфлот" своєї етикетки, патент України на промисловий зразок N 7344 вже не діяв і ТОВ "Інтерфлот" вже втратив всі права на промисловий зразок за патентом України на промисловий зразок N 7344, то відповідно ТОВ "Рибоконсервний завод "Екватор" ніяк не міг порушити права ТОВ "Інтерфлот".

В той же час Заявник, не зважаючи на втрату чинності дії патенту України на промисловий зразок N 7344 від 15.05.2003, з 2004 року і по теперішній час виробляє та реалізовує рибні консерви Сардини з етикеткою, зазначеною вище.

Різноманітні комплекти етикеток Заявника містять традиційне для рибної продукції Заявника художнє оформлення етикеток, елементи дизайну якого мають світло-блакитний загальний фон; смугу у нижній частині; темно-блакитне коло у центрі із зображенням корабля, з двох боків від якого великими синіми літерами написана назва продукції Заявника.

Саме такий дизайн зовнішнього оформлення етикеток рибної продукції забезпечує продукції Заявника розпізнавальну здатність і є добре відомою для споживачів.

Як свідчать матеріали справи, ТОВ "Екватор" 23.05.2013 до Державного департаменту інтелектуальної власності України подано заявку на реєстрацію знака для товарів і послуг, а саме зовнішнє оформлення етикетки рибної консерви Сардина, виробництва Відповідача, а 26.08.2014 отримано свідоцтво на знак для товарів і послуг N 189934, який представляє собою зовнішнє оформлення етикетки Сардина, виробництва ТОВ "Екватор".

Використання зовнішнього оформлення етикетки своєї продукції ТОВ "Екватор" вважає правомірним, оскільки є власником вищезазначеного свідоцтва на знак для товарів і послуг.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (знака для товарів і послуг), рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу (згоди) суб'єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб'єкта господарювання.

Положення статті 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", забезпечують захист від недобросовісної конкуренції у вигляді неправомірного використання ділової репутації не на підставі охоронного документа, до прикладу, патенту на промисловий зразок чи свідоцтва на знак для товарів і послуг, а виходячи з першості у використанні будь-якого позначення чи сукупності позначень у господарській діяльності, що забезпечують індивідуалізацію діяльності відповідного суб'єкта господарювання з-поміж інших.

Матеріалами справи доведено, що зовнішнє оформлення етикетки рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії" ТОВ "Екватор" є схожим з зовнішнім оформленням етикетки рибних консервів "Сардини натуральні з добавленням олії" виробництва Заявника, який раніше почав використовувати таке зовнішнє оформлення етикетки у господарській діяльності в Україні для індивідуалізації своєї продукції з-поміж інших учасників ринку та за цей час напрацював відповідну ділову репутацію.

Заявник не надавав дозволу (згоди) ТОВ "Екватор" на використання оформлення етикетки рибних консервів Сардина, виробництва Відповідача, яке є схожим з оформленням етикетки рибних консервів Сардини, виробництва Заявника, що може призвести до змішування діяльності ТОВ "Екватор" з діяльністю ТОВ "Інтерфлот".

Отже матеріалами справи доведено, що дії ТОВ "Екватор" щодо використання без дозволу (згоди) Заявника оформлення етикетки рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії" виробництва Відповідача, яке є схожим з оформленням етикетки рибних консервів "Сардини натуральні з добавленням олії", яке раніше почав використовувати у господарській діяльності ТОВ "Інтерфлот", що може призвести до змішування діяльності ТОВ "Екватор" з діяльністю ТОВ "Інтерфлот", є порушенням, передбаченим статтею 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції".

Листом від 01.12.2014 N 127-26.4/09-10008 ТОВ "Екватор" було надіслано копію подання з попередніми висновками у справі N 227-26.4/104-14/241-спр від 28.11.2014.

Листом б/н, б/д, зареєстрованим в Комітеті 23.12.2014 за N 8-01/10494, ТОВ "Екватор" надало зауваження до подання з попередніми висновками.

Зазначені заперечення ТОВ "Екватор" спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" вчинення порушення у вигляді недобросовісної конкуренції тягне за собою накладення штрафу у розмірі до п'яти відсотків виручки від реалізації товарів за останній фінансовий рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Дохід (виручка) ТОВ "Екватор" від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за 2013 рік становить 155789826 (сто п'ятдесят п'ять мільйонів сімсот вісімдесят дев'ять тисяч вісімсот двадцять шість) гривень.

Під час визначення розміру штрафу враховано такі обставини:

Порушення вчинено ТОВ "Екватор" вперше;

Порушення не припинено.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", статтями 21, 27, 30 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" та пунктом 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19 квітня 1994 року N 5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 6 травня 1994 року за N 90/299 (у реакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29 червня 1998 року N 169-р (зі змінами), Антимонопольний комітет України постановив:

1. Визнати дії товариства з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" (м. Харків, код ЄДРПОУ 32674729) у вигляді використання без дозволу (згоди) товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфлот" (м. Миколаїв, код ЄДРПОУ 31656426) оформлення етикетки рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії", яке є схожим з оформленням етикетки рибних консервів "Сардини натуральні з добавленням олії", яке раніше почало використовувати у господарській діяльності товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерфлот", що може призвести до змішування діяльності ТОВ "Екватор" з діяльністю ТОВ "Інтерфлот", порушенням, передбаченим статтею 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції".

2. За порушення, вказане у пункті 1 рішення, накласти на товариство з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" (м. Харків) штраф у розмірі 400000 (чотириста тисяч) гривень.

3. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" припинити використання у господарській діяльності оформлення етикетки рибних консервів "Сардина атлантична натуральна з добавленням олії", яке є схожим з оформленням етикетки рибних консервів "Сардини натуральні з добавленням олії", яке раніше почало використовувати товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерфлот".

Штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання цього рішення.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу.

Рішення може бути оскаржене до господарського суду міста Києва у двомісячний строк з дня його одержання.

 

В. о. Голови Комітету

М. Я. Бараш
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали