ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

14.11.2011 р.

Справа N 5005/2543/2011(35/152-10)

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Карабаня В. Я. - головуючого, Жаботиної Г. В., Ковтонюк Л. В., розглянувши матеріали касаційної скарги Спільного українсько-американського підприємства з іноземними інвестиціями товариства з обмеженою відповідальністю "Беркут" на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.08.2011 р. у справі господарського суду Дніпропетровської області N 5005/2543/2011(35/152-10) за позовом Спільного українсько-американського підприємства з іноземними інвестиціями товариства з обмеженою відповідальністю "Беркут", м. Дніпропетровськ до Дніпропетровської міської ради третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Беркут", м. Дніпропетровськ, про припинення договорів оренди земельних ділянок, за участі представників сторін: від позивача - Ю. В. А.; від інших осіб - не з'явилися, установив:

10.05.2011 р. рішенням господарського суду Дніпропетровської області (суддя Юзіков С. Г.) визнано припиненими з 05.04.2010 р. договори оренди земельних ділянок площею 0,0085 га та 0,0004 га, що знаходяться за адресою м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 34 для фактичного розміщення магазину, укладені 05.02.2003 р. між Спільним українсько-американським підприємством з іноземними інвестиціями товариством з обмеженою відповідальністю "Беркут" і Дніпропетровською міською радою, та зобов'язано останню підписати відповідні акти приймання-передачі. Рішення обґрунтовано відчуженням позивачем третій особі нежитлового приміщення, розташованого на орендованих земельних ділянках, що відповідно до ст. 141 ЗК України, ст. 31 Закону України "Про оренду землі" є підставою для припинення договору оренди землі.

15.08.2011 р. постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.08.2011 р. (судді: Логвиненко А. О. - головуючий, Головко В. Г., Стрелець Т. Г.) рішення місцевого господарського суду скасовано, в позові відмовлено, мотивуючи відсутністю правових підстав для задоволення його вимог, а також невірно обраним способом захисту права.

У касаційній скарзі Спільне українсько-американське підприємство з іноземними інвестиціями товариство з обмеженою відповідальністю "Беркут" посилалися на неправильне застосування апеляційним господарським судом норм матеріального права, тому просили скасувати постанову від 15.08.2011 р. та частково рішення від 10.05.2011 р., змінивши дату припинення договорів.

Проаналізувавши касаційну скаргу на предмет її обґрунтованості у сукупності з іншими матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення вимог скарги з огляду на наступне.

Як убачається із матеріалів справи та установлено судами обох інстанцій, 05.02.2003 р. між Спільним українсько-американським підприємством з іноземними інвестиціями товариством з обмеженою відповідальністю "Беркут" (орендар) та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) укладено договори оренди земельної ділянки 0,0085 га та 0,0004 га, що знаходяться за адресою м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 34, для фактичного розміщення магазину, строком до 06.11.2017 р.

30.07.2008 р., відповідно до нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу, орендарем відчужено Товариству з обмеженою відповідальністю "Беркут" нежитлове приміщення, що розташоване на орендованій земельній ділянці. 15.08.2008 р. останнім зареєстровано за собою право власності на відповідне приміщення.

04.03.2010 р. Спільне українсько-американське підприємство з іноземними інвестиціями товариство з обмеженою відповідальністю "Беркут" листом повідомили раду про зазначені обставин, вважаючи, що з набранням чинності 10.12.2009 р. Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю" договори оренди землі припинили свою, тому просили прийняти за актами земельні ділянки, що залишено радою без будь-якої відповіді. У зв'язку з чим, товариство звернулися до суду з відповідним позовом, вимоги якого частково задоволені судом першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 598 ЦК України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Пунктами "а", "е" ст. 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою, є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Згідно ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

За приписами ст. 31 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Пунктом 5.2 укладених між сторонами договорів оренди землі передбачено зобов'язання орендаря у разі припинення або розірвання цих договорів повернути орендодавцю земельні ділянки.

Виходячи з викладеного, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та не вбачає правових підстав для його зміни, які не були наведені заявником. Що стосується висновків апеляційного господарського суду, то вони не ґрунтуються на матеріалах справи, суперечать зазначеним вимогам чинного законодавства, ст. 16 Цивільного кодексу України, тому не могли бути підставою для скасування законного й обґрунтованого рішення господарського суду Дніпропетровської області.

За таких обставин, постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.08.2011 р. підлягає скасуванню, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2011 р. залишенню в силі.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Спільного українсько-американського підприємства з іноземними інвестиціями товариства з обмеженою відповідальністю "Беркут" задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.08.2011 р. скасувати, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2011 р. у справі N 5005/2543/2011(35/152-10) залишити в силі.

 

Головуючий, суддя

В. Я. Карабань

Суддя

Г. В. Жаботина

Суддя

Л. В. Ковтонюк
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали