ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 1 березня 2011 року

Про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Загороднього А. Ф., суддів - Білуги С. В., Гаманка О. І., Заїки М. М., Співака В. І.  (секретар: Бруя О. Д.), розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим на постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 29.01.2008 р. та ухвалу апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 04.08.2008 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіки Крим, третя особа - Алуштинський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, про скасування наказів та поновлення на службі, встановила:

У травні 2007 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, третя особа - Алуштинський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, про скасування наказів та поновлення на службі.

Постановою Алуштинського міського суду АР Крим від 29.01.2008 р., залишеною без змін ухвалою апеляційного суду АР Крим від 04.08.2008 р., позов ОСОБА_1 було задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ начальника Головного управління МВС України в АР Крим N 592 від 29.09.2006 р., наказ Головного управління МВС України N 232 о/с від 19.10.2006 р. та поновити ОСОБА_1 на службі у органах внутрішніх справ, зокрема на посаді інспектора-чергового ізолятора тимчасового тримання затриманих та взятих під варту осіб при Алуштинському міському відділі з дня звільнення - 28.10.2006 р.

На зазначені судові рішення надійшла касаційна скарга Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, порушено питання про їх скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги та заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судами 1-ої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, вбачає порушення судами норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішень, а тому касаційну скаргу слід задовольнити, а судові рішення - скасувати з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Судами встановлено, що наказом Головного управління від 29.09.2006 р. N 592 ОСОБА_1 був притягнутий до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ України згідно з п. "є" ст. 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України та наказом по особовому складу N 232 о/с від 19.10.2006 р., зміненим наказом по особовому складу N 243 о/с від 31.10.2006 р. в частині звільнення, позивача остаточно було звільнено із займаної посади з 28.10.2006 р. Підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності є безвідповідальне ставлення позивача до виконання службових обов'язків, особисту недисциплінованість, порушення вимог наказів МВС України N 60дск-05р та Алуштинського міського відділу N 96-06р, внаслідок чого 21.09.2006 р. в Алуштинському міському відділі сталася надзвичайна подія - втеча заарештованого ОСОБА_2 з кімнати для затриманих при черговій частині міськвідділу, внаслідок незакриття дверей камери при виводі заарештованих до туалету, а також систематичне порушення вимог наказів МВС України та Головного управління.

Відповідно до наказу Алуштинського міського відділу N 96-06 "Про припинення діяльності ізолятора тимчасового тримання при міському відділі" діяльність ізолятора тимчасового тримання (надалі - ІТТ) при Алуштинському міському відділі припинено, та особи, що утримувались в ІТТ, повинні були триматися в кімнаті для доставлених при черговій частині міськвідділу. Крім того, зазначеним наказом на позивача покладалися обов'язки щодо організації охорони осіб, які будуть триматися в кімнаті для доставлених при черговій частині міського відділу в перервах між судовими засіданнями до етапування їх до ІТТ інших міськрайорганів АР Крим силами особового складу ІТТ при міському відділі. До охорони та конвоювання осіб, що переведені з ІТТ, у даному випадку повинні застосовуються положення наказу МВС України N 60дск-05р, оскільки громадська небезпека осіб, що переводяться до кімнати доставлених, не змінюється від місця їх тримання та саме цим наказом регламентовано принципи організації, порядок і особливості служби з охорони затриманих і взятих під варту осіб у ІТТ.

Колегія суддів, враховуючи те, що ОСОБА_2 та інші особи трималися під вартою в кімнаті для затриманих саме на підставі наказу Алуштинського МВ N 96 від 14.04.2006 р., який на той момент мав юридичну силу, а також те, що ОСОБА_1 був посадовою особою (інспектор-черговий ІТТ при Алуштинському МВ), у функціональні обов'язки якої входила охорона осіб, щодо яких в якості запобіжного заходу прийнято рішення про тримання під вартою, суди 1-ої та апеляційної інстанцій дійшли невірного висновку, що позивачем не було порушено вимоги наказу Алуштинського МВ N 96 від 14.04.2006 р.

Згідно з пунктами 2.46, 2.47 наказу МВС N 60дск-05р двері камер, в яких перебувають затримані та взяті під варту особи, відчиняються черговим ІТТ. Двері камери зачиняються на замок автоматично, а потім ключем на два оберти.

Проте, як було встановлено судами 1-ої та апеляційної інстанцій, всупереч вимогам наказу МВС N 60 дск-05р ОСОБА_1 двері камери при виводі заарештованих до туалету не зачинив та не перевірив їх закриття, що підтверджується матеріалами прокуратури м. Алушта про відмову в порушенні кримінальної справи щодо ОСОБА_1 та поясненнями втікача - ОСОБА_2.

Колегія суддів вважає, що суди 1-ої та апеляційної інстанцій неправильно застосували норми матеріального та процесуального права та дійшли неправильного висновку, поновивши позивача на займаній посаді інспектора-чергового ізолятора тимчасового тримання затриманих та взятих під варту осіб при Алуштинському міському відділі з дня звільнення. Правові підстави для звільнення позивача з посади вказані в матеріалах службового розслідування та не суперечать вимогам чинного законодавства.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що згідно з вимогами ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України порушення судами 1-ої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи дає підстави для скасування прийнятих судових рішень, а оскільки суди повно і правильно встановили всі обставини у справі, але правову оцінку дали невірно, необхідності досліджувати нові докази немає, тому, задовольняючи касаційну скаргу та скасовуючи судові рішення, колегія суддів вважає за необхідне прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим задовольнити.

Постанову Алуштинського міського суду АР Крим від 29.01.2008 р. та ухвалу апеляційного суду АР Крим від 04.08.2008 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, третя особа - Алуштинський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, про скасування наказів та поновлення на службі - скасувати.

Постановити нове рішення.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, третя особа - Алуштинський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, про скасування наказів та поновлення на службі - відмовити.

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали