КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
VII сесія VI скликання

РІШЕННЯ

від 31 березня 2011 року N 74/5461

Про продовження роботи тимчасової контрольної комісії Київради щодо перевірки діяльності Київського зоологічного парку

Відповідно до підпункту 11 пункту 1 статті 26 та статті 48 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 16.9 статті 16 Регламенту Київради (Рішення N 383/5770) Київська міська рада вирішила:

1. Взяти до відома звіт тимчасової контрольної комісії Київради щодо перевірки діяльності Київського зоологічного парку згідно з додатком.

2. Продовжити роботу тимчасової контрольної комісії Київради щодо перевірки діяльності Київського зоологічного парку на термін шість місяців у такому складі:

голова тимчасової контрольної комісії Київради - Бригинець Олександр Михайлович, депутат Київської міської ради;

члени тимчасової контрольної комісії:

- Гавриленко Олександр Борисович, депутат Київської міської ради;

- Баранов-Мохорт Сергій Миколайович, депутат Київської міської ради;

- Закревська Людмила Олександрівна, депутат Київської міської ради;

- Давиденко Олексій Володимирович, депутат Київської міської ради;

- Дробот Борис Віталійович, депутат Київської міської ради;

- Казаков Дмитро Юрійович, депутат Київської міської ради;

- Миронова Зоя Михайлівна, депутат Київської міської ради;

- Мошенський Валерій Захарович, депутат Київської міської ради;

- Резніков Олексій Юрійович, депутат Київської міської ради;

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань культури та туризму.

 

Київський міський голова

Л. Черновецький


 

Додаток
до рішення Київської міської ради
31.03.2011 N 74/5461


ЗВІТ
тимчасової контрольної комісії щодо перевірки Київського зоологічного парку

Зважаючи на ситуацію із загибеллю тварин у Київському зоологічному парку (індійського слона, самки верблюда двогорбого та самки бізона), на пленарному засіданні сесії Київської міської ради, яке відбулося 17 липня 2010 року, рішенням Київради N 978/4416 було створено тимчасову контрольну комісію щодо перевірки Київського зоологічного парку, яку очолив Гавриленко О. Б. До складу комісії увійшли депутати Київської міської ради Бригинець О. М., Баранов-Мохорт С. М., Закревська Л. О., Давиденко О. В., Дробот Б. В., Казаков Д. Ю., Миронова З. М., Мошенський В. З. та Резніков О. Ю. Основними завданнями тимчасової контрольної комісії щодо перевірки діяльності Київського зоологічного парку згідно з рішенням Київради від 17.06.2010 N 978/4416 були:

1) з'ясування причин загибелі тварин;

2) перевірка стану утримання і догляду за тваринами;

3) надання пропозицій щодо запобігання ситуаціям із загибеллю тварин у Київському зоологічному парку.

З метою вирішення поставлених завдань головою тимчасової контрольної комісії було розіслано запити відповідним органам щодо результатів перевірки причин загибелі тварин, стану утримання і догляду за тваринами, а також порушень природоохоронного законодавства у Київському зоологічному парку, в тому числі: до Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Державного комітету ветеринарної медицини України (Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарної медицини), Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, Головного управління ветеринарної медицини м. Києва, Державної екологічної інспекції, Київської природоохоронної прокуратури, Головного фінансового управління, Київського еколого-культурного центру та до Київського зоологічного парку.

У результаті узагальнення наданої інформації можна зробити такі висновки.

1. Щодо з'ясування причин загибелі тварин

Відповідно до інформації, наданої Державним комітетом ветеринарної медицини України (Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, лист від 04.08.2010 N 1619) щодо результатів проведених досліджень та ветеринарної експертизи загиблих тварин - індійського слона, самки верблюда двогорбого та самки бізона, причини загибелі тварин встановлено.

За результатами дослідження патологічного матеріалу слона індійського (звіти про результати досліджень N 134п/10/3/3 та N 0133п/10) визначено судинні зміни в організмі тварини, які супроводжуються дистрофією клітин паринхеми відповідних органів та їх некрозом. Відзначений генералізований застій крові, набухання та десквамація ендотелію, набряк сполучнотканинної строми; відзначені чисельні крововиливи, які відображають подразнення судин, що супроводжує шок. Шок міг мати кардіогенний, нейрогенний або септичний характер. Окремо відзначено, що хіміко-токсикологічні ознаки фосфіду цинку, зоокумарину, миш'яку або ртуті у патматеріалі та шлунку слона відсутні. Тобто тварина померла власною смертю через хронічні захворювання загального характеру.

Відповідно до звітів про результати дослідження патологічного матеріалу самки верблюда двогорбого N 0169п/10 та N 0169п/10/5/6 тварина померла з ознаками атонії, колік та гострої інтоксикації. За результатами лабораторних досліджень у досліджуваному матеріалі виявлено збудника колібактеріозу - E. Coli, патогенного для білих мишей, та збудника псевдомонозу - Pseudomona aeruginosa, що призвели до загального погіршення стану тварини та бактеріальної емболії судин мікроциркулярного русла, а також розширення ділянки розмноження бактерій в паринхемі та інгерстиції органів.

Відповідно до протоколу N 4 розтину трупа бізона американського (звіти про результати лабораторних досліджень N 275/0187п/10, N 0188п/10, N 0187п/10 та N 0187п 10/6/7) в організмі загиблої тварини було виявлено такі патологоанатомічні зміни: серозно-геморагічний перитоніт, геморагічно-некротичний абомазит, серозне запалення брижових лімфовузлів, геморагічний діатез серозних оболонок органів черевної порожнини, розширення серця, гіпертрофічний цироз та знекровлення печінки, венозна гіперемія та набряк легень, розлиті підшкірні крововиливи, відмічено ознаки сепсису в усіх органах; бактеріологічних збудників та хіміко-токсичних речовин у досліджуваному матеріалі, як і в кормі тварини, не виявлено.

Слід відзначити думку голови Київського еколого-культурного центру Борейка В. Є., який підкреслює, що колекція тварин Київського зоологічного парку практично повністю складається з тварин похилого та літнього віку, так званих "прабабусь, прадідусів, бабусь та дідусів" тваринного світу, і, природно, що ці тварини частіше помирають від різних хронічних захворювань та старіння, аніж молоді особини. Так, згідно з наявною інформацією на фізіологічне старіння та викликані ним хронічні захворювання у Київському зоологічному парку страждають:

• леопард "Самурай" - аутомутиляція, стереотипія;

• олень Давида - ендометрит, вікові функціональні системні порушення;

• зебри (4 ос.) - перманентний конфлікт між домінантами (травматизм);

• малайський ведмідь - глаукома, кератит, вікові функціональні системні порушення (старіння);

• горила - хронічний поліартрит (у період загострення парез кінцівок), вікові системні функціональні порушення (старіння);

• гуанако - хронічний періостит, вікові системні функціональні порушення (старіння);

• гіпопотам - артрит, вікові системні функціональні порушення (старіння);

• як "Азартна" - вікові системні функціональні порушення (старіння);

• носоріг - вікові системні функціональні порушення (старіння);

• левиця "Вікі" - вікові системні функціональні порушення (старіння);

• казуар, пелікан, орел могильник - вікові функціональні порушення (старіння);

• антилопа Нільгау "Райдуга", 1998 р. н. - актиномікоз нижньої щелепи (хронічна форма);

• кінь Пржевальського - неоплазія піхви (проведено два хірургічних лікування).

Тієї ж самої думки дотримується і член комісії по перевірці роботи Київського зоопарку, заступник директора Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, доктор біологічних наук Довгаль І. В., яка у наданій від 17.08.2010 довідці зауважує: "Мушу відмітити, що перевірка зоопарку показала ряд недоліків в організації його роботи, хоча вони не мають системного характеру і не позначаються на умовах утримання та годівлі тварин". Тобто факти загибелі тварин, які викликали громадський резонанс, - за словами Довгаль І. В., - не можуть бути викликані організацією роботи зоопарку.

2. Перевірка стану утримання і догляду за тваринами

У своїх висновках щодо перевірки стану утримання і догляду за тваринами тимчасова контрольна комісія керувалася актами перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції в м. Києві від 23.03.2009, від 30.07.2009, від 17.08.2009, від 12.11.2009, від 22.04.2010, від 22.01.2010, від 27.05.2010, від 01.06.2010 та від 04.06.2010.

Узагальнивши надану інформацію, контрольна комісія дійшла таких висновків: утримання тварин організовано різноманітно - в експозиційних вольєрах, клітках, приміщеннях, відповідно до видового складу тварин, з урахуванням їх фізіологічних потреб.

Копитні тварини утримуються у відкритих вольєрах. Теплолюбні види тварин (жирафи, антилопа Нільгау, орикси, зебри, худоба Ватусі тощо) утримуються у зимових приміщеннях. Щодня проводиться планове прибирання всіх вольєрів та експозиційних приміщень. Травмування зебр, про яке йшлося у засобах масової інформації, відбувалося з природних причин: самець зебри кусав самок, виявляючи таким чином свою природну домінантність, така поведінка типова для зазначеного виду тварин, коли вони утримуються у неволі. Нині їх утримують окремо, зебри мають задовільний стан. Експерименти зі збагачення середовища у зоологічному парку не проводились.

Основна кількість поголів'я птахів (водоплавні, хижі, наземні) утримуються в експозиційних вольєрах. Водоплавні птахи, які не бояться морозів, розміщені біля пташника на озерах, теплолюбні переведені до закритих приміщень: для них облаштовано спеціальне приміщення для утримання теплолюбних видів у зимовий період року.

Примати (нижчі, людиноподібні) знаходяться та експонуються в облаштованих опалювальних приміщеннях для зимового утримання. Мавпи отримують повний раціон годування та вітамінний комплекс (клюква, лимони, банани, манго, яблука тощо). Планове прибирання приміщень проводиться двічі на день.

Хижі тварини (тигри, леви, леопард) утримуються в експозиційному павільйоні "Острів звірів", в якому облаштовано внутрішні клітки та зовнішні експозиційні вольєри.

Ведмеді (бурі, білокоготні, тянь-шанські, гімалайські) утримуються у вольєрах для зимування. На зимовий час для ведмедів облаштовуються барлоги для сплячки. Проводиться (анажировка) посилення раціону для підготовки до сплячки. Ведмедів годують двічі на день, при зниженні температури до мінусової змінюється раціон годування, ведмеді залягають у сплячку, після чого вольєри зашиваються фанерою і ведмедів не турбують до весни. Прибирання вольєрів здійснюється щоденно.

Рептилії, амфібії, риби, комахи тощо, теплолюбні тварини утримуються в тераріумах, акваріумах, частина з них експонується в павільйонах, а частина знаходиться в лабораторії.

Всі тваринницькі приміщення обладнані водопостачанням, їх санітарно-технічний етап задовільний. Прибирання всіх вольєрів проводиться щоденно, всі тваринницькі приміщення обладнані водопостачанням. За висновками інспекторів ветеринарної медицини Головного управління ветеринарної медицини в м. Києві умови утримання тварин відповідають ветеринарно-санітарним та гігієнічним вимогам. Загальний клінічний стан тварин, які знаходяться на експозиції, - задовільний.

У Київському зоологічному парку є шпиталь ветеринарної медицини, в якому нещодавно проведено ремонтні роботи. Матеріально-технічна база відділу ветеринарної медицини відповідає сучасним вимогам щодо обслуговування диких тварин: у наявності та в робочому стані рентгенапарат, ультразвуковий сканер, електрокардіограф, пульс-оксиметр, обладнання для дистанційних ін'єкцій тощо. Відділ забезпечений необхідною кількістю лікувально-профілактичних засобів, що зберігаються в "матеріальній" ветеринарного шпиталю. У наявності дезінфікуючі засоби, одноразовий спецодяг та протиепізоотичні комплекти.

На кожну загиблу тварину (ссавці, птахи, рептилії, земноводні, риби) оформлюються акти розтину. На тварин, що надходять в зоопарк (за науковим обміном, купівля тощо) оформлюються супровідні ветеринарні документи (ветеринарні свідоцтва за формою N 1). Наявна нормативно-правова ветеринарна документація, що регламентує діяльність відділу ветеринарної медицини.

Також було проведено обстеження кормокухні, на якій проходить підготовка кормів для годування тварин. Підготовка кормів проводиться щоденно згідно з затвердженими раціонами по кормовій відомості. Для кожної тварини затверджено окремий раціон. Раціони складають спеціалісти-зоологи згідно з нормами годування, які узгоджуються з фахівцями інших зоопарків. Зміни в раціони вносяться тільки за приписами ветеринарних лікарів. На момент перевірки Державною екологічною інспекцією на кухні була велика кількість різноманітних кормів (овочі, фрукти та комбікорми) для різних видів тварин. Усі овочі та фрукти були доброякісними, без пошкоджень та гнилі, тваринам даються в чистому (митому) вигляді. Ветеринарно-санітарний стан виробничих приміщень задовільний. Якість кормів щоденно контролюється фахівцями ветеринарної медицини. На корми тваринного походження є ветеринарні свідоцтва (за формою N 2). М'ясотуші зберігаються в холодильних камерах, підвішені на гаках. Персонал кормокухні забезпечений спецодягом. Зі слів відповідальної особи по кухні, раціон тварин не зменшується, постійно додержуються встановлені норми.

Дератизація, дезінсекція та дезінфекція проводяться ветеринарно-санітарним загоном м. Києва, акти на проведені роботи зберігаються в окремій папці. Ветеринарно-санітарний стан території зоопарку, вольєрів, приміщень кліток на день перевірки задовільний.

Розважальні заходи на території зоопарку не проводяться. Час від часу, співробітниками зоопарку проводяться заходи з нагоди днів народження для дітей, які організовуються виключно у вигляді гри-екскурсії.

2.1. Перевірка стану утримання загиблих у зоопарку тварин

За вимогою прокуратури м. Києва від 27.05.2010 N 894 1 червня 2010 року Державною екологічною інспекцією в м. Києві було проведено перевірку по факту загибелі самки верблюда на кличку "Мая" у Київському міському зоологічному парку. В ході перевірки було проведено обстеження вольєра, в якому утримувалася тварина, вивчення умов утримання та раціону її годування. В результаті проведеної перевірки було встановлено: тварина утримувалась у зовнішньому експозиційному вольєрі разом з двома іншими самицями верблюда та чотирма кіньми Пржевальського. Годівля проводилася тричі на день відповідно до встановленого фахівцями раціону тварин. За останній рік раціон не змінювався.

Погіршення стану самки верблюда по кличці "Мая" було помічено 20 травня 2010 року: тварина відмовилася від кормів і була пригнічена. Того ж вечора тварину було переведено до окремого вольєра для ветеринарного спостереження та вжито відповідних терапевтичних заходів. Протягом усього часу хвора тварина перебувала під наглядом ветеринарних лікарів. Згідно з результатами лабораторних досліджень, зроблених після розтину тварини, вона загинула від чисельних сепсисів внутрішніх органів, що були викликані збудниками колібактеріозу - E. Coli, патогенного для білих мишей, та збудником псевдомонозу - Pseudomona aeruginosa.

Нині верблюди та коні Пржевальського, як і залишились в зоопарку, перебувають у задовільному стані.

За вимогою прокуратури м. Києва від 25.05.2010 N 807/4-258-вих-10 4 червня 2010 року Державною екологічною інспекцією в м. Києві було проведено перевірку по факту загибелі 30.05.2010 самки бізона американського на кличку "Вія", яка утримувалася у Київському зоологічному парку. В ході перевірки було проведено обстеження вольєра, в якому утримувалася тварина, вивчення умов утримання та раціону її годування. В результаті проведеної перевірки було встановлено: загибла тварина утримувалася у відкритому експозиційному вольєрі розміром 25 на 20 метрів разом із двома іншими представниками цього виду (самцем та самицею бізона американського). Годівля проводилася тричі на день відповідно до встановленого фахівцями раціону тварин. За останній рік раціон не змінювався.

Зранку 30 травня 2010 року тварина почувалася добре, підходила до кормів і годувалася, як звичайно. У другій половині дня, коли працівники робили обхід тварин, було помічено, що самка бізона лежить на боці й не рухається. Патологоанатомічний розтин тіла бізона показав, що тварина загинула від чисельних сепсисів внутрішніх органів, серозно-геморагічного перитоніту, геморагічно-некротичного абомазиту, серозного запалення брижових лімфовузлів, геморагічного діатезу серозних оболонок органів черевної порожнини, розширення серця, знекровлення печінки та набряку легень. Слід підкреслити, що згідно з інформацією Головного управління ветеринарної медицини м. Києва (N 137/86 від 17.08.2009) бізон (разом з гіпопотамом, носорогом, яком, горилою, страусом-казуа, оленем Давида, гуанако та гаялом) з весни 2009 року знаходилися під спостереженням фахівців ветеринарної медицини з приводу фізіологічної старості.

Нині бізони, які залишились в зоопарку, перебувають у задовільному стані.

У ході проведеної перевірки було виявлено низку порушень природоохоронного законодавства. Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 29.03.2000 N 433 "Про Київський зоологічний парк" затверджено Положення про Київський зоологічний парк, на підставі якого він здійснює функції господарювання на відповідній території (державний акт на право постійного користування землею на площі 33,6602 га), майно (основні фонди та оборотні кошти) та інші матеріальні цінності, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, закріплені за зоопарком на праві оперативного управління. Проте Положення про Київський зоологічний парк від 29.03.2000 не затверджено органами Мінприроди, що суперечить пункту 1.6 Положення про зоологічний парк загальнодержавного значення, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища N 21/46 від 20.02.98.

Під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об'єктів або споруд підприємство не додержується екологічних вимог, а саме: немає проектів, дозволів, висновків екологічних експертиз, оцінки впливу на навколишнє природне середовище та іншої погоджувальної документації, за винятком висновку Державної екологічної експертизи на реконструкцію котельні, що є порушенням статей 26, 29, 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 14 Закону України "Про екологічну експертизу".

Основними завданнями зоологічного парку є формування та утримання колекцій тварин; збереження і відтворення в штучних умовах тварин, у першу чергу зникаючих, рідкісних, занесених до Червоної книги України і міжнародних Червоних списків. Проте підприємство протягом дев'яти років не отримало дозволу на утримання та розведення диких тварин, що є порушенням статті 8 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження".

Немає проекту організації території зоологічного парку, а також розподілу території по зонах: експозиційна; наукова; рекреаційна; господарська, що є порушенням статті 36 Закону України "Про природно-заповідний фонд".

Протягом 2008 - 2010 років підприємство вилучило з обліку зоологічної колекції близько 30 видів тварин, більшість з яких занесені до Червоної книги України і міжнародних Червоних списків та перебувають під особливою охороною держави, без подання звітності про рух тварин до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, що є порушенням статті 46 Закону України "Про тваринний світ", статті 64 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 12 Закону України "Про Червону книгу України", крім того, платна та безоплатна передача рідкісних та таких, що перебувають під загрозою знищення, тварин фізичним та юридичним особам з подальшими змінами права власності на тварин здійснюється без погодження з виконавчим органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища, що є порушенням статей 6, 7 Закону України "Про Червону книгу України".

Значна частина території Київського зоологічного парку загальнодержавного значення вкрита зеленими насадженнями, частина яких складається із рослин, занесених до Червоної Книги України та які потребують особливого захисту, збереження й вивчення, а також повинні перебувати під посиленою охороною з боку держави. Незважаючи на це, на підприємстві не проводиться інвентаризація зелених насаджень, немає паспорта об'єкта зеленого господарства, в якому визначається розподіл насаджень за породами, діаметром, віком, якісним станом та їх кількість, площа під дорогами, алеями, майданчиками, спорудами, площа під зеленими насадженнями, що порушує статтю 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Крім того, підприємством не враховуються поточні інвентаризаційні зміни, пов'язані з видаленням зелених, сухостійних чи аварійних дерев, газонів, чагарників, та втрати зелених насаджень, які виникли внаслідок природних явищ чи антропогенних чинників. Відсутність інформації щодо річної інвентаризації зелених насаджень, на підставі якої до паспорта об'єкта зеленого господарства вносяться усі поточні зміни (приріст та ліквідація озеленених ділянок, зменшення кількості дерев, кущів тощо), сприяє самовільному та безконтрольному знищенню зелених насаджень на території зоопарку та дає можливість використовувати необліковані зелені насадження на свій розсуд, що спричиняє, як наслідок, те, що кошти не надходять до Державного бюджету України. Так, за фактом виявленого правопорушення - знищення газону звичайного на території зоологічного парку заподіяна матеріальна шкода державі, розрахунок якої буде проведено додатково і пред'явлено претензію в установленому чинним законодавством порядку (акти Державної екологічної інспекції від 27.05.2010 та від 04.06.2010).

Інвентаризація викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не розроблені, що є порушенням статті 31 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря немає з 01.01.2007, що суперечить статтям 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та статті 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Також виявлено певні порушення у сфері поводження з відходами. Підприємством відповідно до статей 32, 39 "Про відходи" та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1218 отримано дозвіл на розміщення та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2009 рік N 8039100000-010047, видані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві. Проте на підприємстві не організовано ведення первинного поточного обліку відходів (журнали), що є порушенням статей 17, 39 Закону України "Про відходи", постанови Кабінету Міністрів України N 2034 від 01.11.99, на підприємстві не проведено інвентаризації відходів виробництва.

З Київським зоологічним парком укладено такі договори на передачу відходів: договір від 28.01.2009 N 3202-09 з ЗАТ "Вторкольормет" на передачу брухту чорних та кольорових металів; договір на приймання та захоронення твердих побутових відходів від 20.01.2009 N 610173 з ВАТ "Київспецтранс"; але договорів на передачу інших видів відходів немає. В ході огляду території підприємства встановлено розміщення таких відходів, які не враховані в дозволі та лімітах на відходи N 8039100000-010047, що є порушеннямстатей 32, 39 Закону України "Про відходи", а саме:

- органічні відходи, що утворюються в Київському зоопарку внаслідок життєдіяльності тварин (екскременти, гній, солома, тирса, порохно, пісок з пташиним послідом, недоїдки фруктів та овочів тощо);

- відходи, які утворюються внаслідок діяльності господарського сектора (масний пісок, масне ганчір'я, відпрацьовані абразивні круги, відпрацьовані фільтруючі елементи тощо).

Встановлено порушення правил складування, розміщення, зберігання, утилізації відходів на території підприємства, а саме: розливи мастил на прилеглу територію з твердим покриттям, ганчір'я, пісок (відходи III класу небезпеки) збираються та зберігаються разом з твердими побутовими відходами, що є порушенням ДсанПіН 2.2.7.029-99.

Виходячи з вищевикладеного, можна зробити висновок, що в усіх напрямах діяльності Київського зоологічного парку немає контролю з боку держави, що призводить до порушення чинного законодавства України.

За таких обставин відповідно до результатів проведеної перевірки в подальшому буде вжито всіх необхідних заходів щодо приведення роботи зоологічного парку у відповідність до вимог природоохоронного законодавства України.

З метою усунення виявлених недоліків, на підставі статей 15, 20, 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" директору Київського зоологічного парку було видано відповідні приписи, що є обов'язковими для виконання.

3. Надання пропозицій із запобігання ситуаціям, що призводять до загибелі тварин у Київському зоологічному парку

Перевірка зоопарку показала низку недоліків в організації його роботи, хоча вони не позначаються на умовах утримання та годівлі тварин. Переважна більшість недоліків може бути виправлена за короткий час. Тобто факти загибелі тварин, що викликали громадський резонанс, не могли бути викликані виключно організацією роботи керівництва зоопарку.

Багато з вказаних недоліків залишилися ще з часів роботи кількох попередніх директорів зоопарку, що, в першу чергу, пов'язано з їх частою зміною, відсутністю досвіду та часу на те, щоб його напрацювати. Це і є головною причиною всіх недоліків у роботі Київського зоологічного парку.

У зв'язку з цим і враховуючи особливе положення Київського зоопарку як столичного, тимчасова контрольна комісія вважає за доцільне рекомендувати запросити як тимчасового куратора одного з директорів зоопарків України, де добре налагоджений менеджмент, наприклад, директора Миколаївського зоопарку В. М. Топчія.

З урахуванням необхідності перспективного розвитку Київського зоологічного парку вважаємо доцільним запросити також працівників Європейської Асоціації Зоопарків та Акваріумів (EAZA) як кураторів Київського зоопарку для кращої координації планів реконструкції і розвитку зоопарку відповідно до міжнародних стандартів, наприклад, Домініка Тропеано, директора зоопарку Колчестер (Велика Британія), Куна Брауера (Іспанія) - виконавчого директора EAZA або Еріка ван Вліта - зоодизайнера (Нідерланди), які відвідували Київський зоопарк і знайомі з ситуацією у ньому.

З метою подальшого розвитку зоопарку комісія рекомендує розглянути питання про стратегічне забезпечення реалізації існуючого спеціального статусу державного значення, який має Київський зоопарк.

Для поліпшення фінансування, яке є недостатнім, особливо за необхідності покращення умов утримання тварин, необхідно вивести Київський зоологічний парк з підпорядкування міської адміністрації та з юрисдикції Міністерства культури, залишивши Київський зоологічний парк у підпорядкуванні Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Кабінету Міністрів України як об'єкта природно-заповідного фонду зі спеціальним статусом. Розглянути можливість фінансування Київського зоопарку з державного, а не з міського бюджету.

Також необхідно розробити та реалізувати план генеральної реконструкції Київського зоологічного парку з метою приведення норм утримання тварин до європейських стандартів з обов'язковим врахуванням рекомендацій Європейської Асоціації Зоопарків та Акваріумів (EAZA) та інших міжнародних організацій, що здійснюють моніторинг зоопарків Європи. Для цього необхідно розробити і затвердити сучасні нормативи по утриманню тварин у зоопарках України. За основу можна взяти нормативні документи EAZA, наприклад, Minimum Standarts for the Accommodation and Care of Animals in Zoos and Aquaria (Мінімальні стандарти Європейської Асоціації Зоопарків та Акваріумів по розміщенню та утриманню тварин у зоопарках та акваріумах).

Враховуючи все вищевикладене, тимчасова контрольна комісія дійшла таких висновків:

1. Завдання, визначені пунктом 3 рішення Київради від 17.06.2010 N 978/4416, тимчасовою комісією виконані: причини загибелі тварин викладено у звіті, результати перевірки стану утримання та догляду за тваринами задовільні, пропозиції із запобігання виникненню ситуацій із загибеллю тварин представлено у звіті, але вони потребують доопрацювання.

2. У ході роботи було встановлено, що ситуації із загибеллю тварин, по факту яких було створено тимчасову контрольну комісію, не пов'язані з персоналіями будь-яких із керівників Київського зоологічного парку, оскільки після заміни директора Березіної С. В. новим керівником Толстоуховим О. А. випадки загибелі тварин не припинилися. Таким чином, з'ясувавши причини загибелі слона, бізона, верблюда тощо, тимчасова контрольна комісія стала свідком нових фактів загибелі тварин у Київському зоологічному парку, причини яких не можуть бути пов'язані із недоброякісним харчуванням, навмисним отруєнням тварин або незадовільними умовами утриманням тварин, вони мають комплексний характер та потребують подальшого встановлення.

3. Зважаючи на те, що тимчасова контрольна комісія вичерпала термін свого існування (6 місяців) та виконала попередньо покладені на неї завдання, в ході роботи над якими було встановлено, нові факти та обставини, які потребують подальшого вивчення, існує об'єктивна потреба у продовженні роботи тимчасової комісії з перевірки та з'ясування комплексних проблем, що існують у Київському зоопарку та призводять до постійної загибелі тварин, враховуючи те, що тварини гинуть аж до сьогодні.

4. Крім цього, тимчасова контрольна комісія вважає за потрібне звернутися до можливих меценатів Київського зоологічного парку з пропозицією не надавати зоопарку нових тварин до з'ясування всіх обставин поводження з тваринами та встановлення відповідності норм утримання тварин Київського зоопарку нормам європейських зоопарків.

 

Заступник міського голови -
секретар Київради

О. Довгий

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали