РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 14.06.2010 р. N 232

Про Програму вирощування саджанців енергетичної верби в Рівненській області на 2010 - 2011 роки

На виконання законів України "Про альтернативні джерела енергії", "Про альтернативні види палива", "Про насіння і садивний матеріал" та з метою створення промислових плантацій енергетичної верби для використання її деревини на паливо, економії традиційних паливно-енергетичних ресурсів і зменшення негативного впливу на стан довкілля:

1. Схвалити Програму вирощування саджанців енергетичної верби в Рівненській області на 2010 - 2011 роки (далі - Програма), що додається.

2. Головному управлінню агропромислового розвитку облдержадміністрації подати в установленому порядку Програму на затвердження обласній раді.

3. Головному фінансовому управлінню облдержадміністрації передбачати щороку в обласному бюджеті кошти для реалізації заходів передбачених Програмою в межах наявних фінансових ресурсів.

4. Головному управлінню агропромислового розвитку облдержадміністрації, Рівненському інституту агропромислового виробництва НААН України, (за згодою) забезпечити виконання заходів з реалізації Програми.

5. Виконавцям про хід реалізації Програми інформувати обласну державну адміністрацію до 30 грудня щороку.

6. Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови облдержадміністрації Юхименка А. О.

 

Голова адміністрації

В. Берташ


 

Додаток
до розпорядження Рівненської обласної державної адміністрації
14.06.2010 N 232


Програма вирощування саджанців енергетичної верби в Рівненській області на 2010 - 2011 роки

Обґрунтування доцільності вирощування енергетичної верби в області

В Рівненській області не використовується понад 100 тис. га сільськогосподарських угідь, які мають низьку природну родючість. В сучасних умовах екологічно виправданим та економічно вигідним є вирощування на таких площах енергетичних культур, зокрема, енергетичної верби для виробництва палива.

Назва "енергетична верба" включає в себе цілу родину швидкоростучих верб. З поміж них найбільш популярною є верба чагарникова. Це рослина з великим приростом маси (в 14 раз більшим ніж ліс, що росте природно). Із 1 га можна отримувати кожного року 30 - 40 тонн деревної маси.

Крім того, для цієї культури характерні такі особливості:

не високі вимоги до ґрунтів;

легке отримання садивного матеріалу (шляхом поділу обрізаних гілок);

висока стійкість до хвороб і шкідників та невибагливість до кліматичних умов;

низький рівень затрат коштів на вирощування (мала кількість добрив і пестицидів), можливість удобрення стічними осадами.

Для закладання промислових плантацій на 1 га висаджується приблизно 15 - 20 тис. однорічних вербових прутиків. Відстань між прутиками має бути в межах 35 - 40 см. Відстань між рядками від 70 до 150 см.

Перша заготівля здійснюється після 3 - 4 років з часу посадки, коли паростки досягають 5 - 6 м заввишки. Період використання посадок становить 25 - 30 років.

Збір урожаю проводять в осінньо-зимовий період за допомогою спеціальних або звичайних силосозбиральних комбайнів, оскільки діаметр рослин рідко перевищує 12 мм. Отриману сировину подрібнюють, висушують, виготовляють пелети для їх подальшого спалювання в котлах. Весною рослини відновлюють вегетативну масу з пеньків.

Завдяки високій теплотворній здатності енергетична верба в спромозі конкурувати з іншими видами палива. Так, 1 тонна сухої верби заміняє 1,12 тонни соломи, 0,43 тонни ріпакової олії, 0,46 тонни викопного вугілля, 0,8 тонни бурого вугілля, 0,37 тонни мазуту, 0,73 тис. куб. м біогазу та 0,51 тис. куб. м природного газу.

Для закладки промислових плантацій енергетичної верби в Рівненській області першочергово необхідно забезпечити вирощування посадкового матеріалу цієї культури, що і є головним завданням цієї Програми. В результаті реалізації Програми щороку, починаючи з 2012 року, буде вирощуватись понад 1 млн. 600 тис. саджанців енергетичної верби, що забезпечить власним посадковим матеріалом 80 - 100 га промислових плантацій, а також створить умови для розширення площ розсадника для розмноження цієї культури.

Мета Програми

Вирощування посадкового матеріалу енергетичної верби для закладання промислових плантацій з вирощування біосировини для виробництва твердого палива на території області.

Нормативно-правове забезпечення Програми

Закон України від 20 лютого 2003 року N 555-IV "Про альтернативні джерела енергії";

Закон України від 14 січня 2000 року N 1391-XVI "Про альтернативні види палива";

Закон України від 26 грудня 2002 року N 411-IV "Про насіння і садивний матеріал".

Фінансове забезпечення Програми

Згідно з розрахунками Рівненського інституту агропромислового виробництва НААН України для виконання Програми з обласного бюджету необхідно виділити кошти в сумі 190 тис. гривень, з них: у 2010 році - 48,5 тис. гривень та у 2011 році - 141,5 тис. гривень. Розрахунок кошторисної вартості робіт із закладання розсадника для розмноження енергетичної верби додається.

Економічна ефективність реалізації Програми

Орієнтовна собівартість виробництва 1 тонни палива з верби становить 400 гривень. Тепловіддача від спалювання деревини верби становить 16 МДж/кг, що дозволяє їй успішно конкурувати з традиційними видами палива. Зокрема, тепловіддача від спалювання дров із таких порід дерев як дуб та сосна становить відповідно 14,1 та 13,8 МДж/кг, соломи - 14,3 МДж/кг. Звичайно, тепловіддача викопного палива вища, так для антрациту вона становить 30,0 - 35,0 МДж/кг, бурого вугілля - 10,0 - 20,0 МДж/кг, а природного газу -31,7 МДж/куб. м.

Однак, ціна на традиційні види палива є значно вищою палива із верби.

Порядок спрямування коштів обласного бюджету

1. Кошти з обласного бюджету спрямовуються державному підприємству Науково-експериментальна база "Еліта" Рівненського інституту агропромислового виробництва НААН України, яке має достатній науковий потенціал та сільськогосподарські угіддя.

2. Державне підприємство Науково-експериментальна база "Еліта" Рівненського інституту агропромислового виробництва НААН України у повному обсязі виконує роботи, передбачені заходами цієї Програми.

3. Використання коштів на виконання заходів Програми здійснюється згідно чинного законодавства.

4. Фінансова звітність подається в установленому законодавством порядку.

Заходи
з реалізації Програми вирощування саджанців енергетичної верби в Рівненській області на 2010 - 2011 роки

N
пор.

Найменування заходу

Головний розпорядник коштів

Строк виконання

Джерела фінансування

Виконавець

1

Вивчення і узагальнення вітчизняного та зарубіжного досвіду з вирощування енергетичної верби

Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації

III - IV квартали 2010 року

 

Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації, Рівненський інститут агропромислового виробництва НААН України (за згодою)

2

Вибір земельної ділянки та підготовка ґрунту для закладання розсадника для розмноження енергетичної верби

Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації

IV квартали 2010 року

 

Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації, Рівненський інститут агропромислового виробництва НААН України (за згодою)

3

Закупівля саджанців енергетичної верби для закладання розсадника

Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації

I квартал 2011 року

 

Державне підприємство Науково-експериментальна база "Еліта" Рівненського інституту агропромислового виробництва НААН України

4

Підготовка ґрунту, висаджування саджанців та догляд за розсадником розмноження енергетичної верби

Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації

II - IV квартали 2011 року

 

Державне підприємство Науково-експериментальна база "Еліта" Рівненського інституту агропромислового виробництва НААН України


 

Заступник голови - керівник апарату
облдержадміністрації

А. Лавренчук

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали