ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

23.01.2018 р.

Справа N 583/392/17

 

Провадження N К/800/25549/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого - Бучик А. Ю. (суддя-доповідач), суддів: Гімона М. М., Мороз Л. Л., учасники справи: позивач - ОСОБА_1, відповідач - Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області у складі судді Ковальової О. О. від 31 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у складі суддів: Зеленського В. В., П'янової Я. В., Чалого І. С. від 04 липня 2017 року, встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнень, просив зобов'язати Охтирське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області провести призначення, обчислення, перерахунок та виплату пенсійного забезпечення за віком на пільгових умовах.

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 31 травня 2017 року позовні вимоги задоволено. Зобов'язано Охтирське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області провести призначення, обчислення, перерахунок та виплату пенсійного забезпечення ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах з урахуванням умов праці за час працевлаштування на підставі положень пункту "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та у відповідності зі списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість яких в повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року N 36, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2004 року N 1644, на підставі трудової книжки з урахуванням загального і страхового стажу в умовах зайнятості по місцю працевлаштування та з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої ТОВ "Донуголь-Альянс" від 02 жовтня 2010 року за N 7 за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року, починаючи нарахування та виплату пенсійного забезпечення на вищезазначених умовах з досягненням ОСОБА_1 55-річного віку - ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 з Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області витрати на правову допомогу в сумі 1000 (одна тисяча) гривень.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року апеляційну скаргу Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишено без задоволення, постанову Охтирського міськрайонного суду сумської області від 31 травня 2017 року - без змін.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що довідка про заробітну плату може бути врахована за умови підтвердження первинними документами, після проведення перевірки спеціалістами органу Пенсійного фонду України відомостей, на підставі яких видана довідка. Зазначає, що за результатами розгляду заяви та наданих документів позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 27 грудня 2016 року, а тому зобов'язання суду першої інстанції щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 є протиправним.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 25 липня 2017 року відкрито касаційне провадження за скаргою Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Відповідно до п. 4 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) (в редакції Закону N 2147-VIII (Закон N 2147-VIII)) справа N 583/392/17 передана до Верховного Суду.

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що з 1987 року ОСОБА_1 працював у ВП ГЗФ "Міусинська" ДП "Донбасантрацит" у м. Красний Луч Луганської області Міністерства вугільної промисловості України, що підтверджується копією трудової книжки.

З 27 грудня 2016 року позивач перебуває на обліку в Охтирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Має страховий стаж 34 роки 9 місяців 26 днів, з них 20 років 19 днів пільгового стажу за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

02 жовтня 2010 року ОСОБА_1 видано довідку N 7 про заробітну плату для обчислення пенсії з 1991 року по 1995 рік.

Розрахунок пенсії позивачу проведено з урахуванням заробітної плати за період з 01 липня 2000 року по 30 червня 2016 року без урахування довідки про заробітну плату N 7 від 02 жовтня 2010 року.

13 березня 2017 року листом N Ц-41 відповідач повідомив позивача про те, що довідку N 7 від 02.10.2010 р. при розрахунку пенсії не включено у розрахунок пенсії до надходження документів, на підставі яких видана довідка.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, з чим погодився суд апеляційної інстанції, що оскільки робота позивача в період, за який видана довідка про заробітну плату, підтверджується записами в трудовій книжці, яка згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є основним документом, що підтверджує стаж роботи та період роботи, при обчислені ОСОБА_1 пенсії за віком Охтирське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області мало врахувати заробітну плату для обчислення пенсії згідно довідки від 02 жовтня 2010 року N 7, виданої ТОВ "Донуголь-альянс".

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з частинами 1 - 2 статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (Закон N 1207-VII) на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону (Закон N 1207-VII) поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

На підставі частини 1 статті 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (Закон N 1207-VII) передбачено, що у разі порушення положень цього Закону (Закон N 1207-VII) державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно із статтею 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (Закон N 1207-VII) громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (Закон N 1207-VII).

Згідно із частинами 1 (Закон N 1207-VII), 2 (Закон N 1207-VII), 3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (Закон N 1207-VII) передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

На підставі статті 62 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 64 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65 - 67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Статтею 81 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" визначено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

На підставі частини 1 статті 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно із частиною 1 статті 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

На підставі частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

На підставі пп. 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року N 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно із пунктом 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Судами встановлено, що подана ОСОБА_1 до відповідача довідка N 7 від 02 жовтня 2010 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року ТОВ "Донуголь-Альянс" засвідчена печаткою підприємства та підписами посадових осіб, містить обов'язкові відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків.

Отже, позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаній у довідці N 7 від 02 жовтня 2010 року.

Те, що Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області через проведення АТО позбавлене можливості провести перевірку відповідності запису довідки первинним документам, не покладає надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.

Виходячи з викладеного, суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що довідка N 7 від 02 жовтня 2010 року є такою, що відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року N 22-1, а також вимогам ч. 1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки Законом не передбачено іншого порядку встановлення та підтвердження вказаного факту, виходячи з тих життєвих обставин, що склалися.

Однак, дійшовши вірного висновку щодо необхідності зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахування заробітної плати згідно довідки N 7 від 10 жовтня 2017 року, суд першої інстанції безпідставно зобов'язав призначити та обчислити пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням умов праці за час працевлаштування на підставі положень пункту "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Як встановлено судами попередніх інстанції, ОСОБА_1 з 27 грудня 2016 року перебуває на обліку в Охтирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах на підставі положень пункту "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому судами допущено помилку в повторному зобов'язанні призначити та обрахувати даний вид пенсії. Належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах на підставі положень пункту "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої ТОВ "Донуголь-Альянс" від 02 жовтня 2010 року за N 7 за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року починаючи з 27 грудня 2016 року.

Щодо вимог касаційної скарги про необґрунтованість стягнення з Пенсійного фонду витрат на правову допомогу, слід зазначити наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем витрати на правову допомогу, які підтверджені належними доказами, підлягають до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України ( N 2747-IV) підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зважаючи на те, що судами повно і правильно встановлені обставини справи, однак суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню у вказаній частині.

Керуючись ст. ст. 349 ( N 2747-IV), 351 ( N 2747-IV), 355 ( N 2747-IV), 356 ( N 2747-IV), 359 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), постановив:

Касаційну скаргу Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області задовольнити частково.

Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 31 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року у справі N 583/392/17 скасувати в частині зобов'язання Охтирського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області провести призначення та обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням умов праці за час працевлаштування на підставі положень пункту "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у вказаній частині.

В решті постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 31 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року залишити без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

А. Ю. Бучик

Судді:

М. М. Гімон

 

Л. Л. Мороз




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали