АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 12 жовтня 2017 року N 591-р

Про результати розгляду справи про концентрацію

(1) Антимонопольний комітет України, розглянувши справу N 24-25/13-17-ЕКк про концентрацію у вигляді придбання товариством з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" (далі - ТзОВ "Радехівський цукор") (с. Павлів, Радехівський район, Львівська обл.) виробничого обладнання (бурякорізки тощо) відповідно до проекту договору, доданого до заяви, встановив:

1. ПРЕДМЕТ СПРАВИ

(2) Відповідно до наданої заявниками інформації:

(3) ТзОВ "Радехівський цукор" планує придбати активи (виробниче обладнання, а саме: бурякорізку тощо у товариства з обмеженою відповідальністю "Провесінь-Агроінвест" (далі - ТОВ "Провесінь-Агроінвест") (м. Львів), які використовуються під час переробки цукрового буряку та виробництва цукру.

(4) Разом з цим, Комітетом були розглянуті справи про концентрації у вигляді придбання ТзОВ "Радехівський цукор": виробничого обладнання (пресу для жому, бурякомийки тощо) відповідно до проекту договору, доданого до заяви, виробничого обладнання (сортувальної установки Ш1-ПУХ та установки гідропневматичного підіймання буряків Ш25-ППБ тощо) відповідно до проекту договору.

(5) Водночас проводиться перевірка дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції ТзОВ "Радехівський цукор" при придбанні активів, що знаходяться в місті Хоростків Гусятинського району, смт Козова Козівського району та місті Збараж Тернопільської області та можуть забезпечити діяльність із переробки цукрового буряку та виробництва і реалізації цукру;

(6) договори на придбання зазначених активів були укладені між ТзОВ "Радехівський цукор" та публічним акціонерним товариством "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (далі - ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк") (м. Київ) 29 грудня 2016 року.

(7) Відповідно до частини другої статті 22 Закону України "Про захист економічної конкуренції" концентрацією, зокрема, визнається: набуття безпосередньо або через інших осіб контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання.

(8) Крім того, Антимонопольним комітетом України (далі - Комітет) 25.09.2017 проведено робочу зустріч із представниками ТзОВ "Радехівський цукор", на якій директор ТзОВ "Радехівський цукор" повідомив, що:

(9) договори на посів цукрових буряків із фермерськими господарствами для забезпечення діяльності Хоростківського, Збаразького і Козівського цукрових заводів були укладені в лютому - березні 2017 року;

(10) обладнання, яке є об'єктом придбання, фактично знаходиться на території цукрових заводів та під'єднано до виробничого циклу.

(11) Отже, дії ТзОВ "Радехівський цукор" у вигляді придбання активів, що знаходяться у місті Хоростків Гусятинського району, смт Козова Козівського району та місті Збараж Тернопільської області, містять ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

(12) Дослідження дотримання ТзОВ "Радехівський цукор" законодавства про захист економічної конкуренції при придбанні активів, що знаходяться в місті Хоростків Гусятинського р-ну, смт Козова Козівського р-ну та місті Збараж Тернопільської області, буде виділено в окреме провадження.

2. КВАЛІФІКАЦІЯ ДІЙ

(13) Заявник стверджує, що активи, які є об'єктом придбання, при доукомплектуванні обладнання, наявного на Хоростківському виробництві, забезпечать закінчений цикл виробництва цукру.

(14) При цьому, за твердженням заявника, активи, які є у власності у ТзОВ "Радехівський цукор" та розташовані на Хоростківському виробництві, не забезпечують та не можуть забезпечувати здійснення господарської діяльності.

(15) За таких умов, дії у вигляді придбання активів, зазначених у договорі, доданих до заяв, містять ознаки концентрації відповідно до підпункту "а" пункту 2 частини другої статті 22 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

(16) Відповідні вартісні показники учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, за підсумками 2016 року перевищують порогові значення, визначені частиною першою статті 24 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

3. УЧАСНИКИ КОНЦЕНТРАЦІЇ

(17) ТзОВ "Радехівський цукор" і ТОВ "Провесінь-Агроінвест".

4. ПРОЦЕДУРНІ ДІЇ

(18) До Комітету надійшла заява уповноважених представників ТзОВ "Радехівський цукор" і ТОВ "Провесінь-Агроінвест" від 21.08.2017 N 140-17 (зареєстрована в Комітеті 22.08.2017 за N 8-01/471-ЕКк) про надання дозволу ТзОВ "Радехівський цукор" на придбання активів (виробничого обладнання), при доукомплектуванні якими виробничих потужностей, що належать ТзОВ "Радехівський цукор" (м. Хоростків Гусятинський район, Тернопільська обл.), забезпечиться діяльність з виробництва цукру.

(19) Розпорядженням державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 28.09.2017 N 03/200-р розпочато розгляд справи N 24-25/13-17-ЕК про концентрацію у зв'язку з виявленням у поданих матеріалах підстав для заборони концентрації.

(20) Під час розгляду справи були опитані:

(21) учасники ринків послуг з переробки цукрового буряку та цукру, а саме: 20 постачальників сировини - фермерських господарств та 6 конкурентів - цукрових заводів;

(22) Національна асоціація цукровиробників України "Укрцукор";

(23) Волинська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька обласні державні адміністрації.

5. ІНФОРМАЦІЯ ПРО УЧАСНИКІВ КОНЦЕНТРАЦІЇ

(24) За інформацією заявника:

(25) виробниче обладнання, а саме: бурякорізка та інше обладнання, призначене для використання на цукрових заводах та в сукупності з іншим рухомим та нерухомим майном, забезпечує діяльність із переробки цукрового буряку та виробництва цукру;

(26) ТОВ "Провесінь-Агроінвест" здійснює діяльність із будівництва житлових та нежитлових приміщень і пов'язане відносинами контролю із:

(27) товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Нове Місто" (м. Львів), яке здійснює діяльність із будівництва житлових та нежитлових приміщень;

(28) фізичними особами - громадянами України;

(29) суб'єктами господарювання, які не здійснюють господарської діяльності;

(30) ТОВ "Провесінь-Агроінвест" після здійснення концентрації втратить усі права стосовно активів (виробничого обладнання), що є об'єктами придбання;

(31) ТзОВ "Радехівський цукор" здійснює діяльність із переробки цукрового буряку та реалізації цукру і пов'язане відносинами контролю із:

(32) суб'єктами господарювання - нерезидентами України, що утворюють Групу "Pfeifer&Langer", яка є міжнародною групою та здійснює діяльність із виробництва цукру в Італії, Польщі, Румунії, Угорщині, Хорватії, Чеській Республіці. Компанії Групи "Pfeifer&Langer" здійснюють діяльність у таких сферах: виробництво продуктів (цукрових напівфабрикатів), які використовуються в харчовій промисловості; виробництво та реалізація харчових продуктів (горіхів, картопляних чіпсів, снеків, їжі швидкого приготування, бісквітів, арахісу, солодощів, десертів, шоколаду, кондитерських виробів, органічних продуктів, продуктів з горіхами) та виробництво сировини, яка використовується у виробництві корму для тварин та добрив для рослин. На території України Група "Pfeifer&Langer" здійснює діяльність із реалізації снеків та солодощів;

(33) приватним підприємством "Перспектива Плюс" (с. Черляни, Городоцький р-н, Львівська обл.), яке здійснює діяльність із надання послуг пасажирських авіаційних перевезень;

(34) товариством з обмеженою відповідальністю "Вірменський квартал" (м. Львів), яке здійснює діяльність із надання ресторанних послуг;

(35) фізичними особами - громадянами України.

6. РИНКИ, НА ЯКИХ ВІДБУВАЄТЬСЯ КОНЦЕНТРАЦІЯ

Під час розгляду справи встановлено:

(36) ТзОВ "Радехівський цукор" здійснює діяльність із переробки цукрового буряку та реалізації цукру і планує придбати активи (виробниче обладнання, а саме: бурякорізку тощо), які використовуються під час переробки цукрового буряку та виробництва цукру.

(37) Отже, задіяними товарними ринками в заявленій концентрації є:

(38) загальнодержавний ринок цукру;

(39) міжрегіональний ринок купівлі-продажу цукрового буряку для переробки.

7. РИНОК ЦУКРУ

(40) За інформацією заявників:

(41) ринок цукру України є загальнодержавним ринком;

(42) конкурентами ТзОВ "Радехівський цукор" на ринку цукру є ТОВ фірма "АСТАРТА-КИЇВ", ТОВ "УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО", ПСП "АГРОФІРМА "СВІТАНОК", ТОВ "КОМПАНІЯ "ГАЛИЧИНА ЦУКОР", ТОВ "ГАЛС АГРО", ТОВ "ПАНДА" тощо;

(43) частка ТзОВ "Радехівський цукор" на ринку цукру становить [5 - 10] відсотків;

(44) перспективна сукупна частка учасників концентрації на ринку цукру становить [10 - 15] відсотків.

(45) Враховуючи наявність значної кількості конкурентів, концентрація не призведе до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на ринку цукру в Україні.

8. РИНОК КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ЦУКРОВОГО БУРЯКУ ДЛЯ ПЕРЕРОБКИ

8.1. Товарні межі ринку

(46) ТзОВ "Радехівський цукор" здійснює діяльність з переробки цукрового буряку та реалізації цукру на Радехівському (Львівська обл.) та Чортківському (Тернопільська обл.) виробництвах;

(47) ТзОВ "Радехівський цукор" планує придбати виробниче обладнання, а саме: бурякорізку, прес для жому, бурякомийку, сортувальну установку Ш1-ПУХ, установку гідропневматичного підіймання буряків Ш25-ППБ тощо, для доукомплектування виробничих потужностей, що належать ТзОВ "Радехівський цукор" та знаходяться в місті Хоростків Гусятинського району, смт Козова Козівського району та місті Збараж Тернопільської області. При цьому забезпечиться діяльність з переробки цукрового буряку та реалізації цукру на Хоростківському, Козівському та Збаразькому цукрових заводах.

8.2. Територіальні (географічні) межі ринку

(48) З метою визначення територіальних меж ринку купівлі-продажу цукрового буряку для переробки в межах заявлених концентрацій територіальними відділеннями Комітету було проведено опитування цукрових заводів стосовно економічно-доцільної відстані закупівлі цукрового буряку.

(49) Аналіз відповідей засвідчив наступне.

(50) За інформацією Тернопільського ОТВ.

(51) "ТзОВ "Радехівський цукор" повідомило, що компенсує своїм постачальникам цукрових буряків кошти за відстань орієнтовно 90 - 130 км, що значно зменшує транспортні витрати постачальників цукрових буряків, за власною оцінкою товариства економічно вигідна відстань, з урахуванням вартості логістики, у загальній сумі собівартості виробництва та реалізації цукрового буряку для постачання сировини автомобільним транспортом становить 180 - 200 км, залізничним транспортом 400 - 450 км;

(52) Враховуючи відсутність обмежень та адміністративних бар'єрів на перевезення цукрових буряків для переробки, та те, що за 2016 рік учасниками концентрацій перероблено більше цукрових буряків ніж вирощено в області територіальні межі ринку можуть бути розширені".

(53) За інформацією Полтавського ОТВ:

(54) З метою визначення територіальних меж ринку купівлі-продажу цукрового буряку для переробки було отримано інформацію стосовно відстані, на яку закуповують цукрові буряки цукрові заводи, розташовані на території Полтавської області:

(55) ВП "Кобиляцький цукровий завод" ТОВ "АФ "Добробут" частину сировини доставляло на відстань у 100 км, середня відстань становить 67 км;

(56) філія "Кобиляцький цукровий завод" ТОВ "Цукорагропром" економічно вигідно постачати сировину на відстань до 100 км, але, враховуючи, що завод завантажений сировиною на 50 відсотків, планується частину сировини доставляти на відстань більше 100 км;

(57) ВП "Яреськівський цукровий завод" ТОВ "Агрофірма ім. Довженка" - середня відстань перевезення становить 43 - 44 км;

(58) філія "Яреськівський цукровий завод" ТОВ "Цукрагропром" - економічно обґрунтована відстань - 43 - 44 км;

(59) ВП "Глобинський цукровий завод" ТОВ "ШК "Полтавазернопродукт" економічно обґрунтована відстань - до 100 км;

(60) філія "Глобинський цукровий завод" ТОВ "Цукрагропром" - економічно обґрунтована відстань - до 100 км;

(61) ПП "Ланнівський цукровий завод" - до 40 км;

(62) ТОВ "Новооржицький цукровий завод" - 120 км.

(63) За інформацією Вінницького ОТВ:

(64) завезення цукрових буряків відбувається із суміжних областей.

(65) За інформацією Волинського ОТВ:

(66) з метою визначення територіальних меж купівлі-продажу цукрового буряку для переробки було отримано інформацію стосовно відстані, на яку закуповують цукрові буряки цукрові заводи, розташовані на території Волинської області:

(67) ПП "Європацукор" - максимальна відстань перевезення цукрових буряків становить 60 км;

(68) ПрАТ "Гнідавський цукровий завод" - максимальна відстань становить 127 км.

(69) За інформацією Львівського ОТВ:

(70) максимальна відстань доставки сировини ТзОВ "Радехівський цукор" становила 142 км.

(71) За інформацією Житомирського ОТВ:

(72) за інформацією цукрових заводів, економічно обґрунтована відстань не повинна перевищувати 100 км.

(73) За інформацією Хмельницького ОТВ:

(74) відстань поставки цукрових буряків на цукрові заводи коливається в межах від 40 до 70 км.

(75) За інформацією, наданою учасниками концентрацій (з листа Національної асоціації цукровиків України від 21.09.2017 N 14-01/86):

(76) у Волинській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях у період 2014 - 2016 років працювало 11 - 12 цукрових заводів. Забезпечення цукросировиною повністю здійснювалося вантажним автотранспортом. Середня довжина логістичного плеча від поля до цукрового заводу становила 102 км, що є економічно обґрунтованою нормою в логістичній системі всіх цукрових заводів України, за винятком поставок, здійснених за допомогою залізничного транспорту;

(77) основна тенденція в логістичній системі цукрових заводів України - відстань транспортних перевезень має пряму залежність із потужністю цукрового заводу, а також обернену залежність із розміром частки цукрових буряків, вирощених на полях у власності цукрового заводу або холдингу. Отже, цукрові заводи у Волинській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях за відстанню перевезень вантажним транспортом можна групувати на дві групи за віддаленістю від сировинної зони;

(78) до першої групи (50 - 100 км) належать чотири цукрові заводи: Шепетівський цукровий завод, Красилівський цукровий завод, Теофіпольський цукровий завод, Іваничівський цукровий завод;

(79) до другої групи (100 - 150 км) належать вісім цукрових заводів: Гнідавський цукровий завод, Красилівський цукровий завод, Старокостянтинівський цукровий завод, Чортківський цукровий завод, Хоростківський цукровий завод, Козівський цукровий завод, Збаразький цукровий завод, Радехівський цукровий завод;

(80) найменше логістичне плече в період 2014 - 2016 років мали Шепетівський, Красилівський та Теофіпольський цукрові заводи, оптимізацію логістики та зменшення відстані перевезення менеджмент цукрових заводів досягнув за рахунок переробки власних цукрових буряків, відмовившись від роботи за давальницькою схемою;

(81) у той же час, потенційно логістичне плече доставки цукрових буряків може бути ширшим у разі перевезення сировини до виробничих потужностей цукрових заводів залізничним транспортом, що, для прикладу, є типовим для діяльності Ukrainian Sugar Company. За орієнтовними розрахунками асоціації, відстань, для якої доцільно використовувати автомобільний транспорт, становить до 200 км, залізничний - до 400 км.

(82) Враховуючи викладену в абзацах 50 - 81 інформацію, а саме:

(83) фактичну відстань, на яку відбувається доставка цукрових буряків на цукрові заводи;

(84) готовність цукрових заводів до збільшення відстані закупівлі цукрових буряків та компенсації витрат на їх доставку,

(85) економічно доцільною відстанню доставки цукрових буряків на цукрові заводи є 102 км.

(86) Отже, під час проведеного дослідження встановлено, що географічними межами ринку купівлі-продажу цукрового буряку для переробки для цілей зазначених концентрацій визначається: Тернопільська область та частково Львівська, Хмельницька, Івано-Франківська, Чернівецька, Волинська, Рівненська області.

8.3. Розрахунок часток учасників концентрації

(87) Під час розгляду справи було встановлено, що у визначених територіальних межах діяльність з переробки цукрових буряків здійснюють такі цукрові заводи:

(88) ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківське та Радехівське виробництво);

(89) Хоростківський цукровий завод;

(90) Збаразький цукровий завод;

(91) ТОВ "Волочиськ агро" ВП "Наркевицький цз";

(92) ВАТ "Теофіпольський цукровий завод";

(93) ПП "Європацукор";

(94) ТОВ "Старокостянтинівцукор";

(95) ТОВ "Агропартнер-1";

(96) ПрАТ "Гнідавський цукровий завод".

(97) Сукупна частка учасників концентрацій на ринку купівлі-продажу цукрового буряку для переробки за підсумками 2016 року:

(98) з урахуванням внутрішньогрупового споживання цукрових буряків становить [55 - 60] відсотків;

(99) без урахування внутрішньогрупового споживання цукрових буряків становить [50 - 55] відсотків.

8.4. Бар'єри для вступу на ринок, на якому відбувається концентрація

(100) За інформацією, наданою Національною асоціацією цукровиробників України "Укрцукор":

(101) ринок купівлі-продажу цукрового буряку для переробки є вільним і немає істотних бар'єрів для входження на нього. У період з 2015 - 2017 років в Україні кількість працюючих заводів збільшилась майже на третину (+10 цукрових заводів). Причиною входу нових гравців на ринок (відновлення потужностей законсервованих цукрових заводів) стають перспективи зростання експорту та інтерес до українського цукру на світовому ринку, особливо в країнах Азії та Африки. Серед обмежень зовнішньої торгівлі цукром варто виокремити квоту на безмитне постачання до ЄС в розмірі 20 тис. на рік, проте ведеться планомірна робота зі збільшення обсягів цієї квоти та закріплення на ринках експорту в Азії та Африці, які вже зараз має український цукор;

(102) виробництво цукру на заводі повинно відповідати Національним стандартам України, проте наразі відбувається розробка оновлених стандартів, які повністю будуть відповідати європейському законодавству, тим самим гармонізують вітчизняні та європейські стандарти. Більшість виробників цукру розпочала модернізацію цукрових заводів, встановлення ліній із фасування цукру, розширення асортиментного ряду продукції. Ситуація на ринку максимально позитивно впливає на споживання, даючи споживачеві вибір на полиці не лише за ціною чи пакуванням, а й за якістю та різновидом продукції.

(103) За інформацією, наданою заявниками:

(104) відсутні суттєві бар'єри для виходу на ринок для тих заводів, які на цей момент не здійснюють виробництва цукру. За рахунок порівняно незначного інвестування в наявне обладнання та налагодження технологічного процесу зможуть вийти на ринок уже наступного виробничого сезону;

(105) до таких заводів належать насамперед заводи, що перебувають у власності суб'єктів господарювання: ПП "Агроекспрессервіс", ПАТ "Гнідавський цукровий завод", ТОВ "Агропартнер-1", ТОВ "АСПЖ ГРУП", ПП "Європацукор", ПАТ "Теофіпольський цукровий завод";

(106) враховуючи наявність значної частини активів таких суб'єктів господарювання, пов'язаних в єдиному технологічному комплексі, доукомплектація, ремонт наявного обладнання не потребуватиме значних економічних інвестицій від їх власників. Отже, економічні обмеження не створюють суттєвих бар'єрів доступу на ринок.

9. ВРІВНОВАЖУЮЧІ ЧИННИКИ

9.1. Влада покупця послуг / постачальника - сільськогосподарських підприємств, які вирощують цукровий буряк

(107) За інформацією, наданою заявниками:

(108) сировина для виробництва цукру - цукрові буряки - контрактуються до початку сезону сівби з урахуванням прогнозних показників. Це надає змогу сільськогосподарським виробникам узгоджувати всі умови співпраці з цукровими заводами, фіксувати зобов'язання цукрових заводів, у тому числі щодо ціни цукрових буряків, компенсацій (наприклад, перевезення цукрових буряків до виробничих потужностей заводів), гарантій з приймання обсягів цукрових буряків заводами, інші умови, що можуть сприяти сільськогосподарським виробникам знижувати собівартість виробництва сировини, тим самим підвищуючи свою рентабельність: закупівля насіння цукрових буряків, мінеральних добрив, засобів захисту рослин тощо;

(109) у разі якщо умови, що їх пропонуватимуть цукрові заводи, виявляться несприятливими для сільськогосподарських виробників, вони можуть відмовитися від посіву цукрових буряків на користь інших сільськогосподарських культур. Враховуючи те, що цукровий буряк - це складна та вимоглива культура, фермери все частіше переходять до вирощування інших культур, що негативно впливає на перспективи розвитку цукрової галузі в цілому;

(110) сільсько-господарські виробники не пов'язані з цукровими заводами довгостроковими контрактами. Зазвичай договори укладають на один виробничий сезон, що убезпечує від комерційних ризиків обидві сторони.

(111) За інформацією, наданою Національною асоціацією цукровиробників України "Укрцукор":

(112) кожний цукровий завод проводить переговори з фермерськими господарствами про посів цукрових буряків, щоб забезпечити сировинну базу на наступний виробничий сезон. Більше того, цукрові заводи не лише купують сировину, а й авансують вирощування цукрових буряків, проводять консультаційну роботу, організовують навчання з технології виробництва. Все це здійснюється для отримання якісної сировини в необхідній кількості протягом сезону виробництва цукру;

(113) домовленості про постачання цукрового буряку на цукрові заводи до початку посівного сезону фактично нівелюють будь-яку можливість для цукрових заводів занижувати ціни на цукрові буряки;

(114) пропозиція цукрових буряків на ринку в цілому по Україні завжди менша їх потреби для завантаження виробничих потужностей цукрових заводів;

(115) існує сильна залежність цукрових заводів, які не мають власного земельного банку (зокрема, учасники концентрацій), від сільськогосподарських виробників - якщо виробникам порівняно просто перейти від посіву цукрового буряку на іншу культуру, то для цукрового заводу єдиним товаром для переробки є цукровий буряк.

(116) За інформацією, отриманою від сільськогосподарських підприємств - виробників цукрового буряку:

(117) договори про постачання цукрового буряку на цукрові заводи укладаються строком на рік перед посівною, і виробник цукрового буряку може перепрофілюватися та посіяти іншу культуру (сою, соняшник тощо);

(118) постачання цукрового буряку відбувається лише на взаємовигідних умовах, умови договору детально обговорюються сторонами, а саме: ціни, способи розрахунку (цукром чи грошима), домовленості про додаткові умови постачання (надання посівного матеріалу, засобів захисту рослин, відшкодування перевезення цукрових буряків на великі відстані);

(119) якщо цукровий завод у процесі переговорів на укладання договору поставки цукрових буряків завищує ціни, або сільськогосподарські підприємства не влаштовуватимуть інші фактори, існує можливість не тільки перепрофілювати виробництво, але й перейти до інших покупців цукрового буряку - конкурентів учасників концентрації.

(120) За інформацією, наданою конкурентами:

(121) ПП "Європацукор" - підприємство зазнає впливу від постачальників цукрового буряку (сільськогосподарських виробників). Фермерські господарства займають жорстку переговорну позицію, оскільки згідно з кліматичними особливостями регіону фермери мають можливість сіяти достатню кількість сільськогосподарських культур, що користуються попитом. Водночас виробники цукру змушені конкурувати за кращі умови - ціни, компенсації, навчання персоналу, поставки насіння та добрива тощо, які пропонують господарствам, щоб забезпечити свої виробничі потужності сировиною взагалі та якісною сировиною зокрема;

(122) сільськогосподарські виробники можуть домовлятися з іншими цукровими заводами, якщо наявні умови співпраці з цукровими заводами стануть для них неприйнятними та невигідними;

(123) ПрАТ "Гнідавський цукровий завод" (м. Луцьк, Волинська обл.) листом N 806 від 04.10.2017 (зареєстрований у Комітеті за N 8-24/9806 від 09.10.2017) повідомило, що товариство частково зазнає впливу від постачальників цукрових буряків;

(124) ТОВ "Старокостянтинівцукор" (м. Старокостянтинів, Хмельницька обл.) листом N 4/1-10 від 04.10.2017 (зареєстрований у Комітеті за N 8-24/9804 від 05.10.2017) повідомило, що фермерські господарства займають жорстоку переговорну позицію, оскільки згідно з кліматичними особливостями мають можливість сіяти понад 10 різних сільськогосподарських культур, що користуються попитом;

(125) ВАТ "Теофіпольський цукровий завод" (смт Теофіполь Теофіпольський р-н, Хмельницька обл.) листом N 3927 від 03.10.2017 (зареєстрований у Комітеті за N 8-24/9802 від 06.10.2017) повідомило, що на ринках надання послуг переробки цукрового буряку та цукру має місце влада постачальників цукрового буряку, від яких залежать цукрові заводи, які не мають власних посівних площ, отже, цукрові заводи не мають можливості диктувати свої умови сільськогосподарським виробникам;

(126) ТОВ "Волочиськ агро" ВП "Наркевицький цз" (смт Наркевичі, Волочиський район, Хмельницька обл.) листом N 06/10 від 06.10.2017 (зареєстрований у Комітеті за N 8-24/9869 від 06.10.2017) повідомило, що цукрові буряки, перероблені їхнім цукровим заводом, були переважно вирощені на власних полях.

(127) Отже, на ринку купівлі-продажу цукрового буряку для переробки у визначених територіальних межах відзначається значна влада покупця послуг / постачальника - сільськогосподарських підприємств, які вирощують цукровий буряк.

9.2. Можливість вступу нових учасників ринку

(128) За інформацією, наданою заявниками:

(129) відсутні суттєві бар'єри для виходу на ринок для тих заводів, які на цей момент не здійснюють виробництва цукру. За рахунок порівняно незначного інвестування в наявне обладнання та налагодження технологічного процесу зможуть вийти на ринок вже в наступний виробничий сезон;

(130) до таких заводів належать насамперед заводи, що перебувають у власності суб'єктів господарювання: ПП "Агроекспрессервіс", ПАТ "Гнідавський цукровий завод", ТОВ "Агропартнер-1", ТОВ "АСПЖ ГРУП", ПП "Європацукор", ПАТ "Теофіпольський цукровий завод".

(131) Враховуючи наявність значної частини активів таких суб'єктів господарювання, пов'язаних в єдиному технологічному комплексі, доукомплектація, ремонт наявного обладнання не потребуватиме значних економічних інвестицій від їх власників. Отже, економічні обмеження не створюють суттєвих бар'єрів доступу на ринок.

(132) За інформацією, наданою Національною асоціацією цукровиробників України "Укрцукор":

(133) На ринку виробництва цукру та купівлі-продажу цукрового буряку для переробки щороку з'являються нові гравці. Це пов'язано з кон'юнктурою на світовому ринку та внутрішніми цінами на цукор. Частина заводів працює лише за сприятливих умов на ринку, крім них в Україні існує більше 20 законсервованих цукрових заводів, що можуть відновити потужності та вийти на ринок;

(134) цукрові заводи щороку переобладнують виробничі потужності для покращення якості та підвищення ефективності виробництва, а тому обсяги переробки цукрових буряків будуть залежати від ситуації на ринку та рентабельності виробництва. За умов високих цін на світовому ринку та притоку іноземних інвестицій у цукрову галузь, за 5 років Україна може наростити сировинну зону та збільшити потужності з переробки цукрових буряків до 30 відсотків.

10. ПОЗИТИВНИЙ ЕФЕКТ ВІД ЗДІЙСНЕННЯ ЗАПЛАНОВАНОЇ КОНЦЕНТРАЦІЇ

(135) За інформацією, наданою Національною асоціацією цукровиробників України "Укрцукор":

(136) заявлена концентрація матиме позитивний вплив на розвиток не лише цукрової галузі, а й буде корисною регіону. Ринок в умовах конкуренції буде змушувати заводи-конкуренти проводити модернізацію, підвищувати якість продукції та оперативність розрахунків за сировину. Це все буде позитивно відображатись на собівартості цукру та його якості.

(137) За інформацією, отриманою від сільськогосподарських підприємств - виробників цукрового буряку:

(138) зазначена концентрація матиме позитивний ефект, оскільки зросте потреба в сировині для цукрових заводів та вони пропонуватимуть ще вигідніші умови постачання цукрового буряку.

(139) За інформацією заявників:

(140) здійснення концентрації матиме беззаперечний позитивний ефект на стан конкуренції на ринку;

(141) відкриття нових заводів забезпечить виробникам та постачальникам сировини (цукрових буряків) можливість обирати контрагентів для збуту своєї продукції. Як результат, відбудеться загострення конкурентних відносин між вітчизняними заводами, що призведе, зокрема, до різних заходів підтримки фермерства для забезпечення поставок на свої виробництва.

(142) результатом концентрації стане створення нових робочих місць на новостворених цукрових заводах, при цьому такий саме вплив матиме і розвиток фермерського господарства.

(143) За інформацією, наданою обласними державними адміністраціями:

(144) Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила, що:

(145) концентрації, які пропонує ТзОВ "Радехівський цукор", позитивно впливатимуть на ринок переробки цукросировини в досліджуваних межах;

(146) враховуючи те, що в Хмельницькій області, яка межує з Тернопільською, вирощується значна кількість цукрових буряків, конкурентний тиск на переробників посилиться;

(147) облдержадміністрація підтримує зазначені концентрації та вважає, що це позитивно вплине на розвиток конкурентоспроможності цукрових заводів;

(148) Чернівецька облдержадміністрація повідомила, що вказані концентрації можуть забезпечити позитивний розвиток функціонування ринку послуг з переробки цукрових буряків у досліджуваних межах, оскільки стимулюватимуть виробництво сировини для цукрових заводів та насамперед посилять конкуренцію між самими виробниками цукру за сировину;

(149) Тернопільська облдержадміністрація повідомила, що підтримує відновлення діяльності Хоростківського, Збаразького і Козівського виробництв та залучення інвестора, який був би зацікавлений у відновленні виробництва цукру, що сприятиме створенню робочих місць на території області, зміцненню аграрного потенціалу;

(150) Львівська облдержадміністрація повідомила, що:

(151) ТзОВ "Радехівський цукор", серед інвесторів якого є відома німецька група "Pfeifer&Langer", - один з найкращих цукрових виробництв Львівщини та в Україні в цілому. Товариство забезпечує якісним цукром та іншими продуктами цукрового виробництва не лише українського споживача, але й активно експортує цю продукцію за кордон, що підтверджує його ефективність і технологічну досконалість. Крім того, товариство проводить активну роботу серед фермерських господарств з метою збільшення посівів цукрового буряку, які донедавна з кожним роком лише зменшувались;

(152) запуск товариством нових потужностей, безумовно, позитивно вплине на розвиток і функціонування ринку вирощування цукрових буряків, їх переробки і виробництва цукру, стане стимулом для інших гравців ринку вкладати інвестиції в подальшу модернізацію цукрових заводів, розширювати посівні площі буряку та створювати нові робочі місця;

(153) Рівненська облдержадміністрація повідомила, що позитивно оцінює зазначені концентрації, оскільки для рівненських сільськогосподарських товаровиробників функціонує коло споживачів сировини, що однозначно позитивно впливає на розвиток та конкурентоспроможність виробництва цукрових буряків;

(154) Волинська облдержадміністрація повідомила, що:

(155) немає жодних хвилювань щодо негативних наслідків впливу вказаних концентрацій на функціонування ринку переробки цукрового буряку у визначених територіальних межах;

(156) такі дії ТзОВ "Радехівський цукор" сприятимуть економічному становищу сільськогосподарських виробників, які постачають продукцію у вигляді цукрових буряків на різні цукрові виробництва як на території Волинської області, так і в інших областях України;

(157) переговорна позиція фермерів посилиться, що сприятиме розвитку їх діяльності.

Також концентрація може мати вплив на більш якісні та вигідні умови співпраці між виробниками буряків та їх переробниками.

(158) За інформацією конкурентів - цукрових заводів:

(159) ТОВ "Староконстянтинівцукор" повідомило, що запуск нових заводів сприятиме розвитку ринку цукру, який протягом тривалого часу скорочується. Конкуренція на ринку посилиться, особливо якщо ситуація на світовому ринку буде несприятливою - усі цукровики змушені будуть шукати ринки збуту або обмежувати роботу виробничих потужностей;

(160) ТОВ "Волочиськ-агро" ВП "Наркевицький ц/з" повідомило, що конкуренція посилиться, особливо якщо попит у світі падатиме, то можливі нові випадки закриття цукрових заводів через перевищення пропозиції цукру над попитом;

(161) ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" повідомило, що запуск нових цукрових заводів сприятиме здоровій конкуренції, що водночас дозволить сільськогосподарським підприємствам обирати кращі умови для співпраці та можливості розширювати посівні площі цукрового буряку;

(162) ПП "Європацукор" повідомило, що концентрація посилить конкуренцію на ринках переробки цукрового буряку та виробництва цукру, що буде відображено у зміні собівартості, ціни, прибутку.

11. ВИСНОВКИ

(163) Враховуючи, що:

(164) на ринку купівлі-продажу цукрового буряку для переробки спостерігається як наявна, так і потенційна конкуренція;

(165) на задіяних ринках відзначається значна влада постачальника - сільськогосподарських підприємств, які вирощують цукровий буряк;

(166) ринок є відкритим для входу/виходу нових учасників та не існує адміністративних бар'єрів;

(167) концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках України.

(168) Враховуючи викладене, керуючись статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", статтями 25 і 31 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та підпунктом 1 пункту 9 розділу XII Положення про порядок подання та розгляду заяв про попереднє отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію суб'єктів господарювання, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19 лютого 2002 року N 33-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 березня 2002 року за N 284/6572 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 21.06.2016 N 14-рп (Розпорядження N 14-рп)), Антимонопольний комітет України постановив:

Надати дозвіл на придбання товариством з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" (с. Павлів, Радехівський район, Львівська обл., ідентифікаційний код юридичної особи 36153189) у товариства з обмеженою відповідальністю "Провесінь-Агроінвест" (м. Львів, ідентифікаційний код юридичної особи 34857761) активів (виробничого обладнання), які призначені для виробництва цукру (переробки цукрового буряку).

 

Голова Комітету

Ю. Терентьєв
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали