ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 8 червня 2011 року N 189

Про схвалення проекту Концепції Державної науково-технічної програми "Біофортифікація та функціональні продукти на основі рослинної сировини на 2012 - 2016 роки"

Заслухавши та обговоривши проект Концепції Державної науково-технічної програми "Біофортифікація та функціональні продукти на основі рослинної сировини на 2012 - 2016 роки", Президія НАН України відзначає, що в установах НАН України здійснюються важливі дослідження з розроблення новітніх стратегій біофортифікації та фортифікації харчових продуктів.

Зокрема, наукові дослідження в галузі біофортифікації та розробки функціональних продуктів харчування проводять Державна установа "Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України", інститути фізіології рослин та генетики, клітинної біології та генетичної інженерії, мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного, біохімії ім. О. В. Палладіна, фізіології ім. О. О. Богомольця, біології клітини, біоорганічної хімії та нафтохімії, органічної хімії, а також Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка НАН України.

Серед результатів досліджень, впроваджених у виробництво, - нові сорти рослин, створені з урахуванням стратегії біофортифікації; хліб, хлібобулочні, борошняні кондитерські вироби з добавками вітамінів групи B, A, E, кальцію, заліза, йоду, селену та ін.; молоко і молочні продукти з полівітамінними комплексами, молочнокислими і лактобактеріями; низькокалорійні олієжирові продукти з функціональними інгредієнтами; безалкогольні напої з екстрактами лікарських рослин тощо.

Представники 159 країн світу, включаючи Україну, прийняли "Всесвітню декларацію і Програму дій в галузі харчування" ("World Declaration and Plan of Action on Nutrition", 1992), взявши на себе зобов'язання усунути хронічну нестачу в раціоні харчування основних вітамінів, мікроелементів та інших необхідних сполук. У багатьох країнах світу уже є відповідні програми та структури для виконання цих зобов'язань.

Проблема якісного та збалансованого харчування є надзвичайно актуальною для України. Розв'язання цієї проблеми шляхом реалізації стратегій біофортифікації та фортифікації має спрямовуватись на зменшення специфічних дефіцитів у раціоні харчування, особливо заліза, цинку та вітаміну A, що характерно для людей з низьким рівнем життя, та профілактику мікродефіциту харчових сполук.

У зв'язку з цим назріла гостра необхідність прийняти Державну науково-технічну програму "Біофортифікація та функціональні продукти на основі рослинної сировини на 2012 - 2016 роки".

Президія НАН України постановляє:

1. Схвалити проект Концепції Державної науково-технічної програми "Біофортифікація та функціональні продукти на основі рослинної сировини на 2012 - 2016 роки" (додається).

2. Академіку НАН України Я. Б. Блюму:

2.1. Разом із зацікавленими установами протягом місяця організувати громадське обговорення проекту Концепції Державної науково-технічної програми "Біофортифікація та функціональні продукти на основі рослинної сировини на 2012 - 2016 роки".

2.2. Із залученням відділень загальної біології, біохімії, фізіології і молекулярної біології, хімії НАН України, Науково-організаційного відділу Президії НАН України та зацікавлених установ доопрацювати проект Концепції Державної науково-технічної програми "Біофортифікація та функціональні продукти на основі рослинної сировини на 2012 - 2016 роки" згідно з проведеним громадським обговоренням та підготувати його для подання в установленому порядку на затвердження до Уряду України.

3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Науково-організаційний відділ Президії НАН України.

 

Президент
Національної академії наук України
академік НАН України

Б. Є. Патон

Головний учений секретар
Національної академії наук України
академік НАН України

А. Г. Загородній

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали