Додаткова копія: Про скасування арешту майна

ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЗАПОРІЖЖЯ

УХВАЛА

04.07.2018 р.

Провадження N 1-кс/331/3341/2018

 

Справа N 331/3705/18

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя - Стратій Є. В., при секретарі - Запорожець О. Д., за участі прокурора - А. Я. І., адвоката - ОСОБА_1, розглянувши клопотання директора ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" ОСОБА_2 про скасування арешту майна, накладеного у кримінальному провадженні N 32018080000000002, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.02.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, встановив:

03.07.2018 року в провадження слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшло клопотання директора ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" ОСОБА_2 про скасування арешту майна.

В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні N 32018080000000002 від 27 лютого 2018 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

В межах здійснення досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні старший слідчий з ОВС другого відділу РКП СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя із клопотанням, про арешт майна, в тому числі, ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ", а саме, активи - суму ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України.

29 травня 2018 року слідчим суддею Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Г. Ю. В. було розглянуто вищевказане клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу РКП СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3 та постановлено ухвалу, якою клопотання слідчого задоволено та накладено арешт на активи, в тому числі, ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" - суму ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України, шляхом блокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміт ПДВ) ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ", на яку останнє має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, при вирішенні питання про накладення арешту на вказане майно представник ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" не був присутній в судовому засіданні.

У вказаній ухвалі зазначено, що протягом 2017 - 2018 років службові особи ТОВ "МЕРЕЖА МАГАЗИНІВ "ТАБАК" у податковій звітності декларують взаємовідносини з підприємствами з ознаками фіктивності, серед яких зазначено й ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ".

Вважає, що ухвалою слідчого судді необґрунтовано накладено арешт на суму ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України, у зв'язку із чим просить його скасувати.

Так, зазначає, що зазначені ліміти не підпадають під ознаки ст. 98 КПК України ( N 4651-VI), оскільки не є майном товариства. Підприємство не має права власності на ліміт ПДВ, тому що за своєю суттю ліміт це показник здійснення господарської операції та не є грошовими коштами або електронними грошима.

Відповідно до п. 2 розділу II Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" N 643-VIII (Закон N 643-VIII) від 16.07.2012 року встановлено, що на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не поширюється дія Закону України "Про виконавче провадження" (Закон N 1404-VIII), зокрема на кошти, що перебувають на таких рахунках, не може бути накладено арешт та звернено стягнення.

Отже, сума ліміту ПДВ не є активом підприємства, а отже не є майном підприємства, що свідчить про протиправність накладення даного арешту, оскільки відповідно до положень кримінального процесуального законодавства України арешт може бути накладено виключно на майно, тобто на те, що є матеріальними об'єктами.

Разом з тим, застосування арешту лімітів ПДВ суттєво обмежує ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" та фактично у повній мірі зупиняє господарську діяльність товариства у зв'язку з неможливістю реєстрації податкових накладних.

Таким чином, господарська діяльність ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" фактично припинена, а отже підприємство наближається до межі стійкої неплатоспроможності.

Такі дії по відношенню до ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" є абсолютно неприпустимими в розрізі сприяння державою (її органами та структурами) розвитку підприємницької діяльності суб'єктів господарювання, оскільки політика держави повинна стимулювати підприємницьку діяльність у нарощуванні випуску продукції та наданні всіляких послуг.

В судовому засіданні адвокат ОСОБА_1 внесене клопотання підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в ньому, просив скасувати арешт. Крім того, додав, що ліміт фактично є податковим кредитом, не може вважатися майном чи активом товариства. Також зазначив, що слідчим суддею необґрунтовано було накладено арешт на майно певного кола юридичних осіб, оскільки, відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ N 223-559/0/4-13 від 05.04.2013 року (Лист N 223-558/0/4-13) арешт повинен накладатися на майно кожної особи окремо.

Прокурор просила відмовити в задоволенні клопотання, зазначила, що в теперішній час досудове розслідування у відношенні посадових осіб ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" не здійснюється, при цьому досудове розслідування триває, остаточне рішення не прийнято, у зв'язку із чим вважала за неможливе скасування арешту, оскільки скасування арешту унеможливить відшкодування збитків, завданих інтересам держави.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, вислухавши учасників судового засідання, доходить наступних висновків.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України ( N 4651-VI) арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом ( N 4651-VI) порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

За змістом ч. 2 ст. 170 КПК України ( N 4651-VI) арешт майна допускається з метою забезпечення:

1) збереження речових доказів;

2) спеціальної конфіскації;

3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

4)відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Так, ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 29.05.2018 року в рамках кримінального провадження N 32018080000000002, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.02.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, задоволено клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу РКП СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3 про накладення арешту на активи суми ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України ряду підприємств, зокрема, ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ".

Відповідно до ч. 1 ст. 174 КПК України ( N 4651-VI) підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Згідно ч. 1 ст. 174 КПК України ( N 4651-VI) арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Частина 3 ст. 170 КПК України ( N 4651-VI) передбачає, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті ( N 4651-VI), арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу ( N 4651-VI).

Згідно вимог ч. 1 ст. 98 КПК України ( N 4651-VI) речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Тобто, за змістом вказаних положень закону арешт може бути накладено слідчим суддею на майно, яке є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову.

Відповідно до п. 2 розділу II Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" N 643-VIII (Закон N 643-VIII) від 16.07.2012 року встановлено, що на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не поширюється дія Закону України "Про виконавче провадження" (Закон N 1404-VIII), зокрема на кошти, що перебувають на таких рахунках, не може бути накладено арешт та звернено стягнення.

Так, адвокатом доведено, що суми ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України не відповідають критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України ( N 4651-VI), а є показником здійснення господарської операції та не є грошовими коштами або електронними грошима, а арешт цих лімітів ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ", накладений ухвалою слідчого судді від 29.05.2018 року, перешкоджає функціонуванню підприємства, порушуючи їх права без наявності обґрунтованої підозри вказаного підприємства у здійсненні неправомірної діяльності.

З огляду на наведене суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 170 - 174 КПК України ( N 4651-VI), слідчий суддя ухвалив:

Клопотання директора ТОВ "ГРАНДЕС-ОПТ" ОСОБА_2 про скасування арешту майна, накладеного у кримінальному провадженні N 32018080000000002, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.02.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, - задовольнити.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 29 травня 2018 року у справі N 335/5423/18 за результатом розгляду клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу РКП СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3, погодженого із прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Запорізької області ОСОБА_4, про арешт майна у кримінальному провадженні N 32018080000000002, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.02.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, на активи ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРАНДЕС-ОПТ", розташованого за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. N 41, кімн. N 12 (код ЄДРПОУ 41379512), а саме - суми ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України, шляхом розблокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміт ПДВ) ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРАНДЕС-ОПТ" (код ЄДРПОУ 41379512), на які останнє має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Слідчий суддя:

Є. В. Стратій
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали