ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

11.02.2010 р.

N 02-03/587

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого судді - Бакуліної С. В., суддів - Глос О. І., Олійника В. Ф. (доповідач), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Комбінат громадського харчування "Новий Чернігів" (м. Чернігів) на постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.11.2009 у справі N 02-03/587 господарського суду Чернігівської області за позовом Закритого акціонерного товариства "Комбінат громадського харчування "Новий Чернігів" (м. Чернігів) до Комунального підприємства "Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації", третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "НЛД", про скасування державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості (за участю представників сторін: позивача - Жук А. А.; відповідача - не з'явилися; третьої особи - не з'явилися), встановив:

У вересні 2009 року Закрите акціонерне товариство "Комбінат громадського харчування "Новий Чернігів" (надалі - ЗАТ "Комбінат громадського харчування "Новий Чернігів") звернулося до господарського суду з позовом до Комунального підприємства "Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації" (надалі - КП "Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації") про скасування державної реєстрації права власності ТОВ "НЛД" на об'єкт нерухомого майна за адресою: м. Чернігів, вул. П'ятницька, 50, з виключенням відповідного запису з реєстру прав власності на нерухоме майно (а. с. 44. - 46).

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 30.09.2009 у справі N 02-03/587 (суддя: Івченко С. М.), залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.11.2009 у справі N 02-03/587 (судді: Дзюбко П. О. - головуючий, Сотніков С. В., Пантелієнко В. О.), в прийнятті позовної заяви відмовлено з огляду на те, що даний спір не підлягає розгляду господарським судом (а. с. 1, 54 - 56).

В касаційній скарзі Закритим акціонерним товариством "Комбінат громадського харчування "Новий Чернігів" ставиться питання про скасування ухвали та постанови судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги з огляду на те, що при прийнятті спірних ухвали та постанови судові інстанції допустили порушення норм процесуального права, зокрема ст. ст. 12, 22 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України).

Перевіривши за матеріалами справи наведені в касаційній скарзі доводи Вищий господарський суд України дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги, виходячи із наступного.

Ухвалюючи рішення, суди попередніх інстанцій виходили з того, що даний спір є справою адміністративної юрисдикції.

З обґрунтованістю такого висновку погодитися не можна.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) до компетенції адміністративних судів віднесено спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Виниклий спір по суті стосується права власності на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: м. Чернігів, вул. П'ятницька, 50. Спір не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 13.05.2008 року у справі N 1/23.

Наведене дає підстави колегії суддів Вищого господарського суду України визнати, що висновок судів попередніх інстанцій про те, що спір не підлягає розгляду господарським судом є необґрунтованим.

При таких обставинах, ухвала господарського суду Чернігівської області від 30.09.2009 та постанова Київського апеляційного господарського суду від 17.11.2009 у справі N 02-03/587 не можуть бути залишеними в силі, а підлягають скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для розгляду позовної заяви зі стадії прийняття її до провадження.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, постановив:

Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Комбінат громадського харчування "Новий Чернігів" задовольнити частково.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.11.2009 та ухвалу господарського суду Чернігівської області від 30.09.2009 у справі N 02-03/587 скасувати.

Справу N 02-03/587 направити до господарського суду Чернігівської області для розгляду позовної заяви Закритого акціонерного товариства "Комбінат громадського харчування "Новий Чернігів" зі стадії прийняття її до провадження суду.

 

Головуючий, суддя

С. Бакуліна

Судді:

О. Глос

 

В. Олійник

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали