ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

03.07.2012 р.

N К-33107/10


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого Співака В. І., суддів: Головчук С. В., Заїки М. М. та секретаря Гераймовича Д. Я. (за участю представника Головного управління юстиції у Херсонській області Сімеоніді І. А., представника Міністерства юстиції України Сальника С. В.), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Міністерства юстиції України та Головного управління юстиції у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.05.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2010 у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції у Херсонській області про скасування наказів про звільнення, поновлення на роботі та поновлення свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, встановила:

У грудні 2008 року ОСОБА_4 звернулася до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції у Херсонській області про скасування наказів про звільнення, поновлення на роботі та поновлення свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.05.2009 позовні вимоги ОСОБА_4 було задоволено. Скасовано наказ Міністерства юстиції України від 14.07.2003 N 85/5 "Про анулювання Свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_4.". Зобов'язано Міністерство юстиції України видати ОСОБА_4 свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Скасовано наказ Херсонського обласного управління юстиції від 07.03.2003 N 06-1/42 "Про звільнення ОСОБА_4.". Поновлено ОСОБА_4 на посаді державного нотаріуса Генічеської нотаріальної контори з 07.03.2003. Визнано недійсним запис у трудовій книжці від 07.03.2003 N 16 про звільнення з займаної посади у зв'язку з набранням законної сили вироку суду.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2010 апеляційні скарги Міністерства юстиції України та Головного управління юстиції у Херсонській області було залишено без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.05.2009 - без змін.

У касаційні скарзі Міністерство юстиції України, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.05.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2010. Провадження у справі

У касаційні скарзі Головне управління юстиції у Херсонській області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.05.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2010, а провадження у справі про скасування наказу Міністерства юстиції України від 14.07.2003 N 85/5 "Про анулювання Свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_4." та зобов'язання Міністерство юстиції України видати ОСОБА_4 свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю закрити, а в іншій частині залишити позовні вимоги без розгляду.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що наказом Херсонського обласного управління юстиції від 07.03.2003 N 06-1/42 ОСОБА_4 звільнено з посади державного нотаріуса Генічеської державної нотаріальної контори на підставі пункту 7 статті 36 Кодексу законів про працю України у зв'язку з набранням законної сили вироку Новотроїцького районного суду Херсонської області від 06.11.2002, залишеного в силі ухвалою апеляційного суду Херсонської області від 28.01.2003. Наказом Міністерства юстиції України від 14.07.2003 N 85/5, відповідно до рішення Комісії з розгляду подань Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю від 20.06.2003 та на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво ОСОБА_4 анульовано. Ухвалою Верховного Суду України від 08.06.2004 ухвалу апеляційного суду Херсонської області від 28.01.2003 скасовано, а справу направлено на новий розгляд. Ухвалою апеляційного суду Херсонської області від 03.08.2004 вирок Новотроїцького районного суду Херсонської області від 06.11.2002 скасовано, а справу направлено прокурору Генічеського району Херсонської області на додаткове розслідування. Постановою Генічеської районної прокуратури Херсонської області від 15.05.2008 кримінальну справу у відношенні ОСОБА_4 закрито за недоведеністю її участі у здійсненні злочину.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, в частині скасування наказу Міністерства юстиції України від 14.07.2003 N 85/5 "Про анулювання Свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_4.", скасування наказу Херсонського обласного управління юстиції від 07.03.2003 N 06-1/42 "Про звільнення ОСОБА_4." та визнання недійсним запису в трудовій книжці від 07.03.2003 N 16 про звільнення з займаної посади у зв'язку з набранням законної сили вироку суду, оскільки на час винесення наказу про звільнення, наказу про анулювання Свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та внесення запису в трудову книжку від 07.03.2003 N 16 про звільнення з займаної посади у зв'язку з набранням законної сили вироку суду вирок, який слугував підставою для видання даних наказів, набрав законної сили, а тому накази відповідачів були прийняті у відповідності з нормами чинного законодавства та вірно внесений запис до трудової книжки.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду" громадянин, звільнений з роботи (посади) у зв'язку з незаконним засудженням або відсторонений від посади у зв'язку з незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, має бути поновлений на колишній роботі (посаді), а в разі неможливості цього (ліквідація підприємства, установи, організації, скорочення посади, а також наявність інших передбачених законом підстав, що перешкоджають поновленню на роботі (посаді) - йому має бути надано державною службою зайнятості іншу підходящу роботу. Робота (посада) надається громадянинові не пізніше місячного терміну з дня звернення, якщо воно надійшло протягом трьох місяців з моменту набрання законної сили виправдувальним вироком або винесення постанови (ухвали) про закриття кримінальної справи за відсутністю події злочину, відсутністю у діянні складу злочину або недоведеністю участі обвинуваченого у вчиненні злочину.

У випадках, зазначених у частині першій цієї статті, запис про звільнення з роботи (посади), зроблений у трудовій книжці, визнається недійсним. На вимогу громадянина власник або уповноважений ним орган у триденний термін видає йому дублікат трудової книжки без запису, який визнано недійсним.

Згідно статті 7 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду" термін перебування під вартою, термін відбуття покарання, а також час, протягом якого громадянин не працював у зв'язку з незаконним відстороненням від роботи (посади), зараховується як до загального трудового стажу, так і до стажу роботи за спеціальністю, стажу державної служби, безперервного стажу. Трудовий стаж робітників і службовців, а також стаж роботи осіб, які працювали на підставі членства (в кооперативі, колгоспі тощо), обчислений із зарахуванням періодів, зазначених у частині першій цієї статті, враховується при наданні робітникам, службовцям і зазначеним особам різних пільг і переваг, в тому числі при призначенні пенсій і допомоги по державному соціальному страхуванню. Робітникам і службовцям цей стаж враховується також при призначенні пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, при встановленні розмірів місячних ставок (посадових окладів) залежно від тривалості роботи за спеціальністю, а також при виплаті разової винагороди або відсоткових надбавок за вислугу років.

Враховуючи, що вирок, який слугував підставою для звільнення ОСОБА_4 з посади державного нотаріуса Генічеської державної нотаріальної контори на підставі пункту 7 статті 36 Кодексу законів про працю України у зв'язку з набранням законної сили вироку Новотроїцького районного суду Херсонської області від 06.11.2002, та анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю скасовано, а тому суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, зобов'язавши Міністерство юстиції України видати ОСОБА_4 свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, поновивши ОСОБА_4 на посаді державного нотаріуса Генічеської нотаріальної контори з 07.03.2003.

Відповідно до статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про скасування судового рішення суду апеляційної інстанції та зміну судового рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційні скарги Міністерства юстиції України та Головного управління юстиції у Херсонській області задовольнити частково.

Ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2010 скасувати.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.05.2009 змінити, скасувавши рішення суду в частині скасування наказу Міністерства юстиції України від 14.07.2003 N 85/5 "Про анулювання Свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_4.", скасування наказу Херсонського обласного управління юстиції від 07.03.2003 N 06-1/42 "Про звільнення ОСОБА_4." та визнання недійсним запису в трудовій книжці від 07.03.2003 N 16 про звільнення з займаної посади у зв'язку з набранням законної сили вироку суду.

В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.05.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції у Херсонській області про скасування наказів про звільнення, поновлення на роботі та поновлення свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди залишити без змін.

Постанова оскарженню не підлягає.

 

Головуючий:

В. І. Співак

Судді:

С. В. Головчук

 

М. М. Заїка

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали