ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

11.04.2018 р.

Справа N 815/6847/15

 

Провадження N К/9901/8821/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого - Смоковича М. І., суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т. Г., розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу N 815/6847/15 за позовом Приватного підприємства "Люкс-СМС" до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участю третьої особи - Товариство з додатковою відповідальністю "Пасавтотранссервіс", про визнання дій протиправними та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з додатковою відповідальністю "Пасавтотранссервіс" (далі - ТОВ "Пасавтотранссервіс") на постанову Одеського окружного адміністративного суду, прийняту 24 травня 2016 року у складі колегії суддів: головуючого - Стеценко О. О., суддів: Стефанова С. О., Тарасишиної О. М., та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду, постановлену 2 листопада 2016 року у складі колегії суддів: головуючого - Коваля М. П., суддів: Домусчі С. Д., Димерлія О. О., встановив:

У грудні 2015 року Приватне підприємство "Люкс-СМС" (далі також - ПП "Люкс-СМС", позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило:

визнати протиправними та незаконними дії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (правонаступник Державна служба України з безпеки на транспорті) щодо видання наказу N 321 від 19 серпня 2015 року, яким було позбавлено ПП "Люкс-СМС" дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП N 001770 та витяг з дозволу серії УТІ N 003228) Київ - Котовськ, рейси 705/706;

скасувати наказ Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (правонаступник Державна служба України з безпеки на транспорті) N 321 від 19 серпня 2015 року, яким було позбавлено ПП "Люкс-СМС" дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП N 001770 та витяг з дозволу серії УТІ N 003228) Київ - Котовськ, рейси 705/706;

зобов'язати правонаступника Державної інспекції України на наземному транспорті Державну службу України з безпеки на транспорті видати ПП "Люкс-СМС" дозвіл та витяг з дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування Київ - Котовськ, рейси 705/706 (самостійно), згідно рішення засідання конкурсного комітету з проведення з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), п. 36(36) протоколу N 40 від 29 квітня 2015 року та наказу Укртрансінспекції N 223 від 05 червня 2015 року "Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), проведеного 29 квітня 2015 року".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29 квітня 2015 року у Державній інспекції України з безпеки на наземному транспорті відбулося засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), за результатами якого був складений протокол N 40.

Згідно з п. 36 вказаного протоколу на засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), претендували на право здійснення перевезень пасажирів на маршруті Київ - Котовськ, рейси 705/706: ПП "Люкс-СМС" (самостійно), ТДВ "Пасавтотранссервіс" (самостійно), ТОВ "ЛАТК-0777" (самостійно).

Відповідно до поданої заяви ТОВ "ЛАТК-0777" відмовилось від участі у конкурсі і відкликано свою заяву на даний об'єкт конкурсу.

До відома членів конкурсного комітету доведено інформацію, що перевізником-претендентом ТДВ "Пасавтотранссервіс" в анкеті до заяви на участь у конкурсі по позиції: кількість працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів зазначено 3 працівники, однак, відповідно до інформації наданої листом Управління Укртрансінспекції в Одеській області N 6223/10/59-15 від 23 квітня 2015 року таких працівників 2. Дану інформацію підтвердив представник перевізника. Згідно витягу з вказаного протоколу по п. 36 було вирішено: згідно з підпунктом 1 пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршрутів загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1081 від 03 грудня 2008 року, не допустити до участі у конкурсі ТДВ "Пасавтотранссервіс", м. Котовськ, Одеська область, як такого, що подав до участі у конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію. За це рішення члени конкурсного комітету проголосували одноголосно.

Визнано переможцем конкурсу ПП "Люкс-СМС", смт Любашівка, Одеська область, на самостійне виконання рейсів 705/706, маршруту Київ - Котовськ, за це рішення члени конкурсного комітету проголосували 8 "за", 1 "проти".

Враховуючи результати засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) від 29 квітня 2015 року, Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті було видано ПП "Люкс-СМС" дозвіл на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП N 001770 та витяг з Дозволу серії УТІ N 003228) Київ - Котовськ, рейси 705/706.

Як зазначає Позивач, 19 серпня 2015 року Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті видала незаконний наказ N 321 та своїми протиправними діями позбавила ПП "Люкс-СМС" дозволу серії УП N 001770 та витягу з Дозволу серії УТІ N 003228 на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування Київ - Котовськ, рейси 705/706. Позивач зазначає, що в своєму, на його думку протиправному, наказі N 321 від 19.08.2015 року, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті, в особі першого заступника Голови Б. В. А., незаконно посилається на пп. 3 п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршрутів загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року, на підставі листів Одеської обласної державної адміністрації N 522/04-08/453 від 03 червня 2015 року, N 628/04-08/638 від 05 червня 2015 року, N 875/04-08/638 від 04 серпня 2015 року та на звернення ТДВ "Пасавтотранссервіс" від 06 травня 2015 року та N 3/06-1 від 03 червня 2015 року.

Так, позивач зазначив, що жодної інформації, яка була надана в листах Одеської обласної державної адміністрації N 522/04-08/453 від 03 червня 2015 року, N 628/04-08/638 від 05 червня 2015 року, N 875/04-08/638 від 04 серпня 2015 року, як від органа виконавчої влади, що підтверджувала би будь-який факт подання ПП "Люкс-СМС" недостовірної інформації у вказаних листах не містилося та не було надано до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті.

З огляду на викладене, позивач вважає, що законних підстав позбавляти ПП "Люкс-СМС" дозволу серії УП N 001770 та витягу з дозволу серії УТІ N 003228 на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування Київ - Котовськ, рейси 705/706, не було.

Одеський окружний адміністративний суд постановою від 24 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2016 року, позов задовольнив частково.

Визнав протиправним та скасував наказ Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті N 321 від 19 серпня 2015 року "Про позбавлення дозволу", яким ПП "Люкс-СМС" позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування (Дозвіл серії УП N 001770 та Витяг з Дозволу серії УТІ N 003228) Київ - Котовськ, рейси 705/706.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовив.

Вирішив питання щодо розподілу судових витрат.

У касаційній скарзі представник третьої особи - ТОВ "Пасавтотранссервіс", посилаючись на те, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій були винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки судів не відповідають обставинам справи, просив скасувати їх рішення та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Представник відповідача надав свої пояснення на касаційну скаргу, в яких підтримав вимоги касаційної скарги, також просив рішення судів скасувати та постановити нове яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року N 2147-VIII (Закон N 2147-VIII) (далі - КАС України) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу ( N 2747-IV), передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України ( N 2747-IV) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суди встановили, 29 квітня 2015 року відбулося засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), за результатами якого був складений протокол N 40.

Зі змісту п. 36(36) вказаного протоколу вбачається, що претендентами на право здійснення перевезень пасажирів на маршруті Київ - Котовськ, рейси 705/706 були: ПП "Люкс-СМС" (самостійно), ТДВ "Пасавтотранссервіс" (самостійно), ТОВ "ЛАТК-0777" (самостійно).

Відповідно до поданої заяви ТОВ "ЛАТК-0777" відмовилось від участі у конкурсі і відкликано свою заяву на даний об'єкт конкурсу.

До відома членів конкурсного комітету доведено інформацію, що перевізником-претендентом ТДВ "Пасавтотранссервіс" в анкеті до заяви на участь у конкурсі по позиції: кількість працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів зазначено 3 працівники, однак, відповідно до інформації наданої листом Управління Укртрансінспекції в Одеській області від 23 квітня 2015 року N 6223/10/59-15 таких працівників 2. Дану інформацію підтвердив представник перевізника.

З огляду на викладене, за результатами розгляду документів, які були надані на конкурс перевізниками - претендентами, конкурсним комітетом було прийняте рішення: не допустити до участі у конкурсі ТДВ "Пасавтотранссервіс", м. Котовськ, Одеська область, як такого, що подав до участі у конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію (за це рішення члени конкурсного комітету проголосували одноголосно); визнати переможцем конкурсу ПП "Люкс-СМС" на самостійне виконання рейсів 705/706, маршруту Київ-Котовськ, за це рішення члени конкурсного комітету проголосували 8 "за", 1 "проти".

Враховуючи результати засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) від 29 квітня 2015 року, Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті було видано ПП "Люкс-СМС" дозвіл на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП N 001770 та витяг з Дозволу серії УТІ N 003228) Київ - Котовськ, рейси 705/706.

19 серпня 2015 року, згідно статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт", пп. 3 п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року N 1081, наказу Укртрансінспекції від 05 червня 2015 року N 223 "Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з переведення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), проведеного 29 квітня 2015 року", на підставі листів Одеської обласної державної адміністрації від 03 червня 2015 року N 522/04-08/453, від 05 червня 2015 року N 628/04-08/638, від 04 серпня 2015 року N 875/04-08/638, враховуючи звернення ТДВ "Пасавтотранссервіс" від 06 травня 2015 року та від 03 червня 2015 року N 3/06-1, Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті видано наказ N 321 "Про позбавлення дозволу", згідно якого ПП "Люкс-СМС" позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування (дозвіл серії УП N 001770 та витяг з Дозволу серії УТІ N 003228) Київ - Котовськ, рейси 705/706.

Не погоджуючись із вказаним наказом, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність оскаржуваного наказу N 321 від 19 серпня 2015 року про позбавлення позивача дозвільних документів на перевезення пасажирів та відповідно про наявність підстав для часткового задоволення заявлених вимог позивача, з огляду на те, що приймаючи таке рішення відповідач не визначив підстави для його прийняття, що передбачені пп. 3 п. 55 Порядку N 1081 від 03 грудня 2008 року, а також не надав доказів отримання останнім від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання позивачем недостовірної інформації.

Верховний Суд висновки судів попередніх інстанцій вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначається затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 1081 від 03 грудня 2008 року Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Згідно підпункту 1 пункту 12 вказаного Порядку конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу (пункт 37 Порядку).

Згідно пункту 41 вказаного Порядку під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента. Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства.

Відповідно до пп. 3 п. 55 зазначеного Порядку організатор має право достроково розірвати договір (позбавити дозволу) з автомобільним перевізником у разі: порушення ним умов договору (дозволу). У такому разі для роботи на маршруті призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення дії договору (дозволу), який було розірвано (позбавлено); надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання ним недостовірної інформації; порушення ним умов договору (дозволу) під час виконання перевезень на маршруті як перевізника, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце.

Аналізуючи наведені положення пп. 3 п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, суд першої інстанції вірно зазначив, що пп. 3 п. 55 цього Порядку містить перелік підстав, які надають право організатору конкурсу достроково розірвати договір (позбавити дозволу) з автомобільним перевізником.

Проте, приймаючи рішення про позбавлення позивача дозволу на перевезення пасажирів, з посиланням на наведені положення пп. 3 п. 55 Порядку N 1081 від 03.12.2008 року, відповідач не визначив, яку саме із перелічених у наведеному пункті Порядку підстав ним застосується для прийняття такого рішення.

За таких обставин, колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій що відповідачем оскаржуване рішення про позбавлення позивача дозволу на перевезення пасажирів було прийнято без визначення підстав для прийняття такого роду рішень та відповідно без визначення підстав для позбавлення позивача дозволу на перевезення пасажирів, що свідчить про його протиправність.

Обгрунтовуючи вимоги касаційної скарги, третя особа зазначає що підставою для прийняття оскаржуваного рішення про позбавлення позивача дозволу на перевезення пасажирів є надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання позивачем недостовірної інформації для участі у конкурсі.

Однак, Верховним Судом зазначені доводи скаржника відхиляються, оскільки вказані листи не свідчать про подання позивачем недостовірної інформації для участі у конкурсі та відповідно про наявність підстав для прийняття рішення про позбавлення позивача дозволу на перевезення пасажирів.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що приймаючи рішення про позбавлення позивача дозволу на перевезення пасажирів відповідач не визначив підстави для його прийняття, що передбачені пп. 3 п. 55 Порядку N 1081 від 03 грудня 2008 року, а також не надав доказів отримання останнім від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання позивачем недостовірної інформації, колегія суддів Верховного Суду вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про протиправність оскаржуваного рішення та наявність підстав для його скасування.

Аналізуючи встановлені судами обставини справи, Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, щодо обґрунтованості позовних вимог, та часткового їх задоволенні.

Приписами частини першої статті 341 КАС України ( N 2747-IV) визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 350 КАС України ( N 2747-IV) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 3 ( N 2747-IV), 341 ( N 2747-IV), 343 ( N 2747-IV), 349 ( N 2747-IV), 350 ( N 2747-IV), 355 ( N 2747-IV), 356 ( N 2747-IV), 359 КАС України ( N 2747-IV), суд постановив:

Касаційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Пасавтотранссервіс" залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 травня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2016 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

М. І. Смокович

Судді:

О. В. Білоус

 

Т. Г. Стрелець




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали