ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

24.04.2018 р.

Справа N 820/10856/15

 

Адміністративне провадження N К/9901/36066/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого - Ханової Р. Ф. (суддя-доповідач), суддів: Гончарової І. А., Олендера І. Я., при секретарі судового засідання - Гутніченко А. М., за участю представників: від позивача - не з'явився, від відповідачів - Ш. Р. О. - за дов. [...], розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року у складі судді Зінченка А. В. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у складі колегії суддів Русанової В. Б., Курило Л. В., Присяжнюк О. В. у справі N 820/10856/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжнафтопродукт" до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, про скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання вчинити певні дії, установив:

У жовтні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Запоріжнафтопродукт" (далі - Товариство, платник податків, позивач у справі) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - податковий орган, відповідач у справі), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило скасувати податкові повідомлення-рішення від 21 вересня 2015 року N 0000592201, N 0000582201, N 0000572201, N 0000602201, N 0000022201, N 0000032201, N 0000042201, N 0000052201, від 15 вересня 2015 року N 0000692200, N 0000702200, N 0000682201, від 4 вересня 2015 року N 0000342200, N 0001552201, N 0001601501, N 0001332201, N 0000732100, N 0000532100, N 0000552100, N 0000072100, N 0000082100, N 0000102100, N 0000112100, N 0000092100, від 9 вересня 2015 року N 0001122201, від 14 вересня 2015 року N 0000332200, з мотивів безпідставності їх прийняття, та зобов'язати відповідачів відновити суми податкових зобов'язань Товариства в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 24 липня 2015 року N 90/08-29-22-0109/39453434.

28 січня 2016 року Харківський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року, адміністративний позов Товариства задовольнив частково, скасував всі спірні податкові повідомлення-рішення, які прийняті на підставі висновків акту перевірки та зобов'язав Державну податкову інспекцію у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області відновити суми податкових зобов'язань Товариства в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких внесені на підставі відомостей, викладених в акті перевірки.

22 березня 2017 року Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, в якій податковий орган, посилаючись на прийняття судових рішень судів попередніх інстанцій з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції та ухвалити нову постанову про відмову Товариству у задоволенні позову.

23 березня 2017 року ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу залишено без руху.

10 травня 2017 року ухвалою Вищого адміністративного суду України відкрито касаційне провадження, справа з суду першої інстанції не витребовувалась.

12 березня 2018 року матеріали касаційної скарги N К/9901/36066/18 передано до Верховного Суду.

14 березня 2017 року ухвалою Верховного Суду матеріали касаційної скарги N К/9901/36066/18 прийняті до провадження та витребувано справу N 820/10856/15 з Харківського окружного адміністративного суду.

13 березня 2018 року справа N 820/10856/15 надійшла на адресу Верховного Суду.

Відзиву або заперечень на касаційну скаргу від позивача до Верховного Суду не надано, що не перешкоджає перегляду судових рішень.

Касаційний розгляд справи здійснюється у відкритому судовому засіданні відповідно до статті 344 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV).

Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Верховний Суд, переглянувши постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, вбачає підстави для задоволення касаційної скарги.

Відповідно до частин першої ( N 2747-IV), другої ( N 2747-IV), третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Зазначеним вимогам закону судові рішення не відповідають.

Суди першої та апеляційної інстанцій установили, що в період з 26 червня 2015 року по 10 липня 2015 року посадові особи податкових органів на підставі направлень на перевірку та наказу провели документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з питань правомірності визначення та декларування в звітності об'єктів оподаткування акцизним податком, зокрема, нафтопродуктів за період з 1 січня 2015 року по 31 березня 2015 року, за результатом якої складено акт перевірки від 24 липня 2015 року N 90/08-29-22-0109/39453434 (далі - акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення Товариством підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213, пункту 216.9 статті 216 Податкового кодексу України N 2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами і доповненнями), внаслідок чого занижено суму акцизного податку (визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету) за період з 1 січня 2015 року по 31 березня 2015 року на загальну суму 4075316 грн. у тому числі за відповідні податкові періоди: січень 2015 року у сумі 508249 грн. лютий 2015 року у сумі 1631116 грн. березень 2015 року у сумі 1935951 грн. Також встановлено порушення позивачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного надання до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (Оріхівське відділення) у строки, визначені чинним законодавством декларації з акцизного податку за січень 2015 року.

На підставі акту перевірки податковими інспекціями винесені податкові повідомлення-рішення.

21 вересня 2015 року Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення:

N 0000592201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 32369 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 8092,25 грн.,

N 0000582201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 41844 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 10461 грн.

N 0000572201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 292322,50 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 58464,50 грн.

N 0000602201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 39452 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 9856,25 грн.

15 вересня 2015 року Токмацькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення:

N 0000702200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 21156 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 5289 грн.,

N 0000692200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 17075 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 4269 грн.,

N 0000682201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 47016 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 11754 грн.

4 вересня 2015 року Енергодарською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняте податкове повідомлення-рішення N 000342200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 80447 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 20111,75 грн.

4 вересня 2015 року Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняте податкове повідомлення-рішення N 0001601501, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 699999 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 174999,75 грн.

4 вересня 2015 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняте податкове повідомлення-рішення N 0001332201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 272493 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 68123,25 грн.

4 вересня 2015 року Державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняте податкове повідомлення-рішення N 0000732100, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 26056 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 6514 грн.

9 вересня 2015 року Державною податковою інспекцією у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняте податкове повідомлення-рішення N 0001122201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 329923 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 82480,75 грн.

14 вересня 2015 року Державною податковою інспекцією у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняте податкове повідомлення-рішення N 0000332200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 219664 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 54916 грн.

4 вересня 2015 року Державною податковою інспекцією у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення:

N 0000532100, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 76255 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 19063,75 грн.,

N 0000552100, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 23881 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 5970,25 грн.

4 вересня 2015 року Пологівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення:

N 0000072100, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 185739 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 46434,75 грн.,

N 0000082100, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 18925 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 4731,25 грн.,

N 0000102100, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 154855 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 38713,75 грн.,

N 0000112100, яким за порушення пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 170 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності за січень 2015 року,

N 0000092100, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 136567 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 34141,75 грн.

21 вересня 2015 року Мелітопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення:

N 0000022201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 266286 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 66572 грн.,

N 0000032201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 93556 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 23389,00 грн.,

N 0000042201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 41223,00 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 10306,00 грн.,

N 0000052201, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на 72902,00 грн. (за основним платежем), та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 18225,00 грн.,

Податковий орган доводить заниження Товариством суми акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету за період з 1 січня 2015 року по 31 березня 2015 року на загальну суму 4075316 грн. у тому числі за відповідні податкові періоди: січень 2015 року у сумі 508249 грн. лютий 2015 року у сумі 1631116 грн. березень 2015 року у сумі 1935951 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з мотивами якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що юридичні особи та фізичні особи-підприємці, зареєстровані в установленому порядку як платники податку на додану вартість, які придбали паливо у Товариства (за договорами купівлі-продажу нафтопродуктів) та отримували його на АЗС в тому числі сплачували вартість палива через касу АЗС використовували його у власній господарській (комерційній) діяльності. Вказане свідчить, що продаж таких товарів здійснювався для їх подальшого комерційного використання суб'єктами господарювання у своїй господарській діяльності, у зв'язку з чим, за висновками судів попередніх інстанцій, такі операції не є об'єктом оподаткування акцизним податком, передбаченим підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, згідно з пункту 216.9 статті 216 Податкового кодексу України.

Суд не погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій з огляду на таке.

Відповідно до пункту 215.1 статті 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (абзац 1 та 2 підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно з ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять" роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надавання йому торговельних послуг. Торговельна послуга передбачає здійснення додаткової діяльності суб'єкта господарювання в сфері роздрібної та оптової торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі-продажу товарів, їх доставляння та використовування.

Відповідно до підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 Податкового кодексу України базою оподаткування акцизним податком є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України.

Таким чином, об'єктом оподаткування акцизним податком є будь-які операції з роздрібної реалізації нафтопродуктів кінцевим споживачам, при цьому, в незалежності від форми розрахунків.

Згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до підпункту 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 1 січня 2016 року), для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, є дата надходження оплати за проданий товар, що передбачено пунктом 216.9 статті 216 Податкового кодексу України.

Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами" від 20 грудня 1997 року N 1442 (далі - Правила) розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.

В свою чергу, згідно з пунктом 10.3.1.1 Інструкції "Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України" (далі - Інструкція), затвердженої спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 року N 281/171/578/155 розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року N 1315.

При цьому, відповідно до пункту 10.3.1.3 Інструкції відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.

У цьому ж Змінному звіті АЗС має відображатися і відпуск нафтопродуктів за платіжними картками (підпункт 10.3.4.2 Інструкції), за відомостями (графа 9) та за талонами (графа 10). Відпуск нафтопродуктів за готівку та за платіжними картками відображаються відповідно у графах 8 та 11 Змінного звіту АЗС за формою N 17-НП.

Таким чином, до графи 3 додатка 6 декларації акцизного податку мають бути внесені дані граф 8, 9, 10, 11, 12 Змінного звіту АЗС за формою N 17-НП, а до графи 4 дані граф 9 (за відомостями), 10 (за талонами), 12 (за іншими документами).

Отже, при відпуску нафтопродуктів через мережу АЗС здійснюється розрахункова операція, дата якої є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів) згідно з пунктом 216.9 статті 216 Податкового кодексу України.

Пунктом 2 Правил встановлено, що роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів.

Пунктами 34 та 35 цих Правил встановлено, що заправка автомобілів та інших транспортних засобів населенню провадиться оператором АЗС через паливо-, масло- та газороздавальні колонки.

З вищезазначених норм вбачається, що через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, оскільки відпуск пального відбувається через паливо-, масло- та газороздавальні колонки кінцевому споживачу.

Щодо поняття некомерційного використання, то Суд вважає, що у значенні в якому його вжито у Податковому кодексі України, нормативно-правових актах, що регулюють порядок реалізації нафтопродуктів у роздріб, слід розуміти, що таким використанням є таке, яке виключає його подальшу реалізацію кінцевим споживачам незалежно від форми розрахунків.

Оскільки через мережу АЗС здійснюється реалізація нафтопродуктів у роздріб кінцевому споживачу з метою некомерційного використання, то контролюючий орган у межах спірних правовідносин не мав обов'язку встановлення факту використання контрагентами позивача придбаних нафтопродуктів з тією чи іншою метою.

Крім того, акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів повинен відображатись у розрахунковому документі (фіскальному чеку) як окрема податкова група, що відповідає вимогам щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року N 199, якими визначено формат та розрядність даних, що зберігається у фіскальній пам'яті РРО, у якому передбачено відображення не менше 6 груп з оподаткування товарів (послуг).

Враховуючи підпункт 3.5 пункту 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01 грудня 2000 року N 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001 року за N 105/5296, рядок 9 розрахункового документа (назва податку, літерне позначення ставки податку, ставка податку у відсотках, сума податку) може повторюватися відповідно до кількості податкових груп, тобто не менше 6.

Отже, акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів повинен відображатись у розрахунковому документі (фіскальному чеку) як окрема податкова група.

Ставка (розмір) акцизного податку вже закладена в ціні товару пального та відображена на АЗС як ціна пального.

При цьому, диференціації цін пального на АЗС для комерційного чи некомерційного (особистого) використання немає.

Отже, через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві (пункт 2 Правил N 1442 та ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять"), а тому такі операції оподатковуються акцизним податком відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України.

Таким чином, дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" через мережу АЗС, є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів).

Враховуючи вищезазначене, Суд приходить до висновку про те, що податкові зобов'язання зі сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів під час здійснення розрахункових операцій, у зв'язку з чим прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення є правомірними.

На користь такого висновку свідчить також змістове уточнення законодавцем правового регулювання питання щодо сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів (пальне), Законом України від 24.12.2015 року N 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", яким не змінюючи попереднього правового регулювання уточнено підпункт 14.1.212 Податкового кодексу України згідно із яким під реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів слід розуміти продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування, а також фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, незалежно від форми розрахунків.

Таким чином, доводи податкового органу про те, що через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, а відповідно такі операції є об'єктом оподаткування акцизним податком, є обґрунтованими. Спірні податкові повідомлення-рішення прийняті податковими органами на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений податковим законодавством.

Позовні вимоги Товариства про зобов'язання відповідачів відновити суми податкових зобов'язань Товариства в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 24 липня 2015 року N 90/08-29-22-0109/39453434 є похідними від вимог щодо скасування податкових повідомлень-рішень, які визнані Судом правомірними, а тому не підлягають задоволенню.

Стосовно податкового повідомлення-рішення N 0000112100, яким за порушення підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 170 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності за січень 2015 року, Суд зазначає, що звертаючись до суду позивач не навів підстави скасування цього податкового повідомлення - рішення, суди попередніх інстанцій скасовуючи його не навели мотиви скасування, внаслідок чого касаційна скарга у цій частині є такою, що підлягає задоволенню. Податкове правопорушення наведене актом перевірки є доведеним.

В межах розгляду даної справи має місце неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, що є підставою для скасування рішень судів попередніх інстанцій та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову відповідно до статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV).

Керуючись статтями 341 ( N 2747-IV), 344 ( N 2747-IV), 349 ( N 2747-IV), 351 ( N 2747-IV), 355 ( N 2747-IV), 356 ( N 2747-IV), 359 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), Суд постановив:

Касаційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі N 820/10856/15 скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

Р. Ф. Ханова

Судді:

І. А. Гончарова

 

І. Я. Олендер




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали