ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

19.10.2017 р.

Справа N 820/435/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого, судді - Шевцової Н. В., суддів: Макаренко Я. М., Мінаєвої О. М., за участю секретаря судового засідання - Шалаєвої І. Т., представника позивача - Т. А. В., представника відповідача - Г. В. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Агрокомбінат "Слобожанський" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2017 р. по справі N 820/435/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "Агрокомбінат "Слобожанський" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, встановила:

Публічне акціонерне товариство "Агрокомбінат "Слобожанський" (далі за текстом - ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський", позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (далі за текстом - Харківська ОДПІ, відповідач), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області N 0000041401 від 16.01.2017 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме вимог пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141, п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В апеляційній скарзі позивач наголошує на тому, що ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" є суб'єктом спрощеної системи оподаткування, не є платником податку на прибуток, а тому звільняється від подання звітності та сплати податку з доходів нерезидентів.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Харківською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський". За результатами зазначеної перевірки ОДПІ складено акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" (код ЄДРПОУ 00858148) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2013 року по 30.09.2016 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2013 року по 30.09.2016 року від 27.12.2016 року N 1805/20-23-14-01/00858148.

В акті перевірки зроблено висновки стосовно виявлення факту не подання звітів про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику, а також не утримання та не перерахування до бюджету податку, який утримується при виплаті доходу (прибутку) нерезиденту, внаслідок порушення п. 103.4, п. 103.9 ст. 103, п. 137.3 ст. 137, п. 160.1, п. 160.5 ст. 160, п. 137.3 ст. 137, пп. 141.4.1, пп. 141.4.2 п. 141.4. ст. 141 Податкового кодексу України, не подання розрахунку плати за користування надрами за 1 кв. 2014 року та заниження плати за користування надрами за 1 кв. 2014 року, внаслідок порушення ст. 206 Податкового кодексу України.

На підставі висновків акту перевірки Харківською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 16.01.2017 року N 0000041401, за яким ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 1075143,00 грн. і суму штрафу у розмірі 270315,75 грн.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення N 0000041401 від 16.01.2017 року.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, у період, що перевірявся, позивач (позичальник) уклав з нерезидентом "LEVINFORD ENTERPRISES LIMITED" (позикодавець) (реєстраційний номер N НЕ 297010, яка зареєстрована як юридична особа на Кіпрі), договір позики N 14/06 від 14.06.2012 р., предметом якого є надання нерезидентом позивачу процентної цільової позики у розмірі 5000000,0 Доларів США для поповнення обігових коштів позичальника, на строк до 30.13.2022 р. За умовами договору процентна ставка є фіксованою та становить 11 % річних. Нарахування процентів здійснюється позикодавцем у валюті позики щоквартально в перший календарний день місяця наступного за кварталом, за яким здійснюється нарахування процентів. Даний договір має реєстраційне свідоцтво N 47, яке видане Управлінням Національного банку України в Харківській області 12.07.2012 р. N 06-026/6086 ДСК літер "В".

Аналогічного змісту та з тим самим контрагентом позивачем були укладені договори позики N 18/06 від 18.06.2012 р. на суму 5000000,0 дол. США строком до 30.12.2022 р. (даний договір має реєстраційне свідоцтво N 48, видане Управлінням НБУ в Харківській області 12.07.2012 р. N 06-026/6087 ДСК літер "В"); N 11/07 від 11.07.2012 р. на суму 5000000,0 дол. США строком до 30.12.2022 р. (даний договір має реєстраційне свідоцтво N 58, яке видане Управлінням НБУ в Харківській області 06.08.2012 р. N 06-026/6743 ДСК літер "В"); N 13/07 від 13.07.2012 р. на суму 5000000,0 дол. США на строк до 30.12.2022 р. (даний договір має реєстраційне свідоцтво N 57, видане Управлінням НБУ в Харківській області 06.08.2012 р. N 06-026/6741 ДСК літер "В").

Позивач під час проведення перевірки надав контролюючому органу документи, видані Відділом оподаткування доходів Департаментом внутрішніх податків м. Нікасія Міністерства фінансів Республіки Кіпр, які свідчать про те, що "LEVINFORD ENTERPRISES LIMITED" є резидентом Кіпру у відповідності до Конвенції між Урядом Республіки Кіпр та Урядом України про уникнення подвійного оподаткування. Вказаний резидент підлягає оподаткуванню на Кіпрі стосовно будь-яких джерел, починаючи з 17.11.2011 р.

Посилаючись на порушення позивачем вимог п. 160.2 ст. 160 Податкового кодексу України, контролюючий орган зазначає, що позивач, як резидент, який виплачував на користь нерезидента доходи, а саме проценти за користування позикою, зобов'язаний утримати та перерахувати до відповідного бюджету податок з доходів нерезидента, а також за підсумками звітних періодів, в якому здійснені такі виплати, подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України.

Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки Харківської ОДПІ про порушення позивачем вимог податкового законодавства, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" перебуває на спрощеній системі оподаткування - є платником єдиного податку IV групи.

Позивачем були обраховані та виплачені на користь "LEVINFORD ENTERPRISES LIMITED" проценти за користуванню позикою на загальну суму 52542159,0 грн.

Вказані операції в бухгалтерському обліку відображені на рах. 6843. Підприємством було визначено суму податку яка підлягає перерахуванню до бюджету 1050843 грн. проте визначена сума податку на прибуток нерезидента до бюджету не сплачена і не подані звіти щодо декларації таких податкових зобов'язань. Крім того виплата доходів на користь вказаного контрагента відбувалася у 4 кв. 2014 р., 1 кв. 2015 р., 2 кв. 2015 р., 3 кв. 2015 р., 4 кв. 2015 р., 1 кв. 2016 р., 2 кв. 2016 р., 3 кв. 2016 р. без подання звітів.

Колегія суддів зазначає, що порядок оподаткування доходів нерезидентів, як окремих видів діяльності та операцій, визначені спеціальною нормою податкового законодавства - пунктом 141.4 статті 141 Податкового кодексу України (до 2015 року - визначались п. 160.2 ст. 160 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, зокрема проценти, що сплачуються на користь нерезидента за позиками, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею.

Підпунктом 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

З урахуванням положень пп. 14.1.213 14.1 ст. 14 Кодексу резидентами є, зокрема, юридичні особи та їх відокремлені особи, які утворені та провадять свою діяльність відповідно до законодавства України з місцезнаходженням як на її території, так і за її межами.

Дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Відповідно ст. 11 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (Конвенція), яка підписана 08.11.2012 р. та набула чинності 07.08.2013 р., проценти, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі, якщо такий резидент є особою - фактичним власником таких процентів. Однак такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник процентів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 2 відсотків від загальної суми процентів. Спосіб застосування цих обмежень встановлюється компетентними органами Договірних Держав за взаємною домовленістю. Термін "проценти" у випадку використання в цій статті означає дохід від боргових вимог будь-якого виду, незалежно від іпотечного забезпечення і незалежно від володіння правом на участь у прибутках боржника, і зокрема, дохід від урядових цінних паперів і дохід від облігацій чи боргових зобов'язань, у тому числі премії та винагороди, що сплачуються стосовно таких цінних паперів, облігацій та боргових зобов'язань.

Зі змісту наведених законодавчих норм випливає, що утримання податку з доходу з джерелом його походження з України, виплаченого нерезиденту, є безумовним обов'язком резидента, що здійснив виплату на користь нерезидента такого доходу. В свою чергу такий обов'язок не залежить від того, чи є резидент платником податку на прибуток, чи ні.

При цьому, положеннями міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування щодо повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України, які згідно з п. 3.1 ст. 3 Податкового кодексу України є складовою податкового законодавства України, не передбачено винятків щодо порядку звільнення оподаткування зазначених вище доходів для суб'єктів господарювання - резидентів України, які сплачують єдиний податок.

Статтею 11 Податкового кодексу України визначено, що спеціальні податкові режими встановлюються та застосовуються у випадках і порядку, визначених виключно цим Кодексом.

Спеціальний податковий режим - система заходів, що визначає особливий порядок оподаткування окремих категорій господарюючих суб'єктів.

Отже, спеціальний режим оподаткування, яким користується позивач як сільськогосподарський товаровиробник не поширюється на контрагента за договорами у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Враховуючи, що правовідносини склалися за господарськими операціями, в яких оподаткуванню підлягають доходи, сплачені позивачем на користь юридичної особи - нерезидента, в даному випадку позивач, як резидент, незалежно від того, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, повинен сплачувати податок з доходів нерезидента.

Тому колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо звільнення позивача від нарахування та утримання податку з доходів нерезидента у зв'язку з тим, що позивач не є платником податку на прибутку згідно п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України, оскільки оподаткування доходів нерезидентів з джерелом їх походження з України провадиться резидентом, який сплатив такі доходи, та не залежить від того, чи є резидент платником податку на прибуток або чи перебуває на спрощеній системі оподаткування.

Крім того, у ст. 297 Податкового кодексу України є чіткий перелік податків (зборів), від сплати яких звільнено платників єдиного податку, серед якого податку на доходи нерезидента у ст. 297 Податкового кодексу України немає.

Пунктом 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України).

Розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи з України є додатком ПН до податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 р. N 897 (Декларація N 897), та є її невід'ємною частиною.

Згідно з п. 103.9 ст. 103 Податкового кодексу України особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов'язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Зважаючи на те, що податок з доходів нерезидентів утримується не з доходу позивача, який є платником єдиного податку, а з доходу нерезидента, ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" не звільняється від сплати та надання звітності з такого податку.

Також колегією суддів встановлено, що позивач (замовник) уклав з System Tranaport A/S (ДАНІЯ) (Tranaportcentr Alle 19, DK-7400 Herning, Denmark, CVR num. DK16691380, Bank: Handelcbanken DK-7400 Herning, Denmark, IBAH/Bank acc: DK4576200003004353, SWIFT: HANDDKKK) в особі Mikael Foldager контракт N 3/114-1114 від 04.11.2014 р., предметом якого є надання послуг по перевезенню товарів на територію України з території Данії на загальну суму 21745 Євро (в еквіваленті 351907,45 грн). Термін поставки вантажу до 14.11.2014 р. Виконання робіт оформлено актом виконаних робіт N 367153-11 від 04.11.2014 р. Розрахунки з нерезидентом System Tranaport A/S (ДАНІЯ) проведені на підставі інвойсу N 367153 від. 18.11.2014 р. в сумі 21745 Євро, що в перерахунку становить 404997,23 грн.

Довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, позивач під час перевірки не надав, проте ним при здійсненні виплат доходів нерезиденту, із джерелом їх походження з України, не був поданий звіт за 4 квартал 2014 р. про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а також не утриманий та не перерахований до бюджету податок, який утримується при виплаті доходу (прибутку) нерезиденту, System Tranaport A/S (ДАНІЯ), в сумі 24300,0 грн.

Згідно з п. 103.1 ст. 103 Податкового кодексу України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (п. 103.2 ст. 103 Податкового кодексу України).

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.

Згідно з п. 103.4 ст. 103 Податкового кодексу України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Відповідно до п. 137.3 ст. 137 Податкового кодексу України відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в пункті 57.1-1 статті 57 та 141.4 статті 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати.

Між тим, всупереч вимогам викладених норм податкового законодавства ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" до перевірки не надано довідки яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також не подано звіт за 4 квартал 2014 р. про виплачені доходи, не утримано та не перераховано до бюджету податки на доходи нерезидентів.

Таким чином, колегія суддів вважає правомірним висновок контролюючого органу про порушення позивачем п. 103.4, п. 103.9 ст. 103, п. 137.3 ст. 137 Податкового кодексу України.

За викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" про скасування податкового повідомлення-рішення N 0000041401 від 16.01.2017 року.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного, переглянувши постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів підтверджує, що при її прийнятті суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Агрокомбінат "Слобожанський" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2017 р. по справі N 820/435/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

 

Головуючий, суддя

Н. В. Шевцова

Судді:

Я. М. Макаренко

 

О. М. Мінаєва




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали