Шановні партнери! Вимушені повідомити, що в зв'язку зі зміною собівартості, з 1 березня будуть підвищені ціни на ДСТУ та ДБН


Додаткова копія: Про скасування рішення про застосування фінансових санкцій

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

15.12.2015 р.

N К/800/1384/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Ситникова О. Ф.(суддя-доповідач), Малиніна В. В., Швеця В. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про скасування рішення за касаційною скаргою фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року, встановив:

30 січня 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 23 січня 2013 року N 135 про застосування фінансових санкцій в сумі 6281 грн. 39 коп. за несвоєчасно обчислені та не сплачені страхові внески та списати зазначені санкції у зв'язку з тим, що відповідач порушив вимоги статті 106 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах N 784 від 12.04.2013 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 6281,39 грн. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року скасовано в частині задоволення позовних вимог та прийнято нову про відмову у їх задоволенні, в іншій частині зазначене рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року, фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з касаційною скаргою, в який просить її скасувати та залишити в силі постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах ст. 220 КАС України, дійшла висновку про часткове задоволення касаційної скарги на підставі наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлені наступні обставини.

На підставі направлення від 12 грудня 2012 року N 3672/5-15 проведена позапланова перевірка ФОП ОСОБА_4 за період з 20 жовтня 2003 року по 30 листопада 2012 року.

Результати перевірки оформлені актом від 12 грудня 2012 року за N 697/05-1.

Згідно висновків вказаного акта, контролюючим органом встановлено, що позивачем у січні - березні 2004 року не були нараховані страхові внески за ставкою 32 % на фонд заробітної плати працівників, що призвело до несплати страхових внесків в загальному розмірі 1198,10 грн.

За донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків до ФОП ОСОБА_4 з посиланням на п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був застосований штраф в загальному розмірі 6281,39 грн., про що 23 січня 2013 року прийняте відповідне Рішення N 135

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що частиною п'ятнадцятою статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняє відповідачу як органу Пенсійного фонду України нараховувати фінансові санкції фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування за несплату відповідних внесків.

Апеляційний суд, скасовуючи частково рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, зазначив, що оскільки заборгованість відповідача по сплаті страхових внесків виникла за період січень - березень 2004 року, то відповідач правомірно керувався законодавством, що діяло на момент виникнення такої заборгованості.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 17 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 19 цього Закону встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Стаття 20 Закону визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті зазначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частинами 1, 2 - 5, 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції до 01 січня 2011 року) передбачалося, що у разі виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

1 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 11 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону внесені зміни в Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: виключено частини 1 - 9 статті 106.

Абзацом 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Пункт 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, тобто в порядку статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, заборгованість у зв'язку з несплатою страхових внесків, а відтак і накладені штрафні санкції, які виникли за період в січні - березні 2004 року включно мають бути застосовані (стягнуті) і після 1 січня 2011 року, оскільки зазначена заборгованість і штрафні санкції виникли в період дії п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058.

Оскільки, в матеріалах даної справи відсутній розрахунок несплачених страхових внесків, а відтак і фінансових санкцій, саме за період з січня по березень 2004 року, що має суттєве значення для визначення правових норм, які слід застосовувати до спірних правовідносин, а суд касаційної інстанції позбавлений можливості встановлювати обставини у справі та давати їм оцінку, справу необхідно направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Крім того, при вирішенні спору слід врахувати те, що ФОП ОСОБА_4 на час прийняття Управлінням ПФУ рішення N 135 перебував на спрощеній системі оподаткування, до суб'єктів якої відповідно до абзацу другого частини п'ятнадцятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058 (зі змінами та доповненнями) фінансові санкції за несплату страхових внесків не застосовуються.

За приписами ч. 2 ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 227, 231 КАС України, ухвалив:

Касаційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

 

Судді:

О. Ф. Ситников

 

В. В. Малинін

 

В. В. Швець
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали