ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

22.06.2011 р.

N К-32728/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: суддів - Смоковича М. І., Ситникова О. Ф., Малиніна В. В., Чумаченко Т. А., Мироненка О. В. (суддя - доповідач), провівши попередній розгляд справи за позовом Відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про скасування вимог за касаційною скаргою представника Відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2009 року, встановила:

У жовтні 2009 року позивач звернувся в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та скасування вимоги про сплату боргу N Ю-336 від 05.10.2009 року. Вимоги мотивовано тим, що наведена вимога підлягає скасуванню у повному обсязі у зв'язку з тим, що її було пред'явлено з порушенням ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відповідач під час прийняття рішення не врахував норми ч. 6 та абз. 2 ч. 12 ст. 20 та ч. 4 ст. 106 наведеного вище закону, а також порушив норми власного нормативного акта пп. 5.1.6 п. 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Також позивач вважає, що дії відповідача щодо здійснення перерозподілу надходжень до пенсійного фону, сплачених у серпні 2009 року (згідно повідомлення), суперечать абз. 4 та 8 ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 2.2 Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з чим є протиправними.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року відмовлено в задоволенні позову.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, позивач звернувся зі скаргою до суду апеляційної інстанції щодо скасування зазначеного вище рішення.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись із постановою суду першої та ухвалою суду апеляційної інстанцій, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Ухвалюючи рішення, суд виходив з того, що вимога про сплату боргу N Ю336 від 05.10.2009 року до ВАТ Харківський завод "Точмедприлад" була застосована з додержанням вимог чинного законодавства і не підлягає скасуванню.

Зі справи вбачається, що ВАТ "Харківський завод "Точмедприлад" взято на облік як платника внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач є страхувальником.

Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Підпунктом 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або, які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які, відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно ч. 6 ст. 20 вищезазначеного Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітнім періодом для позивача є календарний місяць.

Частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачена сплата страхових внесків страхувальниками незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до ч. 2 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислену територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Абзацом 1 підпункту 5.1.4 п. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 (далі - Інструкція) зазначено, що нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківський рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Ухвалюючи рішення, суд вірно зазначив про те, що вимога відповідача про сплату боргу N Ю-336 від 05.10.2009 року до ВАТ "Харківський завод "Точмедприлад" була винесена з додержанням вимог чинного пенсійного законодавства, оскільки факт наявності у позивача заборгованості перед відповідачем підтверджується розрахунком суми боргу, вимогою про сплату боргу та карткою особового рахунку страхувальника.

Пунктом 10 Інструкції передбачено, що у разі коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що перерозподіл грошових коштів, вказаний в повідомленні відповідача N 52 від 6 жовтня 2009 року був зроблений правомірно.

З огляду на викладене, постанова суду першої та ухвала суду апеляційної інстанцій відповідають обставинам справи наданим доказам та нормам процесуального права.

Доводи касаційної скарги висновки суду не спростовують.

Підстав для перегляду судового рішення з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

За правилами частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись статтями 2201, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу представника Відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" залишити без задоволення, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

 

Судді:

М. І. Смокович

О. Ф. Ситников

В. В. Малинін

Т. А. Чумаченко

О. В. Мироненко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали