ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 6 лютого 2012 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Тітова Ю. Г., суддів: Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Вус С. М., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Гриціва М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Онопенка В. В., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Редьки А. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Школярова В. Ф., Яреми А. Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" (далі - Товариство) до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) про скасування вимоги, встановив:

У листопаді 2009 року Товариство звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило скасувати вимогу управління ПФУ від 2 червня 2009 року N Ю-336 про сплату боргу зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованих за квітень 2009 року, в сумі 467218 грн. 58 коп.

На обґрунтування позовних вимог Товариство зазначило, що Закон України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) передбачає єдиний порядок сплати страхових внесків - одночасно з виплатою заробітної плати. Оскільки Товариство станом на 1 червня 2009 року мало заборгованість із виплати заробітної плати і протягом 20 календарних днів із дня закінчення календарного місяця фактично не отримало кошти на оплату праці (виплату доходу), обов'язку зі сплати страхових внесків саме до отримання цих коштів воно не мало.

Харківський окружний адміністративний суд постановою від 3 березня 2010 року, залишеною без змін ухвалами Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 вересня 2010 року та Вищого адміністративного суду України від 8 червня 2011 року, в позові відмовив.

Суди першої та апеляційної інстанцій у справі, що розглядається, з висновками яких погодився касаційний суд, відмовляючи у задоволенні позову виходили з того, що згідно з вимогами абзацу першого частини шостої, частини дванадцятої статті 20 Закону N 1058-IV Товариство зобов'язано сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період (для позивача - календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, незалежно від факту виплати заробітної плати.

Товариство звернулося із заявою про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 8 червня 2011 року з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС). Посилаючись на неоднакове застосування частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV, Товариство просило її скасувати, справу передати на новий касаційний розгляд. На підтвердження неоднакового застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права відповідач надав ухвалу Вищого адміністративного суду України від 31 березня 2009 року у справі за позовом Товариства до управління ПФУ про визнання незаконними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

У справі, на рішення в якій заявник посилається як на підтвердження неоднакового застосування норм права, касаційний суд, залишаючи без змін рішення апеляційного суду про задоволення позову, виходив із того, що виконання страхувальником обов'язку щодо сплати страхових внесків згідно з положеннями Закону N 1058-IV залежить від факту отримання коштів на оплату праці (виплату доходу).

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 4 жовтня 2011 року справу допустив до провадження Верховного Суду України.

Перевіривши наведені у заяві доводи, Верховний Суд України дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, оскільки рішення касаційного суду у справі, що розглядається, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідає практиці Верховного Суду України при вирішенні подібних спорів.

Так, порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено статтею 20 Закону N 1058-IV та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19 грудня 2003 року N 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663; далі - Інструкція).

Абзацом першим частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється у пропорційних розмірах.

Відповідно до частини дванадцятої статті 20 Закону N 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Підпунктами 5.1.4, 5.1.6 Інструкції передбачено, що страхові внески сплачуються платниками не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Отже, правильним є висновок касаційного суду у справі, яка розглядається, про те, що несплачені суми страхових внесків, нараховані за звітний період, платник зобов'язаний перерахувати на рахунок ПФУ до 20 числа місяця, наступного за звітним, а одночасно із виплатою заробітної плати протягом звітного періоду, за який вона нарахована, платником сплачуються авансові платежі у пропорційних розмірах. При цьому фінансовий стан платника страхових внесків не звільняє його від сплати недоїмки, нарахування пені та застосування фінансових санкцій.

Аналогічна правова позиція вже неодноразово була висловлена Верховним Судом України у постановах від 30 травня 2011 року N 21-54а11 (Постанова N 21-54а11), від 3 жовтня 2011 року N 21-182а11 (Постанова N 21-182а11), від 28 листопада 2011 року N 21-347а11 (Постанова N 21-347а11).

Враховуючи викладене, а також те, що ухвала Вищого адміністративного суду України від 8 червня 2011 року постановлена з дотриманням норм матеріального права, у задоволенні заяви Товариства слід відмовити.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" відмовити.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

Ю. Г. Тітов

Судді:

М. І. Балюк

 

І. С. Берднік

 

Л. Ф. Глос

 

В. П. Барбара

 

С. М. Вус

 

Т. В. Гошовська

 

М. І. Гриців

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

А. А. Ємець

 

М. Б. Гусак

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

Г. В. Канигіна

 

М. Р. Кліменко

 

П. І. Колесник

 

Є. І. Ковтюк

 

О. А. Коротких

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

Н. П. Лященко

 

В. В. Онопенко

 

П. В. Панталієнко

 

В. Ф. Пивовар

 

О. І. Потильчак

 

О. Б. Прокопенко

 

Я. М. Романюк

 

А. М. Скотарь

 

О. О. Терлецький

 

О. Т. Кузьменко

 

В. Л. Маринченко

 

Л. І. Охрімчук

 

М. В. Патрюк

 

П. П. Пилипчук

 

Б. М. Пошва

 

А. І. Редька

 

Ю. Л. Сенін

 

Т. С. Таран

 

В. Ф. Школяров

 

А. Г. Ярема

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали