ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

21.09.2011 р.

N К-47614/09


Вищий адміністративний суд України колегією суддів у складі: Бутенка В. І., Гашицького О. В. (суддя-доповідач), Лиски Т. О., Мойсюка М. І. Штульман І. В., розглянувши в порядку письмового провадження за касаційною скаргою Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства (далі - Підприємство) на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 1 квітня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2009 року адміністративну справу за позовом Підприємства до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова (далі - Управління ПФУ, ПФУ відповідно) про скасування вимоги, установив:

У грудні 2008 року Підприємство звернулося до суду з позовом, у якому просило скасувати вимогу управління ПФУ від 4 червня 2008 року N Ю-250 про сплату 12735618,60 гривні заборгованості по страхових внесках за квітень 2009 року, не перерахованих позивачем у строк, встановлений частиною шостою статті 20 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) (з урахуванням фінансових санкцій).

Позивачем зазначалося, що наведеною нормою Закону визначено порядок перерахування страхових внесків, згідно з яким такі внески сплачуються страхувальниками одночасно з одержанням коштів на оплату праці (виплати доходу). Однак відповідач при визначенні згаданої вище суми як недоїмки та надсиланні вимоги про її сплату не перевірив факт одержання Підприємством цих коштів.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 1 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2009 року, в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій і ухвалити нове судове рішення - про задоволення позовних вимог. Посилається на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення ними положень статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) щодо дослідження та надання правової оцінки усім доказам.

Перевіривши у визначених статтею 220 КАС України межах за наявними у справі матеріалами доводи, викладені в касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки ними обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначається статтею 20 Закону N 1058-IV та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19 грудня 2003 року N 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663 (далі - Інструкція).

Відповідно до частини другої статті 17 Закону N 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

За правилами абзацу першого частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Таке правило узгоджується з положеннями статті 19 Закону N 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), відповідно до частини шостої якої внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першійта другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Наведені норми права не дають підстав вважати, що положення абзацу шостого частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV, відповідно до якого перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у 20-денний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку з неодержанням останнім цих коштів.

Таким чином, висновок судів попередніх інстанцій у цій справі про правомірність вимоги управління ПФУ від 4 червня 2008 року N Ю-250 про сплату страхових внесків, які не перераховані позивачем у термін, встановлений частиною шостою статті 20 Закону N 1058-IV, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідає практиці Верховного Суду України при вирішенні спорів цієї категорії. Відповідачем відповідно до його повноважень, визначених зокрема положеннями статей 58 та 54 Закону N 1058-IV, правильно також застосовано фінансові санкції, встановлені статтею 106 цього Закону.

Підприємством не оскаржено висновки судів щодо його обов'язку сплачувати страхові внески та зазначений у вимозі управління ПФУ від 4 червня 2008 року N Ю-250 розрахунок суми заборгованості.

Отже, рішення судів попередніх інстанції, якими відмовлено в задоволенні позову, є законними і обґрунтованими.

Керуючись статтями 220, 222 - 224, 230, 231, 254 КАС України, суд ухвалив:

Залишити касаційну скаргу Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства без задоволення, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 1 квітня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2009 року - без змін.

Ця ухвала оскарженню не підлягає (може бути переглянута Верховним Судом України відповідно до положень статей 235 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України), набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

 

Судді:

 

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали