ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

25.01.2012 р.

N К-37878/10


Вищий адміністративний суд України колегією суддів у складі: Гашицького О. В. (суддя-доповідач), Горбатюка С. А., Мороз Л. Л., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства (далі Підприємство) до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова (далі - УПФ, ПФУ відповідно) про скасування вимоги, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Підприємства на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2010 року, встановив:

У листопаді 2009 року Підприємство звернулося до суду з позовом, у якому просило скасувати вимогу УПФ від 5 жовтня 2009 року N Ю-427 про сплату заборгованості по страхових внесках на 1 жовтня 2009 року у сумі 2637846,52 гривні (у тому числі новостворений борг 113023,17 гривні), яка не перерахована позивачем у строк, встановлений частиною шостою статті 20 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV).

На обґрунтування позову Підприємство послалося на те, що наведеною нормою Закону визначено порядок перерахування страхових внесків, згідно з яким такі внески сплачуються страхувальниками одночасно з одержанням коштів на оплату праці (виплати доходу). Однак відповідач при визначенні згаданої вище суми як недоїмки та надсиланні вимоги про її сплату не перевірив факт одержання Підприємством цих коштів.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2010 року, в задоволенні позову відмовлено.

Судом касаційної інстанції поновлено строк на касаційне оскарження позивачем судових рішень у цій справі пропущений ним з поважної причини.

У касаційній скарзі Підприємство, посилаючись на порушення судами норм матеріального права (наведені на обґрунтування позову доводи судами безпідставно не взято до уваги) просить скасувати їхні рішення й ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов.

Перевіривши у визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України межах за наявними у справі матеріалами доводи, викладені в касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга до задоволення не підлягає.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначається статтею 20 Закону N 1058-IV та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19 грудня 2003 року N 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663 (далі - Інструкція).

Відповідно до частини другої статті 17 Закону N 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

За правилами абзацу першого частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Таке правило узгоджується з положеннями статті 19 Закону N 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), відповідно до частини шостої якої внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Наведені норми права не дають підстав вважати, що положення абзацу шостого частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV, відповідно до якого перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у 20-денний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку з неодержанням останнім цих коштів.

Таким чином, висновок судів попередніх інстанцій про правомірність вимоги УПФ від 5 жовтня 2009 року N Ю-427 про сплату страхових внесків, які не перераховані позивачем у термін, встановлений частиною шостою статті 20 Закону N 1058-IV, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідає практиці Верховного Суду України при вирішенні спорів цієї категорії.

Керуючись статтями 220, 222 - 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства відхилити і залишити без змін постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2010 року.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

 

Суддя:

О. В. Гашицький

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали