Шановні партнери! Вимушені повідомити, що в зв'язку зі зміною собівартості, з 1 березня будуть підвищені ціни на ДСТУ та ДБН


Додаткова копія: Про стан валютного ринку України

РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 30 січня 2018 року N 4-рд

Про стан валютного ринку України

Рада Національного банку України заслухала та взяла до відома інформацію Правління Національного банку України щодо поточного стану валютного ринку України.

Рада Національного банку України констатує, що посилення коливань обмінного курсу гривні, яке спостерігається в грудні 2017 року - січні 2018 року, пов'язано із впливом ситуативних та сезонних факторів, зокрема:

експансії бюджетних видатків упродовж грудня 2017 року, яка привела до збільшення пропозиції гривні - за грудень залишок коштів Уряду України на єдиному казначейському рахунку зменшився на 49 млрд грн, або в 10,6 раза;

зниження пропозиції іноземної валюти від компаній АПК та металургійного сектору;

ситуативного посилення попиту на іноземну валюту з боку учасників ринку, викликаного потребою підприємств робити платежі за кредитами в іноземній валюті та активізацією імпорту наприкінці року;

високого сезонного попиту на іноземну валюту з боку газотрейдерів і підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Зважаючи на ці фактори, поточна ситуація на валютному ринку України має ознаки традиційності - протягом 2014, 2015, 2016 та 2017 років простежується чітка сезонність курсової динаміки з локальними піками знецінення гривні в січні - лютому.

Серед фундаментальних факторів, які не сприяли стабільності курсу гривні, такі:

зростання негативного сальдо торгового балансу - за 11 місяців 2017 року від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 5,2 млрд дол. США (на 124 % більше, ніж за аналогічний період 2016 року);

за 11 місяців 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу становив 3 млрд дол. США;

неотримання у 2017 році трьох із чотирьох запланованих траншів кредитів від МВФ та неотримання 600 млн євро макрофінансової допомоги від ЄС (унаслідок чого Національний банк України мав обмеження щодо інтервенцій на міжбанківському валютному ринку з метою згладжування коливань курсу гривні).

Рада Національного банку України звертає увагу на те, що Національний банк України із запізненням зреагував на дисбаланси грошово-кредитного ринку. Зокрема припинення пом'якшення монетарної політики відбулося лише у жовтні 2017 року (облікова ставка була підвищена до 13,5 %, а в грудні - до 14,5 %), у той час, як передумови для переходу до більш жорсткої монетарної політики склалися в серпні - вересні минулого року.

Кабінет Міністрів України та Національний банк України не вжили заходів стосовно посилення координації бюджетної та грошово-кредитної політики з метою недопущення різкого збільшення пропозиції коштів у гривні наприкінці минулого року, що знайшло відображення в різкому падінні залишків коштів Уряду України на єдиному казначейському рахунку (з 54,1 млрд грн станом на 01 грудня 2017 року до 5,1 млрд грн станом на 01 січня 2018 року), що значно збільшило пропозицію гривні.

Поточні коливання обмінного курсу матимуть певний вплив на розвиток інфляційних процесів і на виконання завдань, що містяться в Основних засадах грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу (Рішення N 37-рд).

Рада Національного банку України наразі оцінює співвідношення ситуативних і фундаментальних чинників зниження курсу гривні як рівноважне. З метою запобігання розгортанню девальваційних процесів Рада Національного банку України наголошує на необхідності прийняття заходів, спрямованих на нівелювання наслідків ситуативних факторів та зменшення впливу фундаментальних причин поточних курсових коливань.

Рада Національного банку України вважає, що стабілізації курсу гривні протягом ближчих 1 - 2 місяців сприятимуть такі чинники:

підвищення обсягів експорту сільгосппродукції та збільшення надходження коштів в інвалюті від її експорту;

збереження сприятливої для українських експортерів кон'юнктури на світових ринках агропродукції, чорних металів та залізної руди;

сезонне зростання попиту на залізну руду та металургійну продукцію;

сезонне зменшення імпорту природного газу.

З метою забезпечення цінової та фінансової стабільності та додержання стійких темпів економічного зростання, відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України "Про Національний банк України" Рада Національного банку України вирішила надати такі рекомендації Правлінню Національного банку України:

1. Продовжити моніторинг ситуації на валютному ринку та відповідних ризиків стабільності грошової одиниці України, зокрема в частині щодо досягнення інфляційних цілей Національного банку України, а також фінансової стабільності.

2. Провести ґрунтовний аналіз впливу динаміки сезонних факторів на рівень попиту та пропозиції іноземної валюти на міжбанківському ринку та розробити захисні механізми для згладжування коливань, пов'язаних з цими сезонними факторами.

3. З метою ефективнішого згладжування курсових коливань використовувати всі наявні засоби та методи грошово-кредитної політики, передбачені статтею 25 Закону України "Про Національний банк України".

 

Голова Ради

Б. М. Данилишин
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали