ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 27 березня 2012 року

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Терлецького О. О., суддів: Гусака М. Б., Коротких О. А., Кривенди О. В., Маринченка В. Л., Панталієнка П. В., Прокопенка О. Б., Тітова Ю. Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області (далі - Інспекція) до управління Державного комітету із земельних ресурсів у м. Полтаві (далі - Управління) про стягнення економічних санкцій, встановила:

У липні 2009 року Інспекція звернулася до суду з позовом, у якому просила стягнути 76350 грн. економічних санкцій, застосованих внаслідок порушення, на її думку, Управлінням вимог Закону України від 3 грудня 1990 року N 507-XII "Про ціни і ціноутворення" (далі - Закон N 507-XII).

На обґрунтування позову Інспекція послалася на те, що під час перевірки Управління з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на землевпорядні роботи та послуги встановлено, що відповідач необґрунтовано отримав 25450 грн. виручки за надання послуг із підготовки та надання висновків на платній основі. За результатами перевірки Інспекція 10 листопада 2008 року прийняла рішення N 92 про застосування до Управління 76350 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Зазначені санкції відповідач не сплатив.

Полтавський окружний адміністративний суд постановою від 25 листопада 2009 року позов задовольнив.

Постановою від 2 червня 2010 року Харківський апеляційний адміністративний суд рішення суду першої інстанції скасував, у задоволенні позовних вимог відмовив.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 23 червня 2011 року постанову апеляційного суду скасував, постанову суду першої інстанції залишив у силі.

Скасовуючи рішення апеляційного суду та залишаючи в силі рішення суду першої інстанції, касаційний суд виходив із того, що надання висновків не входить до вичерпного переліку земельно-кадастрових робіт та послуг, за які органи земельних ресурсів можуть стягувати плату відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 року N 1619 (далі - Порядок, постанова N 1619 відповідно). Таким чином, суд касаційної інстанції дійшов висновку про те, що стягнення з юридичних та фізичних осіб плати за виконання таких робіт на підставі Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, затверджених наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15 червня 2001 року N 97/298/124 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за N 579/5770; далі - Розміри, наказ N 97/298/124 відповідно), є протиправним, а виручка, отримана внаслідок цього, є необґрунтованою.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), Управління просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України та направити справу на новий касаційний розгляд.

На обґрунтування мотивів перегляду судового рішення, заявник послався на неоднакове застосовування судом касаційної інстанції пункту 5 Порядку та положень наказу N 97/298/124, а також додав ухвали Вищого адміністративного суду України від 3 березня, 16 червня та 20 жовтня 2011 року, зі змісту яких убачається, що цей суд визнав правомірними дії органів земельних ресурсів щодо підготовки та видачі на платній основі висновків про надання земельних ділянок, оскільки вони ґрунтуються на вимогах законодавства.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до існуючого в України порядку встановлення та застосування цін та тарифів, контролю за їх дотриманням в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

В силу вимог Закону N 507-XII державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на товари та послуги встановлюються державними органами України.

Відповідно до пункту 21 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) Держкомзем за погодженням з Мінфіном та Мінекономіки встановлює ціни (тарифи) на розроблення документації із землеустрою та проведення землевпорядних робіт; визначає граничні розміри плати з виконання землевпорядних робіт у разі безоплатної передачі громадянам України земельних ділянок відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі зазначені в цьому пункті види земельно-кадастрових робіт і послуг, зокрема надання консультацій з питань оформлення прав на земельні ділянки.

На виконання пункту 2 постанови N 1619 наказом N 97/298/124 затверджено Розміри.

Відповідно до пунктів 9, 10 таблиці 6.1 розділу 6.1 Розмірів підготовка висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення фізичних та юридичних осіб, а також видача висновків щодо умов надання земельної ділянки є платними послугами.

Суди встановили, що рішення про застосування до Управління економічних санкцій Інспекція прийняла у зв'язку з порушенням вимог Порядку, а саме: за безпідставне стягнення коштів за послуги з підготовки та видачі висновків з надання земельних ділянок у користування або власність та наявні обмеження, а також висновків щодо умов відведення земельної ділянки в користування, що, на її думку, повинно було здійснюватись безкоштовно.

На думку Верховного Суду України, підготовка та видача зазначених висновків належить до таких земельно-кадастрових робіт і послуг, як надання консультацій з питань оформлення прав на земельні ділянки, які в силу вимог пункту 5 Порядку надаються на платній основі.

Ураховуючи те, що надання платних послуг з підготовки та видачі висновків Управління здійснювало відповідно до вартості, визначеної в розділі 6.1 Розмірів, затверджених відповідно до пункту 2 постанови N 1619 наказом N 97/298/124, то в цьому випадку передбачені пунктом 8 Порядку підстави для відповідальності органу земельних ресурсів відсутні.

Крім того, на час виникнення спірних відносин наказ N 97/298/124 (яким затверджено Розміри) був чинним, його правомірність Інспекція не оспорювала.

Отже, Вищий адміністративний суд України у справі, що розглядається, неправильно застосував норми матеріального права.

З урахуванням наведеного та відповідно до частини другої статті 243 КАС ухвала Вищого адміністративного суду України від 23 червня 2011 року підлягає скасуванню з направленням справи на новий касаційний розгляд.

Керуючись статтями 241 - 243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила:

Заяву управління Державного комітету із земельних ресурсів у м. Полтаві задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 23 червня 2011 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

О. О. Терлецький

Судді:

М. Б. Гусак

 

О. А. Коротких

 

О. В. Кривенда

 

В. Л. Маринченко

 

П. В. Панталієнко

 

О. Б. Прокопенко

 

Ю. Г. Тітов

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали