ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

19.01.2011 р.

N К-12461/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: Амєліна С. Є. - головуючий, Заїки М. М., Стародуба О. П., Тракало В. В., Юрченка В. В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Київського районного суду міста Полтави від 19 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2008 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про стягнення надбавки до пенсії, встановила:

У червні 2007 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом й зазначав, що у грудні 2006 року його звільнено з органів внутрішніх справ й призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", але не було призначено надбавку на утримання непрацездатного члена сім'ї - неповнолітнього сина.

Посилаючись на порушення пенсійних прав, просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області винести рішення про призначення з 19 грудня 2006 року спірної надбавки до пенсії, виплатити заборгованість по її виплаті з 19 грудня 2006 року по 1 травня 2007 року в розмірі 850 грн., відшкодувати судові витрати та витрати на правову допомогу в розмірі 1000 грн., відшкодувати моральну шкоду в розмірі 500 грн.

Постановою Київського районного суду міста Полтави від 19 грудня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2008 року, позов задоволено частково: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області винести рішення про призначення з 27 лютого 2007 року надбавки до пенсії на утримання непрацездатного члена сім'ї, що передбачена статтею 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", та зобов'язано виплатити не нараховану надбавку з 27 лютого по 1 травня 2007 року.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просило скасувати судові рішення в частині задоволення позовних вимог та ухвалити в цій частині нове, у іншій частині залишити судові рішення без змін.

Позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення та постановити нове про задоволення позову.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області від 18 грудня 2006 року N 179 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ на підставі підпункту "б" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР (через хворобу).

28 грудня 2006 року позивач звернувся до управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років у зв'язку із звільненням зі служби. У цей же день позивачем подано заяву про призначення надбавки до пенсії на утримання неповнолітнього сина.

Відповідно до висновку про призначення пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", затвердженого 12 січня 2007 року, позивачу призначена пенсія з 19 грудня 2006 року відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону. Надбавка до пенсії на утримання непрацездатних членів сім'ї призначена не була.

Після передачі пенсійної справи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ним 27 лютого 2007 року та 16 квітня 2007 року подано заяви про призначення надбавки на неповнолітнього сина. З 1 травня 2007 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням спірної надбавки.

Вирішуючи спір суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що проведення перерахунку пенсії з надбавкою на неповнолітнього утриманця необхідно проводити з 27 лютого 2007 року - часу подання першої заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційні скарги підлягають задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до пункту "а" частини першої зазначеної статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, до пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

На день звільнення зі служби та призначення пенсії позивач мав право на надбавки на утримання неповнолітнього сина та для її призначення ним було подано необхідні документи при написанні заяви про призначення пенсії у грудні 2006 року.

При проведенні розрахунку та призначенні пенсії з 19 грудня 2006 року управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, яке на той час виконувало такі функції, помилково не призначило надбавку на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_1, чим порушило права та законні інтереси позивача.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" функції з призначення і виплати пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передані органам Пенсійного фонду України.

Статтею 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.

Виплата пенсій, в тому числі призначених до введення в дію цього Закону, здійснюється органами Пенсійного фонду через установи ВАТ "Ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера або за його бажанням через установи банків, з якими Пенсійним фондом України укладено відповідні договори, на підставі документів та у порядку, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Тобто, з 1 січня 2007 року функції з призначення, виплати та перерахунку пенсій, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передано територіальним органам Пенсійного фонду України.

З урахуванням наведеного, обов'язок по нарахуванню надбавки до пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" частини 1 статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" потрібно покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалює нове рішення про задоволення позову.

Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України постановила:

Касаційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду міста Полтави від 19 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2008 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ОСОБА_1 призначити надбавку на утримання непрацездатних членів сім'ї до пенсії з 19 грудня 2006 року та стягнути заборгованість по її виплаті.

У іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам і оскарженню не підлягає.

 

Судді:

С. Є. Амєлін

 

М. М. Заїка

 

О. П. Стародуб

 

В. В. Тракало

 

В. В. Юрченко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали