ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

13.12.2016 р.

N К/800/29513/15

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів: Єрьоміна А. В. (головуючий); Горбатюка С. А., Мороз Л. Л., розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2015 року у справі за позовом Приватного підприємства "Євробуд" до Івано-Франківської митниці Міндоходів, Головного управління державної казначейської служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та стягнення надмірно сплачених платежів, встановив:

У вересні 2014 року Приватне підприємство "Євробуд" (далі - позивач) звернулось до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської митниці Міндоходів (далі - відповідач 1), Головного управління державної казначейської служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач 2), в якому просило визнати протиправними дії відповідача 1, щодо відмови у прийнятті висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених ПП "Євробуд" та зарахованих до бюджету митних платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в розмірі 10427,13 грн. та передачі пакету документів на повернення коштів до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2015 року, позов задоволено.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, Івано-Франківська митниця ДФС просить оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ПП "Євробуд" при ввезені на митну територію імпортного товару подало митні декларації із визначенням митної вартості товарів відповідно за ціною угоди укладеної між контрагентом та позивачем, однак Івано-Франківською митницею Міндоходів відмовлено в митному оформлені за такими деклараціями та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів за ціною договору щодо ідентичних товарів та визначено суму митних платежів у розмірі 10427,13 грн.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями про коригування митної вартості товарів від 18 жовтня 2013 року N 206060000/2013/000050/1, N 206060000/2013/000048/1 та від 22 жовтня 2013 року N 206060000/2013/00052/1 позивач, звернувся до суду із позовною заявою щодо їх скасування та визнання дій митного органу протиправними.

При цьому судами встановлено, що митне оформлення товару ПП "Євробуд" завершило, сплативши суму митних платежів, за митною вартістю визначеною Івано-Франківською митницею Міндоходів у розмірі 10427,13 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014 року, по справі N 809/3481/13-а визнано протиправним дії та скасовано рішення Івано-Франківської митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів від 18 жовтня 2013 року N 206060000/2013/000050/1, N 206060000/2013/000048/1 та від 22 жовтня 2013 року N 206060000/2013/00052/1. Разом з тим, у задоволенні вимоги ПП "Євробуд" про стягнення суми надмірно сплачених до бюджету митних платежів судами відмовлено, оскільки таке повернення коштів, на їх думку, повинно здійснюватися з дотриманням вимог передбачених "Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", шляхом звернення до контролюючого органу з відповідною заявою.

14 липня 2014 року позивач звернувся із заявою N 14/07/02 до начальника митного поста Калуша Івано-Франківської митниці Міндоходів, в якій просив прийняти висновок про повернення з бюджету України надміру сплачених ПП "Євробуд" та зарахованих до бюджету митних платежів, контроль за справляння яких покладено на митні органи в розмір 10427,13 грн.

В свою чергу Івано-Франківська митниця Міндоходів, листом від 08 вересня 2014 року за N 3961/2/0970-10-24 відмовила у поверненні митних платежів, надмірно сплачених, посилаючись на відсутність правових підстав для повернення таких коштів.

Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.

Відповідно до частини першої статті 301 Митного кодексу України ( N 4495-VI) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Згідно частини третьої статті 301 Митного кодексу України ( N 4495-VI) помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами регламентується Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року N 618.

За приписами пункту 1 розділу III Порядку N 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Згідно з пунктом 4 розділу III Порядку N 618 для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

У відповідності до пунктів 43.1, 43.3 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Судами встановлено, що наявність факту надмірної сплати коштів встановлено постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014 року, що набрала законної сили. Факт звернення позивача до відповідача із заявою про повернення коштів підтверджується матеріалами справи.

Разом з тим, з відповіді Івано-Франківської митниці Міндоходів від 08 вересня 2014 року за N 3961/2/0970-10-24, вбачається, що вона фактично не містить підстав відмови та носить суто формальний характер. Основною підставою для відмови позивачу в поверненні коштів є те, що повернення таких коштів здійснюється виключно органами Казначейства.

Таким чином, оскільки митниця не виконала процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеними вище порядками, то така бездіяльність митного органу є протиправною.

Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного суду України, викладеною в постанові від 24 березня 2015 року (справа N 21-3а15к) та Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 15 квітня 2015 року N К/800/68605/14.

Крім того, Верховний Суд України вже висловлював правовий висновок щодо розгляду справ цієї категорії. Зокрема, у постановах від 15 квітня 2014 року (Постанова N 21-29а14) (справа N 21-29а14), 12 листопада 2014 року (справи NN 21-268а14 (Постанова N 21-268а14), 21-391а14 (Постанова N 21-391а14)),

Верховний Суд України 25 листопада 2014 року (справа 21-338а14 (Постанова N 21-338а14)) зазначив, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийняте рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженим наказом ДМСУ, Державного казначейства України від 20 липня 2007 року N 611/147, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Подібний висновок міститься також і в постанові Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року (Постанова N 21-207а14) (справа N 21-207а14).

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що ПП "Євробуд" при зверненні до Івано-Франківської митниці Міндоходів дотримано усі необхідні умови, визначені положеннями чинного законодавства для повернення митних платежів, надмірно сплачених, а відтак у митного органу відсутні підстави для відмови у задоволені заяви щодо прийняття висновку про повернення коштів.

Згідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування з мотивів, викладених у касаційній скарзі, немає.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив:

Касаційну скаргу Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали