ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 4 липня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Тітова Ю. Г., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Косарєва В. І., Кривенка В. В., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Пивовара В. Ф., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Шицького І. Б., Яреми А. Г., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 23 листопада 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька (далі - ДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області (далі - Казначейство) про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення надмірно сплаченого податку з доходу фізичних осіб, встановив:

У липні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ та Казначейства, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо добровільного повернення коштів помилково сплаченого ним податку з доходів фізичних осіб у сумі 19784 грн. 2 коп. та стягнути ці кошти на його користь.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є учасником бойових дій та відповідно до пункту 18 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року N 3551-XII (далі - Закон N 3551-XII) звільнений від сплати прибуткового податку з усіх отриманих ним доходів.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2008 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 листопада 2010 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.

У заяві про перегляд ухвали касаційного суду з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), ОСОБА_1, посилаючись на неоднакове застосування пункту 18 частини першої статті 12 Закону N 3551-XII, просить ухвалу Вищого адміністративного суду України від 23 листопада 2010 року скасувати, справу передати на новий розгляд до цього ж суду. На підтвердження неоднакового застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї ж самої норми права, позивач надав ухвалу Вищого адміністративного суду України від 11 травня 2010 року у справі N 2а-4382/08.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 7 квітня 2011 року справу допущено для перегляду Верховним Судом України.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у заяві доводи, Верховний Суд України дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з такого.

Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 17 квітня 1996 року, виданим Ворошиловським РВК міста Донецька та працює в товаристві з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Легат" з 1 липня 1996 року.

1 листопада 2006 року ОСОБА_1 відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005 року N 58/78/22, звернувся до ДПІ та Казначейства із заявою про повернення йому помилково сплаченого податку з доходів фізичних осіб за період з 1 листопада 2003 року по 30 жовтня 2006 року в сумі 19784 грн. 2 коп. на підставі пункту 18 частини першої статті 12 Закону N 3551-XII. Також просив не пізніше п'яти робочих днів від дати отримання заяви надіслати йому копію висновку про повернення помилково сплаченого податку, який необхідний для подачі до відповідного районного фінансового органу для погодження.

Суди першої та апеляційної інстанцій, з висновками яких погодився і Вищий адміністративний суд України, виходили з того, що з 1 січня 2004 року порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється Законом України від 22 травня 2003 року N 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон N 889-IV), згідно з яким особи, які є учасниками бойових дій не під час Другої світової війни, в тому числі зазначені у статтях 4, 6 Закону N 3551-XII, не належать до окремої пільгової категорії і мають право на застосування загальної податкової соціальної пільги при додержанні установленого рівня заробітної плати.

В ухвалі, наданій на підтвердження неоднакового застосування норм матеріального права, Вищий адміністративний суд України при врегулюванні подібних правовідносин дійшов протилежного висновку, зазначивши, що пільга, визначена пунктом 18 частини першої статті 12 Закону N 3551-XII, є чинною і тому поширюється на позивача, який має статус учасника бойових дій.

Висновки касаційного суду у справі, що розглядається, відповідають правильному застосуванню норм матеріального права.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно із статтею 1 Закону України від 25 червня 1991 року N 1251-XII "Про систему оподаткування" ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

У преамбулі Закону N 3551-XII зазначено, що цей закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон N 889-IV, положення якого врегульовують відносини з оподаткування доходів фізичних осіб.

Згідно з цим Законом порівняно з Декретом Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян", який діяв на час набрання чинності Законом N 3551-XII, змінено порядок оподаткування доходів фізичних осіб та порядок надання пільг з оподаткування. Зокрема, передбачено надання пільг з оподаткування шляхом включення до оподатковуваного доходу певних виплат та надання податкових соціальних пільг: загальних - для будь-якого платника податку та окремих соціальних пільг - для певної пільгової категорії осіб.

Особи, які мають статус учасників бойових дій не під час Другої світової війни, в тому числі зазначені у статтях 4 та 6 Закону N 3551-XII, не належать до такої окремої пільгової категорії платників податків.

Пунктом 22.2 статті 22 Закону N 889-IV визначено, що у разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, які містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.

Відтак пільга, визначена пунктом 18 частини першої статті 12 Закону N 3551-XII щодо звільнення від оподаткування осіб, які є учасниками бойових дій, не може бути застосована до відносин, що є предметом розгляду у цій справі, оскільки суперечить правилам оподаткування, встановленим Законом N 889-IV.

Ураховуючи, що касаційний суд при вирішенні цієї справи норми матеріального права застосував правильно, підстав для задоволення заяви немає.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий, суддя

Ю. Г. Тітов

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Т. В. Гошовська

 

Л. І. Григор'єва

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

Г. В. Канигіна

 

Є. І. Ковтюк

 

П. І. Колесник

 

М. Є. Короткевич

 

В. І. Косарєв

 

В. В. Кривенко

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

В. Ф. Пивовар

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

О. Б. Прокопенко

 

Я. М. Романюк

 

Ю. Л. Сенін

 

А. М. Скотарь

 

Т. С. Таран

 

О. О. Терлецький

 

І. Б. Шицький

 

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали