Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про стягнення недоотриманої суми разової щорічної грошової допомоги

lign=center>

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

18.11.2010 р. 

N К-10189/08 


Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Сороки М. О., Гашицького О. В., Рецебуринського Ю. Й., Розваляєвої Т. С., Черпака Ю. К., провівши в порядку письмового провадження розгляд справи за позовом А. І. С. до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради (далі - УПСЗН) про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої суми, встановив:

У грудні 2007 року А. І. С. звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи вимоги тим, що він є інвалідом війни 2 групи, а тому відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року має право на отримання разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак, відповідач у 2005 - 2007 роках провів йому виплату цієї допомоги в розмірі, нижчому, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Вважаючи, що відповідач при нарахуванні та виплаті вказаної допомоги повинен керуватись лише Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач просив стягнути з відповідача на його користь невиплачену грошову допомогу за 2005 - 2007 роки у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2008 року, позов задоволено частково. Визнано відмову УПСЗН щодо виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік неправомірною. Стягнуто з УПСЗН на користь А. І. С. недоотриману суму щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік у розмірі 2920,48 грн. У задоволенні решти вимог відмовлено.

У касаційній скарзі УПСЗН, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати і ухвалити нове рішення.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судами встановлено, що А. І. С. є інвалідом війни 2 групи і має право на щорічну одноразову допомогу до 5 травня.

При цьому відповідач виплачував йому зазначену допомогу за 2005 - 2007 роки відповідно до законів України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік в таких розмірах: за 2005 та 2006 рік - по 330 грн., за 2007 рік - 360 грн.

Постановляючи рішення про відмову у задоволенні позов в частині стягнення грошової допомоги до 5 травня за 2005 - 2006 роки, суди виходили з того, що у відповідача відсутні правові підстави для здійснення такої виплати за 2005 - 2006 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

З таким висновком судів погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України з підстав, викладених у рішенні суду.

Разом з тим, задовольняючи позовні вимоги щодо виплати позивачеві недоплаченої грошової допомоги за 2007 рік, суди припустилися помилки, виходячи з того, що у відповідача були наявні правові підстави для здійснення такої виплати за 2007 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з огляду на наступне.

Статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що інвалідам війни 2 групи виплачується щорічна разова грошова допомога до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у 2007 році здійснюється, зокрема інвалідам 2 групи, у розмірі 360 грн.

Оскільки Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007 визнано неконституційними положення статті 29 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", яким встановлені розміри виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, суди дійшли до висновку про задоволення позову.

При цьому суди попередніх інстанцій не звернули належної уваги на положення статей 58 і 152 Конституції України, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Відповідно до частини другої статті 152 закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, в період з 1 січня по 9 липня 2007 року Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" були чинними та підлягали виконанню, а органи, уповноважені на здійснення цих виплат, у цей час діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Із дати прийняття рішень Конституційним Судом України особи мають право на виплату допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Однак судами не було встановлено, коли саме позивачу здійснювалась виплата допомоги у 2007 році, в той час як це є визначальним для вирішення питання про правомірність або неправомірність дій відповідача.

Таким чином, судами попередніх інстанцій не було встановлено в повному обсязі всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення даного спору, що призвело до ухвалення ними незаконних судових рішень.

З огляду на наведене, оскаржені судові рішення відповідно до вимог ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають скасуванню в частині, а справа має бути направлена до суду першої інстанції на новий судовий розгляд.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 227, 230, 231 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2008 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2008 року в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради на користь А. І. С. недоотриманої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік - скасувати, і в цій частині справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

В решті постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2008 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2008 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення ї копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст. ст. 235 - 2442 КАС України.

 
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали