ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

12.05.2011 р.

N К-18581/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі - головуючого-судді Заїки М. М., суддів - Білуги С. В., Гаманка О. І., Загороднього А. Ф., Співака В. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради Автономної Республіки Крим на постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2008 та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2009 у справі за позовом Л. З. Б. до управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої одноразової щорічної допомоги інваліду війни та щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення, встановила:

У липні 2008 року Л. З. Б. звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої одноразової щорічної допомоги інваліду війни та щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік.

Постановою Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2008 позовні вимоги Л. З. Б. було задоволено частково. Визнано дії управління праці та соціального захисту населення міста Керчі Автономної Республіки Крим щодо відмови в виплаті щорічної одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та виплаті щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення відповідно до статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення міста Керчі Автономної Республіки Крим провести позивачу виплату допомоги, призначеної відповідно до вимог статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2007 рік. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2009 змінено постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2008, відмовивши Л. З. Б. в задоволенні позову в частині визнання дій управління праці та соціального захисту населення міста Керчі Автономної Республіки Крим щодо відмови в виплаті щорічної одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та виплаті щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення відповідно до статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними. В іншій частині постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2008 залишено без змін.

У касаційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради Автономної Республіки Крим просить скасувати постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2008 та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2009, а справу направити на новий розгляд.

Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до вимог статті 17 вищевказаного Закону фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Частиною 4 статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Пунктом 13 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" дія частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на 2007 рік була зупинена. Статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" розмір виплати разової грошової допомоги для інвалідів 3 групи був встановлений у розмірі 300 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими зупинялась на цей рік дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Однак судами першої та апеляційної інстанцій не встановлено дату щодо виплати позивачу разової грошової допомоги у 2007 році, що має значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на щорічну допомогу на оздоровлення, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

Позивачу зазначена допомога виплачувалась у розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 N 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пунктом 30 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено частину четверту статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007, визнано неконституційним п. 30 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", щодо зупинень виплат щорічної допомоги на оздоровлення чорнобильцям.

Судами не встановлено дату щодо виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у 2007 році, що має значення для правильного вирішення спору в цій частині.

Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно з положеннями частини другої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради Автономної Республіки Крим задовольнити.

Постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2008 та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2009 у справі за позовом Л. З. Б. до управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої одноразової щорічної допомоги інваліду війни та щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення - скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали