ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

30.11.2010 р.

N К-8529/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Співака В. І., суддів: Білуги С. В., Гаманка О. І., Заїки М. М., Загороднього А. Ф., секретаря - Сперкач Т. В., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 08.06.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення невиплачених коштів, встановила:

У березні 2007 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення невиплачених коштів додаткової пенсії у розмірі 25 % мінімальної пенсії з 01.01.2002 по 01.01.2007.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 08.06.2007, залишеною без змін ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2009, в задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.

У касаційній скарзі позивач просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а за справою постановити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши доводи касаційної скарги та рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку та отримує в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 25.06.2009 N 1567-VI, а також до основного розміру встановлена додаткова пенсія потерпілому 3 категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі 4,98 грн.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державних пенсій; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.

Суди першої та апеляційної інстанції відмовили в задоволені позову, посилаючись на те, що підвищення пенсії позивачу правомірно було зроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 03.01.2002 N 1.

Колегія суддів вважає, що з таким висновком судів першої та апеляційної інстанції погодитись не можна, так як він не відповідає вимогам закону, оскільки згідно діючого на той час законодавства вихідним критерієм розрахунку підвищення до пенсії за вислугу років та пенсії особам, віднесеним до категорії 3, є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку, що при визначенні розміру спірної надбавки та пенсії застосуванню підлягає постанова Кабінету Міністрів України, адже виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вони істотно звужують обсяг встановлених законом прав та суперечить положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, ніж передбаченого частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідачем при здійсненні розрахунку розміру надбавки мав застосовуватися саме цей розмір.

Відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) адміністративний позов може бути подано в межах звернення до адміністративного суду, який встановлено в один рік. Частиною першою статті 100 Кодексу передбачено, що пропуск строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Так як відповідачем заявлено вимогу про застосування статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України до вказаних правовідносин, то порушення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову в частині здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2004 по 12.03.2006.

Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але судами першої і апеляційної інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, а тому судові рішення необхідно скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_5 задовольнити в частині перерахунку пенсії з 13.03.2006 по 31.12.2006.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 08.06.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення невиплачених коштів - скасувати.

Постановити нове рішення.

Позов ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення невиплачених коштів задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_4 відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та провести відповідні виплати з 13.03.2006 по 31.12.2006 з урахуванням фактично виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

В. І. Співак

Судді:

С. В. Білуга

О. І. Гаманко

М. М. Заїка

А. Ф. Загородній

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали