ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

12.05.2011 р.

N К-16216/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Заїки М. М., суддів - Білуги С. В., Гаманка О. І., Загороднього А. Ф., Співака В. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2009 у справі за позовом Л. В. С. до управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення, встановила:

У березні 2008 року Л. В. С. звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 - 2008 роки відповідно до статі 48 Закону України "Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2008 залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2009 позовні вимоги Л. В. С. задоволено. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області зробити перерахунок Л. В. С. за 2007 - 2008 роки щорічну допомогу на оздоровлення, відповідно до частини 4 статті 48 Закону України "Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У касаційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2009 скасувати, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та винести нове рішення, яким в задоволені позовних вимог Л. В. С. відмовити.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на щорічну допомогу на оздоровлення, як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 2-ї групи в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Позивачу зазначена допомога виплачувалась у розмірах відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.96 N 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та від 12.07.2005 N 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пунктом 30 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено частину четверту статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 визнано неконституційним п. 30 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", щодо зупинень виплат щорічної допомоги на оздоровлення чорнобильцям.

Підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінена та визначено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Зміни, внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до ч. 2. ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Порядком виплати органами соціального захисту населення щорічної допомоги на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.01.2000 N 1, чинним на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що підставою для призначення допомоги на оздоровлення є, зокрема, письмова заява особи, якій провадиться виплата допомоги, та довідка з місця роботи або органу, що виплачує пенсію, із зазначенням терміну останньої виплати допомоги.

Управлінням праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області щорічну допомогу на оздоровлення за 2007 рік було виплачено - у квітні 2007 року, за 2008 рік - у лютому 2008 року, тобто до ухвалення рішень Конституційного Суду України.

Таким чином дії відповідача є законними, оскільки на момент виплат діяла постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 N 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, постановила:

Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2009 у справі за позовом Л. В. С. до управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Л. В. С. до управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали