ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

21.01.2010 р.

N К-21589/08


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: Амєліна С. Є. - головуючого, Головчук С. В., Гуріна М. І., Кобилянського М. Г., Юрченка В. В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 29 липня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року в справі за позовом ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення щорічної грошової допомоги, встановила:

У липні 2008 року ОСОБА_6 звернувся в суд з адміністративним позовом.

Посилався на те, що відповідач в порушення вимог частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" сплачує йому як інваліду війни II групи грошову допомогу у розмірі, що не співвідноситься з мінімальною пенсією за віком, внаслідок чого за 2005 - 2007 роки утворилася заборгованість, яку просив стягнути.

Постановою Торезького міського суду Донецької області від 29 липня 2008 року, позов задоволено частково: зобов'язано здійснити нарахування та виплату щорічної грошової допомоги за 2005 рік в розмірі 2326 грн., за 2007 рік 2888 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року, рішення суду першої інстанції скасовано та постановлено нове, яким позов задоволено частково: визнано неправомірними дії відповідача щодо виплати грошової допомоги позивачу до 5 травня за 2007 рік, та стягнуто з відповідача на користь позивача недотриману суму грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік у розмірі 2888 грн.

В касаційній скарзі відповідач вказує, зокрема на те, що при вирішенні спору суд не врахував вимоги Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", згідно з яким і відбувалася сплата грошової допомоги. Просить скасувати судові рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є інвалідом війни другої групи й відповідно до вимог частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня має право на одержання разової грошової допомоги у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Позивач отримав разову грошову допомогу до 5 травня у 2005 році в розмірі 330 грн., у 2006 році 330 грн., у 2007 році 360 грн.

Вирішуючи спір та частково задовольняючи позов про стягнення грошової допомоги за 2007 рік суди попередніх інстанцій виходили з розміру мінімальної пенсії за віком, що встановлювався Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною п'ятою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що інвалідам війни другої групи щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до вимог статті 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Проте статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було встановлено, що виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснюється у 2007 році інвалідам війни другої групи в розмірі 360 гривень.

Посилання судів на Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39,41, 43, 44,45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснюється у таких розмірах: інвалідам I групи - 450 гривень, інвалідам II групи - 360 гривень, інвалідам III групи - 300 гривень, учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 280 гривень є помилковим, оскільки це рішення прийнято після закінчення строку сплати допомоги.

На час виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідач діяв відповідно до діючого законодавства. Рішення Конституційного суду України не має зворотної дії в часі і у суб'єкта владних повноважень після його прийняття не виникло додаткових зобов'язань по перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення суду апеляційної інстанцій і ухвалює нове рішення про відмову в позові.

Керуючись статтями 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України постановила:

Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області задовольнити.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 29 липня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким ОСОБА_6 відмовити в позові.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня їх відкриття.

 

Судді:

С. Є. Амєлін

С. В. Головчук

М. І. Гурін

М. Г. Кобилянський

В. В. Юрченко

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали