ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

14.04.2011 р.

N К-22243/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Заїки М. М., суддів - Гаманка О. І., Загороднього А. Ф., Білуги С. В., Співака В. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації та ОСОБА_1 на постанову Дарницького районного суду міста Києва від 24.10.2007 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення щорічної компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, встановила:

У травні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення щорічної компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю за 2004 - 2007 роки відповідно до статті 48 Закону України "Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2004, 2007 роки відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Постановою Дарницького районного суду міста Києва від 24.10.2007 позов задоволено частково. Стягнуто з Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації на користь ОСОБА_1 8507 грн. недоплаченої суми щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2004 - 2007 роки. В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2008 постанову Дарницького районного суду міста Києва від 24.10.2007 змінено. Стягнуто з Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації на користь ОСОБА_1 2920 грн. 48 коп. недоплаченої суми щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2007 рік. В іншій частині постанову Дарницького районного суду міста Києва від 24.10.2007 залишено без змін.

У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову Дарницького районного суду міста Києва від 24.10.2007 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2008 змінити в частині відмови в задоволенні його позовних вимог та винести нове рішення, яким повністю задовольнити його вимоги.

У касаційній скарзі Головне управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації просить постанову Дарницького районного суду міста Києва від 24.10.2007 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2008 скасувати та прийняти нове рішення.

Перевіривши доводи касаційних скарг, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації підлягає задоволенню, касаційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на щорічну допомогу на оздоровлення, як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, 2-ї групи в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Позивачу зазначена допомога виплачувалась у розмірах відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.96 N 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та від 12.07.2005 N 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Частиною 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, що на цьому наполягає одна із сторін.

В апеляційній скарзі відповідач звертав увагу суду щодо пропущення строку звернення до суду позивачем.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови у задоволенні вимог за 2004 - 2006 роки.

Пунктом 30 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено частину четверту статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 визнано неконституційним п. 30 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" щодо зупинень виплат щорічної допомоги на оздоровлення чорнобильцям.

Порядком виплати органами соціального захисту населення щорічної допомоги на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.01.2000 N 1, чинним на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що підставою для призначення допомоги на оздоровлення є, зокрема, письмова заява особи, якій провадиться виплата допомоги, та довідка з місця роботи або органу, що виплачує пенсію, із зазначенням терміну останньої виплати допомоги.

Управлінням праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації щорічну допомогу на оздоровлення за 2007 рік було призначено та виплачено за заявою позивача 01.06.2007 року, тобто до ухвалення рішення Конституційного Суду України.

Відповідно до ч. 2. ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином дії відповідача є законними, оскільки на момент виплати діяла постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 N 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни 2-ї групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Статтею 44 Закону України "Про Державний бюджет на 2004 рік" встановлено, що виплата щорічної разової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у 2004 році здійснюється у розмірі 160 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 визнано неконституційними положення статті 44 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік".

Пунктом 13 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" дія статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на 2007 рік була зупинена. Статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" розмір виплати разової грошової допомоги був встановлений у розмірі 360 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими зупинялась на цей рік дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату нарахування і виплату позивачеві - квітень 2004 та квітень 2007 - органами праці та соціального захисту населення щорічної грошової допомоги, положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" були діючими, а відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації задовольнити.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Дарницького районного суду міста Києва від 24.10.2007 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення щорічної компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації про стягнення щорічної компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

 

Головуючий, суддя

М. М. Заїка

Судді:

О. І. Гаманко

 

А. Ф. Загородній

 

С. В. Білуга

 

В. І. Співак

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали