ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

29.09.2011 р.

N К-43154/09


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Калашнікової О. В., Леонтович К. Г., Сіроша М. В., Чалого С. Я., Черпіцької Л. Т., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу закритого акціонерного товариства "Чернігівоблбуд" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2009 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова до закритого акціонерного товариства "Чернігівоблбуд" про стягнення 5950,69 грн., встановила:

Постановою господарського суду Чернігівської області від 17 квітня 2008 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2009 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова задоволено. Рішення суду першої інстанції скасовано в частині відмови в задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова про стягнення з закритого акціонерного товариства "Чернігівоблбуд" фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії, призначеної ОСОБА_6 згідно з п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в розмірі 5516 грн. 29 коп. В цій частині позов задоволено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, ЗАТ "Чернігівоблбуд" звернулося з касаційною скаргою, у якій просить рішення суду апеляційної інстанцій скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ЗАТ "Чернігівоблбуд" є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 01.06.94 року, та перебуває на обліку в УПФУ в Деснянському районі м. Чернігова в якості платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за номером 2505-0189.

Вимоги позивача стосуються компенсації його витрат на виплату та доставку гр. ОСОБА_6 пенсії, призначеної відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 09.02.2007 року, за лютий - грудень 2007 року в розмірі 5950,69 грн.

Постановляючи рішення про відмову в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не відносяться до кола загальнообов'язкових платежів, у зв'язку з чим позивач позбавлений права на їх стягнення. Також суд першої інстанції дійшов висновку, що обов'язком підприємств є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, посилаючись при цьому на норми абз. 4 пп. 1 п. 1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про задоволення позову, оскільки відповідно до п. 2 Прикінцевих положень вказаного вище Закону (в редакції, чинній у період, за який стягуються позивачем витрати на виплату та доставку пільгової пенсії працівникам відповідача) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці засписком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, зазначений вище порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився і після набрання 1 січня 2004 року чинності Законом України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Всупереч вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач своєчасно, в добровільному порядку не відшкодував витрати на виплату та доставку пенсій особам, які мають право на пільгову пенсію за пред'явленою в установленому порядку вимогою позивача.

Крім того, порядок відшкодування фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій передбачений Інструкцією про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N 21-1.

Відповідно до п. 6 вказаної Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п. 6.9 Інструкції не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до п. 6.10 Інструкції відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції повно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права, а тому підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.

Керуючись статтею 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу закритого акціонерного товариства "Чернігівоблбуд" залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2009 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст. ст. 235 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Суддя

С. Я. Чалий

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали