ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

14.03.2017 р.

Справа N 34/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого, судді - Шевчук С. Р. (доповідач), суддів: Демидової А. М., Євсікова О. О., розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2016 за заявою Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про заміну сторони у виконавчому провадженні з виконання наказу від 27.10.2015 у справі N 34/16 господарського суду міста Києва за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" до Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Усмарь" про стягнення 64808287,30 грн. та за зустрічним позовом Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" до: 1. Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк", 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Усмарь" про визнання договору застави майнових прав недійсним прокуратури міста Києва за участю в судовому засіданні взяли участь представники: прокуратури - Ж. І. К., посв. [...], позивача - Я. О. Р., дов. [...], відповідача - К. Ю. А., дов. [...], третьої особи - не з'явилися, ПАТ "Українська залізниця" - С. Ю. В., дов. [...], Д. М. А., дов. [...], встановив:

Рішенням господарського суду міста Києва від 23.05.2012 у справі N 34/16, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2015 та постановою Вищого господарського суду України від 15.12.2015, позов Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" до Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Товариства з обмеженою відповідальністю "Усмарь" та Товариства з обмеженою відповідальністю "ПММ Сервіс-1", задоволено частково, стягнуто з ДП "Укрзалізничпостач" на користь ПАТ АБ "Укргазбанк" 49058287,30 грн. боргу, в задоволенні решти позовних вимог в частині стягнення 15750000,00 грн. відмовлено. Також відмовлено в задоволенні зустрічного позову ДП "Укрзалізничпостач" до ПАТ АБ "Укргазбанк", ТОВ "Усмарь", за участю прокуратури м. Києва про визнання недійсним договору застави майнових прав відповідно до ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 27.04.2016 у справі N 34/16 заяву відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України задоволено. Замінено відповідача у справі N 34/16, Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" на його процесуального правонаступника - ПАТ "Українська залізниця". Замінено стягувача у виконавчому провадженні N 49357355 з виконання наказу від 27.10.2015 господарського суду міста Києва у справі N 34/16, Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" на його правонаступника - ПАТ "Українська залізниця".

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.06.2016 у справі N 34/16 ухвалу господарського суду міста Києва від 27.04.2016 у справі N 34/16 скасовано. У задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про заміну сторони у виконавчому провадженні з виконання наказу від 27.10.2015 N 34/16 відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 16.08.2016 у справі N 34/16 ухвалу господарського суду міста Києва від 27.04.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 29.06.2016 у справі N 34/16 скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді ухвалою господарського суду міста Києва від 02.11.2016 у справі N 34/16 (суддя Пукшин Л. Г.), залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2016 (у складі головуючого судді Сітайло Л. Г., суддів Пашкіної С. А., Ткаченка Б. О.), у задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про заміну сторони у виконавчому провадженні з виконання наказу від 27.10.2015 N 34/16 відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими судовими актами, ПАТ АБ "Укргазбанк" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 104, 107 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4-2, 4-3, 25, 84, 105 Господарського процесуального кодексу України, зазначаючи, що положення Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" (Закон N 4442-VI) мають спеціальний (пріоритетний у застосуванні) характер стосовно загальних норм ст. ст. 104, 107 ЦК України, просить скасувати ухвалу господарського суду міста Києва від 02.11.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2016 у справі N 34/16, прийняти нове рішення про задоволення заяви відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження його правонаступником з Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" на ПАТ "Українська залізниця".

Відповідач надав відзив на касаційну скаргу, вважає доводи касаційної скарги необґрунтованими, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

У судовому засіданні представник прокуратури заперечив проти доводів касаційної скарги, просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Третя особа не скористалася правом, наданим ст. 1112 ГПК України, не надала відзив на касаційну скаргу, що в силу положень ст. 1112 ГПК України не перешкоджає перегляду судових актів, що оскаржуються.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування апеляційним господарським судом норм процесуального і матеріального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" від 23.02.2012 N 4442-VI (Закон N 4442-VI) (далі - Закон N 4442-VI) визначено правові, економічні та організаційні особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 % акцій якого належать державі (далі - Товариство).

Зазначений Закон містить наступні положення.

Утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України (далі - Укрзалізниця), а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту).

Статут Товариства затверджується Кабінетом Міністрів України. Засновником Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України.

Вищим органом Товариства є загальні збори. Функції загальних зборів виконує Кабінет Міністрів України.

Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.

Комісія з утворення Товариства у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту Товариства для подання Кабінетові Міністрів України. Зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту.

Розмір статутного капіталу Товариства визначається під час його утворення згідно із зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.

Частиною 2 Перехідних та прикінцевих положень Закону N 4442-VI (Закон N 4442-VI) встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що спеціальним Законом N 4442-VI (Закон N 4442-VI) визначено пріоритет у застосуванні його норм, а саме: утворення товариства залізничного транспорту загального користування відбувається за рішенням Кабінету Міністрів України, який, крім іншого, виконує функції загальних зборів Товариства.

Відповідно до Закону N 4442-VI (Закон N 4442-VI) та на виконання його вимог Постановою N 200 (Постанова N 200) утворено ПАТ "Українська залізниця" на базі Укрзалізниці, підприємств залізничного транспорту, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1.

Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" увійшло до переліку, наведеному у зазначеному додатку.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України статутний капітал Товариства формується шляхом внесення до нього: майна Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1 (Постанова N 200).

Підпунктом 4 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 N 200 (Постанова N 200) постановлено Міністерству інфраструктури до 31.12.2015 вжити заходи для припинення Укрзалізниці та підприємств, зазначених в додатку N 1 (Постанова N 200).

Наказом N 154 від 14.07.2014 "Про утворення комісії з реорганізації "Державного підприємства "Укрзалізничпостач" утворено комісію з реорганізації Державного підприємства "Укрзалізничпостач".

Відповідно до пункту 2.8 наказу N 154 від 14.07.2014 комісії з реорганізації Державного підприємства "Укрзалізничпостач" необхідно вжити заходів щодо виключення підприємства з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та в тижневий строк, з дня такого виключення, надати до Департаменту державної власності Міністерства інфраструктури копію відповідної довідки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року N 735 "Питання публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (Постанова N 735) затверджено Статут ПАТ "Українська залізниця".

Згідно з п. п. 1 (Постанова N 735), 2 Статуту ПАТ "Українська залізниця" (Постанова N 735) є юридичною особою, утвореною відповідно до Закону N 4442-VI (Закон N 4442-VI), Постанови N 200 (Постанова N 200); Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. Товариство є юридичною особою з дня державної реєстрації (п. 12 Статуту (Постанова N 735)).

Товариство має у власності майно, внесене до його статутного капіталу, та/або інше майно, набуте ним на підставах, що не заборонені законодавством. Товариство здійснює володіння, користування та розпорядження таким майном згідно з метою своєї діяльності з урахуванням вимог законодавства та цього Статуту (Постанова N 735). За Товариством закріплено на праві господарського відання державне майно, що передане йому відповідно до законодавства. Товариство здійснює користування та розпорядження цим майном відповідно до мети своєї діяльності з урахуванням обмежень, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом (п. п. 20 (Постанова N 735), 21 Статуту (Постанова N 735)).

Відповідно до п. п. 25 (Постанова N 735), 26 (Постанова N 735), 53 (Постанова N 735), 54 Статуту (Постанова N 735) засновником Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами держави стосовно Товариства здійснює Кабінет Міністрів України. Управління корпоративними правами держави, переданими до статутного капіталу Товариства, здійснює Товариство. Єдиним акціонером Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Вищим органом є загальні збори акціонерів. Функції загальних зборів виконує Кабінет Міністрів України. Функції вищого органу, які передбачені законодавством, цим Статутом, а також внутрішніми документами Товариства, крім функцій, зазначених у п. 56 цього Статуту (Постанова N 735), здійснюються Кабінетом Міністрів України одноосібно.

Державну реєстрацію ПАТ "Українська залізниця" здійснено 21 жовтня 2015 року.

Із комплексного аналізу зазначених норм права можна дійти висновку, що спеціальним Законом N 4442-VI (Закон N 4442-VI) визначено особливості утворення ПАТ "Українська залізниця", на виконання якого Кабінет Міністрів України прийняв відповідні нормативно-правові акти та діяв не тільки як вищий орган у системі органів виконавчої влади, а й як особа, яка здійснює на підставі цього Закону (Закон N 4442-VI) від імені держави функції вищого органу управління Товариством.

Відповідно до пунктів 4 (Постанова N 200), 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 N 200 (Постанова N 200) проведенню реорганізації (злиття) має передувати проведення інвентаризації майна підприємств, що реорганізуються (зливаються) та складання актів інвентаризації майна, після чого мають складатися та затверджуватися передавальні акти майна та зведені акти майна, що вносяться до статутного капіталу ПАТ "Укрзалізниця".

Зважаючи на викладене, питання правонаступництва ПАТ "Українська залізниця" стосовно ДП "Укрзалізничпостач" визначається спеціальним законом та прийнятою на його виконання Постановою N 200 (Постанова N 200), які пов'язують перехід прав і обов'язків ДП "Укрзалізничпостач" до ПАТ "Українська залізниця" з інвентаризацією, складанням передавального акта та внесенням майна до статутного капіталу правонаступника.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що головою та членами комісії з реорганізації юридичної особи ДП "Укрзалізничпостач" з однієї сторони, та в. о. голови правління та членів правління ПАТ "Укрзалізниця" з іншої сторони, складено акт від 01.12.2015.

Згідно із зазначеним актом одна сторона передала, а інша прийняла майно станом на 30.11.2015, що включає зміни, що сталися з 31.07.2014 по 30.11.2015, правонаступництво щодо якого, у тому числі усіх прав та обов'язків, переходить до ПАТ "Українська залізниця".

Судами також встановлено, що даний акт не містить підтвердження переходу обсягу прав від ДП МТЗЗТ "Укрзалізничпостач" (боржника) та обов'язків (зобов'язань та боргів) перед ПАТ "Укргазбанк" у статутний капітал ПАТ "Укрзалізниця", а також, що ДП МТЗЗТ "Укрзалізничпостач" на даний час не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

На підставі викладеного вище, враховуючи що ПАТ "Укрзалізниця" не набуло прав та зобов'язань ДП МТЗЗТ "Укрзалізничпостач" перед ПАТ "Укргазбанк", колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком місцевого та апеляційного господарських судів щодо відсутності підстав для задоволення заяви відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про заміну сторони у виконавчому провадженні з виконання наказу від 27.10.2015 по справі N 34/16.

Щодо доводів касаційної скарги, то вони не спростовують вказаних висновків судів та спростовуються вищенаведеним.

З огляду на викладене та враховуючи, що скаржник в силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України не довів в установленому законом порядку тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування ухвали господарського суду міста Києва від 02.11.2016 та постанови Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2016 у справі N 34/16.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2016 та ухвалу господарського суду міста Києва від 02.11.2016 у справі N 34/16 залишити без змін.

 

Головуючий, суддя

С. Р. Шевчук

Суддя

А. М. Демидова

Суддя

О. О. Євсіков
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали